Prośba o pomoc

Przegląd biblioteki szkutnika
ODPOWIEDZ
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Prośba o pomoc

Post autor: janek44 »

Witam,
do końca budowy mojego jachciku jeszcze ho ho ho, albo dalej, ale gdzieś tam na końcu tunelu jak przez mgłę widać napis "kolejny model".
I tu zbliżam się do sedna sprawy. Kolejny model chcę zbudować wg. profesjonalnych planów. Metoda budowy ma być taka jaką zastosowałem przy jachcie: wręgi, szkielet, wypełnienie go drewienkiem itd. Jacht buduję na podstawie planów z Shipyarda i tu nie było ma problemów: narysowane wręgi, szkielet, pokazane linie pokładów, wszystko podane jak na tacy.
Niestety, model który "mam na oku" nie egzystuje w wyżej wymienionym wydawnictwie. W związku z tym szukam książek z których mógłbym się nauczyć, jak na podstawie linii i wręg teoretycznych, zmajstrować sobie taki szkielet.
W dziale "Literatura", jest wykaz wielu pozycji, lecz niestety nie wiem co one zawierają, a tym samym nie wiem które z nich mogą być mi przydatne.
Uprzejmie proszę o podanie mi kilku tytułów, z których mógłbym się tego nauczyć. Książki mogą być w języku angielskim i niemieckim.
Ponadto "obił mi się o uszy" autor o nazwisku Mondfield (nie wiem czy dobrze napisałem to nazwisko), jaki jest tytuł i poprawne nazwisko autora?
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Andrzej1 »

bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (52.16 KiB) Przejrzano 6925 razy


Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Prośba o pomoc

Post autor: ryszardw »

http://www.radekshipmodels.cz/cz/plany-lodi Tutaj znajdziesz sporo skanów ciekawych książek.Powodzenia.R
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Prośba o pomoc

Post autor: janek44 »

Panowie, dziękuję za wskazówki :) Książkę Mondfelda już sobie zakupiłem przez internet (w języku niemieckim). Bardzo bogate i ciekawe "źródełko" wskazane przez Ryszarda, właśnie przeglądam.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 392
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Prośba o pomoc

Post autor: TomekA »

janek44 pisze:Witam,

I tu zbliżam się do sedna sprawy. Kolejny model chcę zbudować wg. profesjonalnych planów.
...
Niestety, model który "mam na oku" nie egzystuje w wyżej wymienionym wydawnictwie. W związku z tym szukam książek z których mógłbym się nauczyć, jak na podstawie linii i wręg teoretycznych, zmajstrować sobie taki szkielet.
?


A czego konkretnie nie rozumiesz z linii teoretycznych? Moze uda sie komus tutaj wytlumaczyc Ci te niejasnosci?
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Prośba o pomoc

Post autor: janek44 »

Nie potrafię wyznaczyć linii pokładu.
Awatar użytkownika
Optimusprime1977
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:45

Re: Prośba o pomoc

Post autor: Optimusprime1977 »

Witam.

Przeszukaj dobrze forum. Gdzieś było wytłumaczone jak z linii teoretycznej kadłuba zrobić wręgi i tym podobne. Ma to coś wspólnego z geometrią wykreślną.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 392
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Prośba o pomoc

Post autor: TomekA »

janek44 pisze:Nie potrafię wyznaczyć linii pokładu.


A jaka to konkretnie jednostka i jakie plany?
Na rzucie bocznym kadluba, tzw. sheer plan, powinna byc lukowata linia biegnaca od dziobu do rufy, zaznaczona linia przerywana. Czasem ja niezbyt dobrze widac, trzeba zwrocic nan szczegolna uwage.
Przeanalizuj ilustracje z Chapmana tutaj:
http://www.sjohistoriska.se/en/Collecti ... /Drawings/

Jezeli na Twych planach nie ma takiej linii, to masz problem.
Czasami tez na roznych przekrojach poprzecznych kadluba (ale nie tam, gdzie masz wyrysowane profile wreg - tzw. body plan), sa zaznaczone poklady - wowczas mozna stamtad pobrac te poziomy...
ODPOWIEDZ