Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam po dłuższej nieobecności.
Dużo pracy w ogrodzie i wokół domu. Muszę też przypilnować rodzinnego interesu. Zrobiło się cieplej i w sklepie dużo więcej klientów, toteż muszę do niego częściej zaglądać. A ostatnio żona stwierdziła, że za dużo czasu spędzam w modelarni i nie jest to już hobby tylko choroba. Musiałem więc trochę przystopować z modelem. Nie mniej jednak znalazłem trochę czasu i wytoczyłem pozostałych 14 luf do moich 9 funtowych armat. Toczenie idzie mi coraz lepiej. Ostatnie 4 lufy wytoczyłem po kolei i nie spieprzyłem ani jednej. Lufy 2 razy pomalowałem rozcieńczoną farbą akrylową. Trochę błyszczą się jak nie powiem co, ale na wystawę z modelem się nie wybieram, robię go dla siebie.
Załączam zdjęcia
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
i pomalowane
i pomalowane
w trakcie malowania
w trakcie malowania
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam ponownie dzisiaj
Ale tylko na chwilę bo idę zaraz do pracy.
Zrobiłem sobie pierwszą lawetę i zamontowałem na niej lufę. Wiem jak zamontować ją na modelu, bo na kodze jest dużo informacji na ten temat. Nie mam jednak zielonego pojęcia jakiej wielkości bloczki zamontować i jakiej grubości mają być liny, żeby choć trochę było zgodne ze skalą. W wycinance shipyardu nie ma nic na ten temat. Proszę więc o pomoc, może ktoś zechciałby mi coś podpowiedzieć i doradzić w tym temacie. Bardzo o to proszę. Jak by miało to jakieś znaczenie to podaję wymiary mojej armaty.Wysokość lawety w przedniej części razem z kołami- 25 mm. Długość lawety - 45 mm. Średnica kół przednie -14 mm i tylne - 11 mm. Długość lufy od pyska do końca grona 96 mm.
Pozdrawiam i załączam zdjęcia.
Zdzisław
Załączniki
7.JPG
8.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Nikt jednak nie chce mi pomóc w sprawie bloczków przy lawecie. Trudno muszę liczyć na siebie. Wyliczyłem sobie, że bloczki 5 mm będą w sam raz i takie zamontuję. Ostatnio nakleiłem na model kalkomanię imitująca malunki. Może i nie jest to najlepsze rozwiązanie ale malować nie potrafię więc musi tak zostać jak jest. Zamontowałem też parę listew ozdobnych. Na razie tylko na prawej burcie.
Przy budowie modelu drewnianego jest dużo, dużo więcej pracy niż przy sklejaniu modelu z gotowych elementów. Tutaj każdą duperelę musisz najpierw narysować, wykonać ją samemu dopieścić i dopiero po kilku lub kilkunastu przymiarkach możesz ją zamontować na modelu. Ale satysfakcja jest o wiele większa. Żałuję że dopiero teraz odkryłem modelarstwo. Chciałbym jeszcze trochę pożyć i zbudować jeszcze jeden model, ale już teraz na podstawie planów. Na razie jeszcze nabieram doświadczenia i uczę się.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam i załączam zdjęcia
Załączniki
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: janek44 »

Zdzisław pisze:Witam
Ostatnio nakleiłem na model kalkomanię imitująca malunki. Może i nie jest to najlepsze rozwiązanie ale malować nie potrafię więc musi tak zostać jak jest.

