Jacht holenderski skala 1:32

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: janek44 »

Pierwsza przymiarka pawęży
DSC02112.JPG
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: janek44 »

Okienka wpasowane w pawęż
DSC02113.JPG

DSC02114.JPG
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: mirek »

Okna ładnie zrobiłeś , ale czy będą one oszklone ?
Pozdrawiam Mirek Rybus
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: janek44 »

Mirku, oczywiście że będą. Zastosuję przezroczysty plexiglas 0,5 mm. Zrobię to przed zamknięciem nadbudówki pokładem.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: krzysztof »

Może lepiej folię do druku, lub z okładki do oprawiania dokumentów. Są cieńsze niż wskazana plexi.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: janek44 »

krzysztof pisze:Może lepiej folię do druku, lub z okładki do oprawiania dokumentów. Są cieńsze niż wskazana plexi.

Myślałem o plexiglasie 0,5 mm, ponieważ z racji swej grubości daje wrażenie "głębi". Niewiele znaczący drobiazg, ale moim zdaniem ładnie to wygląda. zresztą wypróbuję też folię.
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: janek44 »

Witam Panów Modelarzy.
Nie mam nic ciekawego do pokazania. Moje próby poszywania kadłuba spełzły na niczym. Kompletna klapa.
Miałem zamiar poszyć kadłub obłogiem olchowym 1,5 mm. Niestety, gięcie poprzeczne nie wchodzi w rachubę.
Spróbuję jeszcze robić planki z forniru 0,5, bazując na plankach rozrysowanych w planach Shipyardu.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 392
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: TomekA »

Nie poddawaj sie zawczasu! Zerwij nieudane poszycie i zrob je po raz drugi - tym razem prawidlowo.
Moze pokazalbys pare fotek tego nieudanego poszycia oraz dolacz dokladniejsze wyjasnienie, co konkretnie bylo "nieudane", aby ktos dal Ci odpowiednia rade.
Giecie poprzeczne (boczne) planki mozna zrobic na mokro/goraco, ale tylko w malym stopniu. Giecie wzdluzne najlepiej zrobic, namaczajac planke w letniej wodzie przez pare minut, po czym przeciagac ja nagrzana kolba do lutowania z odpowiednia glowica (ale trzeba uwazac, by nie przypalic drewna!), jednoczesnie delikatnie wyginajac ja w palcach do zadanego ksztaltu.
plank bending head.jpg
plank bending head.jpg (6.69 KiB) Przejrzano 4697 razy

Jesli planki musza byc w znacznym stopniu wygiete poprzecznie (bocznie), zamiast probowac je wyginac na goraco, trzeba kazda wyprofilowac indywidualnie (tzw. spiling), najlepiej za pomoca papierowego szablonu; papier czy przezroczysty plastik przyklada sie do sasiedniej planki na kadlubie i przenosi sie nan cyrklem ta krzywizne i calosc wycina nozyczkami i tak uzyskany ksztalt planki przenosi sie na pasek z drewna i wycina z niego planke z ta krzywizna - bedzie ona idealnie pasowac na kadlubie.
Nie trzeba chyba dodawac, ze przedtem caly szkielet musi byc dokladnie spasowany i symetryczny, a krawedzie wreg (grodzi) musza byc odpowiednio sprofilowane (fairing) tak aby wszystkie planki przylegaly don na calej ich grubosci i nie bylo "efektu schodkowania".
Przestudiuj sobie uwaznie zalaczone artykuly o poszywaniu kadluba (pliki PDF) w ponizszym linku:
http://modelshipworldforum.com/ship-mod ... ticles.php
Awatar użytkownika
druh
Posty: 0
Rejestracja: 12 lut 2015, 22:50
Lokalizacja: {"name":"Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: druh »

Tomek,dzięki za link,jest genialny B-) pozdr.Marek :shock:
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Jacht holenderski skala 1:32

Post autor: janek44 »

NIE PODAWAM SIĘ!!!
ODPOWIEDZ