Dżonka - jedna z wielu

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam Wszystkich :)
Jak wspomniałem w przywitalni dżonka nabrała kształtów i nie będzie wstydu jej pokazać.
Dodatkowo bliżej jej do skończenia więc jest szansa, że znajdę się w tych 50%, którzy swoją dżonkę ukończyli. :P

Osobiście polecam wykonanie tego modelu wszystkim zaczynającym swoją przygodę z modelarstwem szkutniczym. To doskonała zabawa i jeszcze lepsza nauka podstaw przydatnych w przyszłości. :D
HMS Victory nie ucieknie i może poczekać :lol:

Kogowe plany od Pana Sławka wydrukowane i naklejone na tekturę 2 mm.<br />Co dalej z tym zrobić, każdy chyba wie...
Kogowe plany od Pana Sławka wydrukowane i naklejone na tekturę 2 mm.
Co dalej z tym zrobić, każdy chyba wie...

Szkielet wycięty i dla wzmocnienia boki tektury pokryte rzadkim klejem CA
Szkielet wycięty i dla wzmocnienia boki tektury pokryte rzadkim klejem CA

Moja modyfikacja polegająca na wklejeniu wzmocnień z listew balsowych. Świetnie usztywniają połączenia szkieletu, dodatkowo gwarantując zachowanie kątów prostych oraz zwiększając powierzchnię do której będzie klejony pokład, dno i burty.
Moja modyfikacja polegająca na wklejeniu wzmocnień z listew balsowych. Świetnie usztywniają połączenia szkieletu, dodatkowo gwarantując zachowanie kątów prostych oraz zwiększając powierzchnię do której będzie klejony pokład, dno i burty.

Pokład z tektury 2 mm
Pokład z tektury 2 mm

Burty z tektury 1 mm. Przed szlifowaniem krawędzi warto zalać klejem CA. Zapobiega to strzępieniu się tektury. Dla wygładzenia wszelkich nierówności na łączeniach pokryłem ścianki szpachlą do drewna i zeszlifowałem.
Burty z tektury 1 mm. Przed szlifowaniem krawędzi warto zalać klejem CA. Zapobiega to strzępieniu się tektury. Dla wygładzenia wszelkich nierówności na łączeniach pokryłem ścianki szpachlą do drewna i zeszlifowałem.

Pokład z listewek forniru o szerokości 10 mm. Na bokach pociągnięte czarnym markerem do płyt.
Pokład z listewek forniru o szerokości 10 mm. Na bokach pociągnięte czarnym markerem do płyt.

Kołkowanie pokłady wykonane z wykałaczek. Burty ścięte do wysokości pokładu.
Kołkowanie pokłady wykonane z wykałaczek. Burty ścięte do wysokości pokładu.

Burty i dno oklejone fornirem i pokryte bejca w odcieniu dębu. Wzdłuż burt wklejona listewka 2x2 mm.
Burty i dno oklejone fornirem i pokryte bejca w odcieniu dębu. Wzdłuż burt wklejona listewka 2x2 mm.

Elementy pokłady wycięte z drewna olchowego. Projekty najpierw wykonane na papierze milimetrowym. Następnie przeniesione na listewki i wycięte.
Elementy pokłady wycięte z drewna olchowego. Projekty najpierw wykonane na papierze milimetrowym. Następnie przeniesione na listewki i wycięte.

Początki składania w całość.
Początki składania w całość.

Wstępnie zmontowana rufa. (będzie jeszcze kilka zmian)
Wstępnie zmontowana rufa. (będzie jeszcze kilka zmian)


CDN...

Pozdrawiam
Grzegorz :)
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam Wszystkich :)
Ciąg Dalszy Nastąpił... ;)
Żeby nie było skos był zamierzony. W końcu jakieś udziwnienie musi być.
Żeby nie było skos był zamierzony. W końcu jakieś udziwnienie musi być.

Listewki pod dach zostały wklejone jako dodatkowa powierzchnia mocowania. Ponieważ nadbudówka, wzmocnienia, dach i maszt były wklejane jednego wieczoru zostawiłem ten otwór, żeby klej w środku łatwiej wysechł. Oczywiście dziurę zakleję.
Listewki pod dach zostały wklejone jako dodatkowa powierzchnia mocowania. Ponieważ nadbudówka, wzmocnienia, dach i maszt były wklejane jednego wieczoru zostawiłem ten otwór, żeby klej w środku łatwiej wysechł. Oczywiście dziurę zakleję.


