TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: Andrzej1 »

Dobry wieczór.

Jeżeli masz wyobraźnię - nie za wiele, troszku, to potrafisz sobie wyobrazić "kocie łby" na modelu,
utworzone przez taką szmatę 150g/mkw lub więcej. A na oryginale takiego czegoś nie ma.
Trza będzie szpachlować. Model wiotki, szpachli dużo, zacznie odpadać na słońcu, przy przenoszeniu.
Nic z tego nie będzie. Nie możesz położyć od zewnątrz sklejki, a nie po to paliłeś laserem wręgi
żeby teraz zmienić wymiar modelu o 5mm na burtę.
Moja propozycja jest taka i wiem, że się nie spodoba ale tu nie jest sklep z bibelotami.
1. Wykończyć powierzchnię kadłuba do takiego stanu aby go można było pomalować.
2. Pomalować
3. Potraktować jako kopyto i zrobić jak Pani Bozia przykazała formę.
Formę można zrobić z laminatu poliestrowego. Niestety będzie to forma dzielona - czyli
od razu górna półka.
Następnie używając szmaty o dramaturze 40-50 dwie warstwy, 150 ze cztery wylaminować kadłub.
Dla usztywnienia można w niego wlaminować płaskowniki z nierdzewki.
Do laminowania kadłuba należy użyć epidianu 53 a nie żywicy do naprawy zderzaków.
Ja to widzę tak, inaczej albo będzie to model innej jednostki albo po pierwszym pływaniu nada się na opał. Mata szklana może być użyta do wytworzenia formy i do niczego innego.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Ostatnio zmieniony 04 sie 2015, 09:59 przez Andrzej1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

Ster strumieniowy
Ostatnio zmieniony 04 sie 2015, 02:27 przez acdd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

Ster strumieniowy ciąg dalszy
Załączniki
zm15.jpg
zm16.jpg
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

Znalazłem instrukcje jak robić laminat... postanowiłem zamieścić...

Gruntowanie. Nakładać żywicę wałkiem najlepiej dwukrotnie tak aby nie zostały na powierzchni „kałuże” utwardzonej żywicy. Na utwardzony grunt (ok. 2 godzin) nanieść laminat. Nakładanie maty, welonu i żywicy: nałożyć cienką warstwę żywicy za pomocą płaskiego pędzla z krótkim włosem lub wałka. Ważne jest nałożenie żywicy przed szkłem i rolowaniem, gdyż obniży to możliwość uwięzienia pęcherzy powietrza w laminacie oraz poprawi impregnację szkła od spodu. Aby dokładnie przemoczyć szkło można nałożyć dodatkową warstwę żywicy, która ułatwi impregnację kolejnej warstwy.

Kiedy poszczególne włókna przestaną być widoczne oznacza to, że impregnacja jest właściwa i można nakładać kolejne warstwy. Zachować min. 50 mm zakładki „mata na matę” w tej samej warstwie. Do odpowietrzenia żywicy i przemoczenia szkła używać wałka ryflowanego. Wałkując przyciskać, aby usunąć nadmiar żywicy ze szkła, ze środka laminatu w kierunku jego brzegów, silnie, ale nie za mocno. Warstwy powinno nakładać się „mokro na mokro”. W przypadku braku takiej możliwości w ciągu 24 godzin, przed położeniem warstwy następnej, warstwę wcześniej utwardzoną lekko przeszlifować papierem ściernym. Natomiast po 7 dniach szlifować do „białego szkła“.
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: Andrzej1 »

Dziędobry

Powyższy opis jest dobry w wypadku jachtów, wanien lub koryt. Twoja jednostka jest niewiele
mniejsza ale jednak.
Proponuję poszukać relacji Antośka pt. "Jeszcze jeden Halny" i tam jest dokładny opis.
Podobnie jest w relacji SSN688 i jeszcze w paru miejscach. Nie ma sensu tutaj tego wszystkiego
powtarzać. Jest też wątek poświęcony gramaturze tkanin szklanych.
Wobec wielomateriałowości kadłuba Twojej jednostki proponuję (poza zaimpregnowaniem wnętrza
epidianem na ciepło) :
1. Wyrównać prawie na gotowo powierzchnię zewnętrzną kadłuba.
2. Oblaminować cały dwoma warstwami 30-50g/mkw z użyciem epoksydu.
I tyla.
Taka wielomateriałowość zemści się przy pierwszym pobycie nad wodą niestety. Różne
współczynniki rozszerzalności termicznej mogą, choć nie muszą, spowodować pękanie lakieru na
powierzchni kadłuba.