Zdzisław, a niby skąd wiesz że nie potrafisz? Próbowałeś?
Przy skali Twojego modelu, kalkomanie wyglądają fatalnie. Szczególnie razi kalkomania imitująca furty działowe na rufie. Fajnie wykonany kadłub, a "malunki" na nim jak czeskim wozie cyrkowym.
Naprawdę, spróbuj własnoręcznie wykonać malowania. Na pewno opłaci się.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Janek ja wiem że ta kalkomania nie wygląda ciekawie, masz całkowitą rację odnośnie furt działowych na rufie. Postaram się je trochę zwaloryzować i wtedy załączę zdjęcie. A jeśli chodzi o malowanie to nie muszę próbować malować, po prostu znam swoje możliwości. W życiu robiłem różne rzeczy poprzez pracę fizyczną do prac umysłowych. Między innymi prawie własnoręcznie wybudowałem własny dom. Potrafię pomalować ściany w pokoju, naprawić dach,czy wykonać i pomalować elewację budynku, prowadzę też księgowość dla kilku moich znajomych i sam prowadzę własną działalność gospodarczą, ale malować obrazki i widoczki naprawdę nie potrafię. Chcę jeszcze powiedzieć, że mój mój model będzie miał około 180 cm długości razem z bukszprytem i tyleż samo wysokości i będzie tylko ozdobą mojego pokoju. Zamierzam wybudować model pod pełnymi żaglami i to one będą przyciągać oko potencjalnych oglądających.Kalkomania na modelu będzie się znajdowała na wysokości około 70 cm od podłogi i zapewniam Cię, że nikt z moich gości nawet jej nie zauważy. Szerokość grotżagla wraz z żaglami wytykowymi będzie około 100 cm a prześwit drzwi od mojego pokoju to 82 cm. A więc możliwe że mój Enterprize po złożeniu żagli wytykowych wypłynie kiedyś tylko w jeden jedyny dziewiczy rejs i zakotwiczy w domu jednego z moich dwóch synów jako pamiątka po ojcu. A tak na poważnie to zazdroszczę Ci twoich zdolności i ozdóbek na jachcie. Chciałbym jeszcze kiedyś wybudować jakiś model na podstawie porządnych planów i wtedy na pewno wykonam go o wiele lepiej, bo na razie jeszcze muszę się wiele nauczyć. Ufff.......... ale się rozpisałem.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Andrzej1 »

Zdzisław pisze:...
ale malować obrazki i widoczki naprawdę nie potrafię. Chcę jeszcze powiedzieć, że mój mój model będzie miał około 180 cm długości razem z bukszprytem i tyleż samo wysokości i będzie tylko ozdobą mojego pokoju. Zamierzam wybudować model pod pełnymi żaglami i to one będą przyciągać oko potencjalnych oglądających.Kalkomania na modelu będzie się znajdowała na wysokości około 70 cm od podłogi i zapewniam Cię, że nikt z moich gości nawet jej nie zauważy.
...

Ale Ty, Ty będziesz to widział codziennie. Pies trącał Gości (nie uwłaczając).
O siebie zadbaj tutaj. Popróbuj wydrukować, na tym malować, poprosić kogoś kto "umi".
Z doświadczenia wiem, że taki detal może obrzydzić a nawet "obżydzić" życie a "rzycie" to już całkiem.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Borek »

Witam.
Malowanie nie jest takie trudne - zobacz u mnie w wątku jak to zrobiłem. Nie twierdze, ze mi wyszło rewelacyjnie, bo szału nie ma, ale na pewno lepiej to wygląda niż blady druk bez wyrazu. A czy umiesz, czy nie, nie wiesz dopóki nie spróbujesz. Zmień podejście - to, że olinowanie przyciąga wzrok to prawda, ale nie na tym to polega. Każdy detal musi być dopieszczony. Tak jak Endrju napisał - Ty będziesz na to patrzył
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Panowie litości. Już kilka razy demolowałem swój model i żeby jeszcze raz zrobić demolkę to muszę się z tym oswoić- może za kilka dni to zrobię. Na razie potrzebuję Waszej pomocy w innej kwestii. Chodzi o ławy wantowe. Po powiększeniu wycinanki do skali 1:32, czyli do skali w jakiej buduję model, ławy mają szerokość 35 mm, w oryginale była by to decha o szerokości około 112 cm, wydaje mi się to trochę nie rzeczywiste. A może klejono deski do takiej szerokości. Ale gdyby rzeczywiście tak było to czy mam je wyciąć z jednej listwy, czy wyciąć fałszywą ławę i na niej nakleić 3 lub 4 listwy, tak żeby w sumie było 35 mm. Co o tym sądzicie?
Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc Zdzisław
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Sebastian.M »

Nie wiem do końca co chcesz kombinować z tymi ławami ale faktem jest że tak bardzo powiększając plany które są szykowane pod modele kartonowo-fornirowe zawsze wyjdą nieścisłości i czasem mogą się pojawić ogromne przeskalowania, generalnie musiał byś mieć plany z których mógł byś wziąć pewne wymiary i musisz dodatkowo wykazać się sporym wyczuciem skali aby na koniec wszystko nie zalatywało kiczem.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: lkemot »

Nie musisz demolować pasków z malowidłami, wystarczy, że esy-floresy pociągniesz złota farbą. W sklepie dla plastyków poszukaj złotej farby Talensa w tubce z dozownikiem w kształcie igły. Możesz tą igłą malować wprost na burcie okrętu. Uplastycznisz wtedy bardzo model bez demolki. Tak to może wyglądać:
a7c7e4ec66a6b443.jpg
a7c7e4ec66a6b443.jpg (63.51 KiB) Przejrzano 4566 razy
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