Działo 36 funtów - Mantua

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: Cygi »

Dziękuję Krzysztofie za informację. :) Nie pozostaje nic innego jak szukać nowego drewna. Niestety wybór listewek innych niż balsa albo sosna jest raczej słaby. :cry: Zamówię listewki lipowe i będę kombinował dalej. One już nie mają tak wyraźnych słojów jak sosna więc może będzie lepiej. Mam nadzieję, że moje pokojowe warunki stolarskie jakoś to zniosą.
Przynajmniej "Dżonka" skorzysta bo będzie dla niej czas ;)
Pozdrawiam i do usłyszenia.
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: janek44 »

Witam,
Cygi, wierzę że zrobisz fajny modelik armaty, ale jaki jest sens kupowania zestawu za około 200 PLN, w którym trzeba wymieniać większość elementów?
Za te pieniądze, można kupić trochę porządnego materiału i zacząć budowę jakiegoś modeliku od podstaw.
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: Cygi »

Witam :)
Janku jeśli chodzi o ten zestaw to dostałem go jako upominek :D
Darowanemu koniowi nie zagląda się do pyska, choć jak widać z relacji producent zapomniał tego konia chyba nakarmić i podkuć :lol:
Z jednej strony jak zauważyłeś trochę słabo, że zestaw za blisko 200 zł prezentuje taki poziom. :x
Z drugiej jednak strony nie żal mi przynajmniej na nim eksperymentować i się uczyć.
Jednak brak mi dostępu do właściwych materiałów. W polskich sklepach modelarskich trochę mały wybór. No i niestety ograniczają mnie trochę warunki mieszkaniowe. Stąd bazuję głównie na tych materiałach z zestawu i tych, które mogę kupić.
Choć oczywiście mówiąc szczerze i ze wstydem to co, jak i czym Janku dokonujesz przy budowie swojej "Dżonki", a obecnie jachtu holenderskiego wywołuje tylko podziw i moją zazdrość. :roll:
Pewnie więc ograniczę się do instrukcji zestawu. Wywalę sosnę do kosza i pomaluje starą lawetę na czerwono, żeby nie było widać tej okropnej sklejki. :oops:

PS. Ponieważ w swojej "Dżonce" staram się bazować na Twojej Janku wersji, czy mógłbyś mi powiedzieć z jakiego drewna Ty korzystałeś przy budowie elementów do swojej dżonki. Takiej informacji w Twojej relacji nie znalazłem.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Grzegorz
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: janek44 »

Cygi, jeżeli chodzi o dżonkę, to na poszycie użyłem forniru - czereśnia amerykańska. niektóre elementy wykonałem ze "sklejki" z tegoż forniru. Relingi i maszty - to listewki lipowe.
Jacht holenderski buduję wyłącznie z forniru - czereśnia amerykańska (poza kartonem 3 mm i listewkami świerkowymi, których użyłem do wypełnienia kadłuba).
Narzędzia jakich teraz używam, to nożyk Olafa, pilniczki iglaki, ręczna piłka do drewna i papiery ścierne.
Materiały-listewki, a nawet gotowe elementy, możesz z powodzeniem zamówić u kolegi Mirka (wszyscy znają go na tym forum :) ).
Życzę powodzenia w budowie. Wyciśnij z tego zestawu ile się da :)
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: Sebastian.M »

W modelarstwie w naszym wykonaniu mało sprawdzają się takie gatunki jak sosna, dąb, jesion, świerk
za to świetnie sprawdzają się wszelakie drzewa owocowe grusza, jabłoń, śliwka, czereśnia, wiśnia dodatkowo brzoza świetnie sprawdza się na pokłady, lipa i klon też mają fajny jasny odcień,, z bukszpanu świetnie wychodzą dekoracje ma żółty kolor,,
Na lawetę działa polecał bym ci któreś z owocowych fajnie się obrabiają, mają fajne odcienie, pozwalają na bardzo dokładne wykonanie elementów.
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: Cygi »

Witam Wszystkich :)
Przez ostatni tydzień posiedziałem troszkę wieczorami i prace powoli postępują.
c18.jpg

c19.jpg

Jeśli chodzi o lawetę to zdecydowałem się postąpić zgodnie z instrukcją i prawdą historyczną i pomalować na czerwono. Wcześniej dostała trochę szpachli do drewna i potraktowałem ją papierem ściernym.
c17.jpg

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Cygi
Posty: 0
Rejestracja: 28 kwie 2015, 21:55

Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: Cygi »

Witam Wszystkich :)
Prace powoli postępują... dziś czas jest na wagę złota ;)
Zacząłem wiązać linki przy lawecie zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją. Linki w mojej opinie są świetnej jakości jednak ich ilość to ledwie na styk i bez możliwości na błędy i poprawki.
c20.jpg

c21.jpg

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: krzysztof »

Niechże mądrzejsi się wypowiedzą, ale widzi mi się że talie lawety są cosik mikrej średnicy.

Poczerniłbym również błysk okuć, a i szpachla wg mnie była niepotrzebna, zatraciłeś tym samym belkowanie konstrukcji lawety
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: janek44 »

krzysztof pisze:Poczerniłbym również błysk okuć, a i szpachla wg mnie była niepotrzebna, zatraciłeś tym samym belkowanie konstrukcji lawety


Zgadzam się z Krzysztofem. Poczernienie okuć to dobry pomysł i naprawdę nic trudnego. Są dobre środki chemiczne, do zastosowania na zimno.
Jeżeli chodzi o zatracenie belkowania konstrukcji, to nic straconego. Można to zrobić jeszcze teraz, za pomocą ostrego rysika. Po tym zabiegu, drobniutkim papierem ściernym przeszlifować okolice rys i pomalować jeszcze raz.
Układ desek na moim mieczu powstał tą metodą.

DSC02288.JPG
DSC02288.JPG (45.61 KiB) Przejrzano 4910 razy
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Działo 36 funtów - Mantua

Post autor: Slawek Kromer »

to ja dodam swoje trzy grosze
c20.jpg
c20.jpg (200.81 KiB) Przejrzano 4886 razy

na fotce linki chyba nie są przełożone do końca .Na fotce zaznaczyłem jak dalej powinny przebiegać-w przeciwnym razie załoga powinna stać przy burcie lub po bokach(brak miejsca) Talia do bloczka przymocowana nie w tym miejscu a zaznaczony bloczek podwójny zobacz jak to wygląda na fotce znalezionej w nacie
004.jpg
004.jpg (102.09 KiB) Przejrzano 4895 razy

ale model Twój i zrobisz jak chcesz
ODPOWIEDZ