H.M.S. Endeavour 1768r.

Opisy budowy jednostek żaglowych
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, ale zaglądam tu od początku roku, bo wtedy mnie natchnęło i postanowilem złożyć coś fajniejszego niż tylko plastikowe modele z revella;)

Przeglądając aukcje udało misie wylicytować model z firmy Artesania latina.
Endeavour z 1768 roku, który przeleżał u właściciela w stanie nieruszanym przez jakieś 20 lat trafił w koncu do mnie.
Budowę rozpocząłem w lutym biężącego roku. Jakoż to mój pierwszy model drewniany ciągle posiłkowałem się internetem i między innymi tym forum.

Relacje z budowy chciałem zacząć pisać od początku ale jak się naczytałem, że trzeba przygodę rozpocząć od dżonki, to nie nie wiedziałem czego się po sobie spodziewać a nie chciałem urwać relacji przed zakończeniem. Myślałem że porwałem się z motyką na słońce, no ale mimo kilku kryzysów brnę dalej.
Budowa w toku i chciałbym zdać sprawozdanie dla bardziej doświadczonych oczekując porad (bo jeśli to złożę, to na tym jednym się nie skończy), i dla tych mniej doświadczonych jak ja którzy także chcą coś zbudować i oglądają jak to wygląda od kuchni:)

Zdjęcia będę wrzucać sukcesywnie aż dojdę do stanu obecnego..

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2015, 22:02 przez Cudownie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: lkemot »

Zdjęcia wstawiasz bezpośrednio na forum (na dole opcja dodaj załacznik), bez wklejania na serwer hostingowy. Ale jak chcesz relację prowadzić na kilku forach, które wymagają linka do fotografii to masz np.: photobucket.com, flickr.com. Fhotosika nie polecam bo chcą opłaty za transfer - zdjęcia znikają
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

Dziękuję Panu Ikemot :) nie zauwazyłem tej opcji.

Do rzeczy:
Początki były proste.. Ekierka i kilka ścisków :)
Załączniki
Dalej pokład.. Zastanawiałem się czy nie pociąć listewek na drobne imitujące prawdziwe poszycie pokładu.. imitacje gwoździ itp, ale poszedłem najprostszą drogą i nakleiłem je po całości bo stwierdziłem że mi za szybko wikol schnie i nie zdążę tego ogarnąć:( <br />Ekspert na pewno by się przyczepił ale dla laika takiego jak ja, wygląda całkiem ładnie:)
Dalej pokład.. Zastanawiałem się czy nie pociąć listewek na drobne imitujące prawdziwe poszycie pokładu.. imitacje gwoździ itp, ale poszedłem najprostszą drogą i nakleiłem je po całości bo stwierdziłem że mi za szybko wikol schnie i nie zdążę tego ogarnąć:(
Ekspert na pewno by się przyczepił ale dla laika takiego jak ja, wygląda całkiem ładnie:)
1.jpg
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

Pocicie pokładu wyszło tak:
Załączniki
4.jpg
Tu miałem rozterkę czy dolny pokład zrobić wzdłuż czy w poprzek.. tu są próby i na próbach zostało, bo stwierdziłem, że i tak jak nie poświeci do tych otworów latarką to nie będzie różnicy.
Tu miałem rozterkę czy dolny pokład zrobić wzdłuż czy w poprzek.. tu są próby i na próbach zostało, bo stwierdziłem, że i tak jak nie poświeci do tych otworów latarką to nie będzie różnicy.
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

Szlifowanie wręg, dziobu i rufy.
Załączniki
5.jpg
Gotowy podkład rufy był strasznie zniekształcony, więc musiałem troszku wyprofilować.
Gotowy podkład rufy był strasznie zniekształcony, więc musiałem troszku wyprofilować.
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

A pokład wyszedł tak:
Załączniki
8.jpg
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

Teraz burty. Miałem duży problem z tymi ostrymi zagięciami bo deseczki zwyczajnie pękały.. namaczanie, grzanie lutownicą;x i parowanie średnio pomagały, ale zawsze na tyle, że udało się dokończyć.
Załączniki
11.jpg
10.jpg
9.jpg
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

Druga warstwa burt, to pierwszy poważniejszy kryzys który przeszedłem.. po zrobieniu połowy poprostu nie wiedziałem jak sie zabrać za te docinanie żeby było dobrze i odstawiłem prace na miesiąc.
Załączniki
Nie mam pojęcia czy tak powinno wyglądać docinanie tych listewek na dziobie, więc musiałem improwizować.<br />Przeczesywanie internetu nie dało mi jasnych odpowiedzi, ale coś podpatrzyłem i wyszło jak wyszło.<br /><br />Zdjęcia z przed szlifowania więc wygląda trochę niechlujnie;)
Nie mam pojęcia czy tak powinno wyglądać docinanie tych listewek na dziobie, więc musiałem improwizować.
Przeczesywanie internetu nie dało mi jasnych odpowiedzi, ale coś podpatrzyłem i wyszło jak wyszło.

Zdjęcia z przed szlifowania więc wygląda trochę niechlujnie;)
12.jpg
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Slawek Kromer »

niestety już po fakcie- a powinno tak wyglądać
endeavour_replica_standard_e_mail_view_110.jpg
Cudownie
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2015, 22:58

Re: H.M.S. Endeavour 1768r.

Post autor: Cudownie »

O kurcze, to powiem, że nawet jak bym wiedział to nie wiem czy by misie udało takie docinanie wykonać:)

Kleimy dalej:)
Profesjonalna stocznia - Profesjonalne narzędzia.
Ściski pierwsza klasa. Tylko dziewczyna ganiała po domu, bo nie miała czym włosów związać;)
Załączniki
15.jpg
ODPOWIEDZ