Może uważasz, że to nadmiar roboty, ale oszczędziłeś na wykonywaniu poszycia, to wydasz teraz.
Z tym, że efekt nie jest gwarantowany. Odrobina wody na nawet zaimpregnowanych deseczkach
i bąble będą jak się patrzy. Woda jest bardzo wredna i powoduje wiele zgonów, modeli też.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
P.S.
Ja już przestaję się "ftrancać", bo nie jestem modelarzem.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

My tu gadu gadu a nadbudówka rośnie :) Przedstawiam szkielet nadbudówki z kominem... bajery dojdą później ale skoro mam czekać aż przyślą epidiana to w między czasie coś dłubałem...

I teraz kilka zdjęć... na jednym widać pokład rufowy i nadbudówkę... chcę zrobić tak że ładnie przejadę żywicą wnętrze kadłuba następnie dokleję pokład rufowy i zacznę laminować dopiero rufę od zewnętrznej strony

Chodzi oto że pokład rufowy jest troszeczkę wyżej niż pokład na śródokręciu... w związku z czym chcę zakleić dziurę w kadłubie wynikającą z różnicy wysokości i laminować już jako całą skorupę...

Podobnie chcę zrobić z dziobem... nie wiem jednak czy słuszną koncepcją jest zrobienie wcześniej prowadnic kotwicznych... chcę zrobić je z mosiężnych rurek i chcę aby były zamontowane przed laminowaniem dziobu...
Załączniki
zm17.jpg
zm18.jpg
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: rychenko »

witam
„My tu gadu gadu a nadbudówka rośnie” no właśnie my tu piszemy a Tobie chyba się nie chce nawet czytać bo jakbyś przeczytał jaką kol wiek relacje z budowy modelu RC to wiedział byś ze sklejka to jest dobra może na karmiki dla ptaków ale już na pewno nie na nadbudówki . Zacząłeś relacje na forum wiec musisz się liczyć i z pochwałami jak jest za co jak i z nie złośliwą ale krytyką, pisałeś ze to Twój pierwszy Model pływający ale zajrzyj do relacji kolegów a zobaczysz ze łatwiej ,przyjemniej jest zrobić takowe nadbudówki z polistyrenu , blachy ale nie ze sklejki która będziesz musiał szpachlować malować aby znikła faktura drewna nie wspomnę już o trwałości tego materiału i wrażliwości na spękania na spoinach , nadbudówka to jedna sprawa a druga to po jaka chole…… montujesz np. ster strumieniowy już teraz zrób porządnie kadłub połóż laminat i wtedy się baw w duperele wytniesz spokojnie otwór i go wkleisz tak samo z kluzami kotwicznymi , przemyśl tez pokład z czego chcesz go zrobić , życzę powodzenia w budowie i przeglądania przy tym forum tu naprawdę jest wszystko co może się przydać w budowie .
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

Dzięki chłopaki za ukierunkowywanie mnie we właściwym kierunku :) Wszystkie uwagi przyjmuję z pokorą i postaram się do nich zastosować... To że robię w drewnie nie wynika z mojej ignorancji czy nieczytania relacji... a tym bardziej nie oznacza że wasze wskazówki puszczam mimo uszu (kto pyta nie błądzi a podobno nie ma głupich pytań) obiecuję zaopatrzyć się w polistyren... (chętnie poznam ten materiał)

Dodam że poprzez słowa „My tu gadu gadu a nadbudówka rośnie" Nie miałem na myśli umniejszania wartości merytorycznej rozmów tu prowadzonych... chciałem podkreśli jedynie że w trakcie naszych rozmów posuwam się naprzód z modelem :)

cytuję "Tobie chyba się nie chce nawet czytać" ładnie to tak? :)

Po cholerę instalowałem ster strumieniowy? Uznałem że lepiej jest zamontować ster na etapie budowy kadłuba przed laminowaniem niż później wiercić dziurę w drewnie i strukturze laminatu... wszak dziurę można zaszpachlować niedokładnie co jest potencjalnym niebezpieczeństwem że będzie przeciekać... (Woda jest paskudnie wredna i trzeba mieć świadomość że wedrze się tam gdzie tylko może ;) ) a tak ster strumieniowy jest integralną częścią laminatu...

Ryszardzie pokład zrobię specjalnie dla Ciebie z polistyrenu! Wygraweruję mu u dołu "Dla Ryszarda" i kiedy się spotkamy z modelami na Narwi to pokażę Ci tę dedykację... :) A tak na poważnie myślę że polistyren będzie fajnym rozwiązaniem... (przynajmniej na pokład) ;)
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 11
Rejestracja: 14 sie 2011, 13:03
Lokalizacja: {"name":"Polska Gdynia","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: Piotr80 »

Witam!
Może zabrzmi to brutalnie ale wyrzuć ten model do Kosza albo do kominka (przynajmniej będzie z niego pożytek energetyczny) i zrób dokładnie to samo tylko z polistyrenu. Na pocieszenie dodam, że ogólnie jesteś na kursie i ścieżce tylko wybór materiału fatalny...
Pozdr
Piotr
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

ODPOWIEDZ