CDN...
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Czas dalej ruszyć z budową :D
Skończone pokrycie nadbudówki i elementy pokładu.
Skończone pokrycie nadbudówki i elementy pokładu.

Mocowanie przedniego masztu.
Mocowanie przedniego masztu.

Z widokiem na całość.
Z widokiem na całość.

Kilka drobiazgów. <br />Bloczki z drzewa orzechowego wycięte z listewki 3x3 mm. Lepiej już chyba nie umiem.  <br />Ster z listewek 1x5 mm z ramką z pasków forniru. <br />Z belek powstanie podstawka pod Dżonkę. Średnica 12 mm i 10 mm.
Kilka drobiazgów.
Bloczki z drzewa orzechowego wycięte z listewki 3x3 mm. Lepiej już chyba nie umiem.
Ster z listewek 1x5 mm z ramką z pasków forniru.
Z belek powstanie podstawka pod Dżonkę. Średnica 12 mm i 10 mm.

CDN... 8-)
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Jest czas, więc są i postępy :D
Podstawka pod &quot;Dżonkę&quot;. Może i szału nie ma, ale mnie się podoba. Kwestia gustu.
Podstawka pod "Dżonkę". Może i szału nie ma, ale mnie się podoba. Kwestia gustu.

Metalowe uchwyty na linę kotwicy wykonane z drutu 0,6 mm. Następnie poczernione oksydą.
Metalowe uchwyty na linę kotwicy wykonane z drutu 0,6 mm. Następnie poczernione oksydą.

d19.jpg

CDN... ;)
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Czas szybko mija, ale prace na szczęście postępują... ;)

Skończona podstawka. Kilka linek i zaczyna to jakoś lepiej wyglądać.
Skończona podstawka. Kilka linek i zaczyna to jakoś lepiej wyglądać.

Pierwsze przymiarki do linek na dziobie i rufie. Linka 0,7 mm
d22.jpg

d23.jpg

d24.jpg

Wiosła zrobione. Wykonane z kołka bukowego 2 mm i dwóch warstw forniru. Dodatkowo paski z za oksydowanej miedzianej blachy 0,1 mm.
Wiosła zrobione. Wykonane z kołka bukowego 2 mm i dwóch warstw forniru. Dodatkowo paski z za oksydowanej miedzianej blachy 0,1 mm.

Trochę zabawy. Kołowrotek własnego pomysłu. Podstawka z dwóch listewek szerokości 6 mm.<br />Trzonek z kołka średnicy 3 mm i 5 mm.
Trochę zabawy. Kołowrotek własnego pomysłu. Podstawka z dwóch listewek szerokości 6 mm.
Trzonek z kołka średnicy 3 mm i 5 mm.

CDN... 8-)
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dżonka - jedna z wielu

Post autor: paniol2005 »

Co jedna to zacniejsza , fajnie się to ogląda.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Pora opuścić na jakiś czas pokład. ;)
Na początek żagle. Materiał użyty to perkal.
Najpierw kąpiel w herbatce i suszenie. Kolejny zabieg to krochmal i na koniec prasowanie na sucho.
d27.jpg

Teraz przyjdzie pora na podnoszenie kwalifikacji krawieckich.
Mam nadzieję, że obejdzie się bez ofiar. :lol:

CDN... 8-)
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Po trzech próbach walki z igłą i nićmi zakończonych zmarnowaniem przygotowanych żagli, stwierdzam wyższość maszyny nad człowiekiem. :lol:
Efekt końcowy przynajmniej wygląda estetycznie. ;)
Teraz jednak pora znowu zdać się na samodzielną ręczną robotę.
d28.jpg

d29.jpg

CDN...
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz :)
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Ciąg dalszy zabawy przy żaglach. Myślałem, że teraz z górki, ale żeby było porządnie to trzeba się będzie nagimnastykować. ;)
Na początek linki którymi przywiązany będzie drewniany szkielet żagla.
d30.jpg

d31.jpg

Materiał to lipowy kołek średnicy 2 mm. Ponieważ kolejne żeberka różnią się minimalnie długością, warto ułatwić sobie pracę i mieć je po kolei poukładane.
Materiał to lipowy kołek średnicy 2 mm. Ponieważ kolejne żeberka różnią się minimalnie długością, warto ułatwić sobie pracę i mieć je po kolei poukładane.

CDN...
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz :)
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Dżonka - jedna z wielu

Post autor: Cygi »

Witam :)
Nitki... nitki... nitki... :lol:
d33.jpg

d34.jpg

d35.jpg

CDN...
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz :)
ODPOWIEDZ