Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam Piotr
To samo sugerował mi Mirek Rybus na SB, pisał żebym się skoncentrował na ty co widać. Tak też zrobię. Chyba nie warto dodatkowo komplikować sobie budowy.
Pozdrawiam zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Grypa rozłożyła mnie dokładnie. Pomimo tego próbowałem dzisiaj "pogrzebać" troszkę przy modelu. Zlikwidowałem polskie barwy narodowe na ściankach działowych - zamalowałem białe kasetony. Ramki okienne pozostawiłem białe. Bałem się że je za mocno "zapaćkam" i będę je musiał wykonać od nowa, a na to nie mam ochoty. Zresztą wszystko to i tak zostanie zakryte pokładem. Chciałbym jeszcze jakoś zakonserwować poszycie miedziane i nie wiem czy zamalować je caponem czy akrylowym lakierem bezbarwnym, a może jest jakiś inny sposób zabezpieczenia przed śniedzią?
Chyba muszę wracać do łóżka. Załączam zdjęcie.
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
DSC04174.JPG
Awatar użytkownika
druh
Posty: 0
Rejestracja: 12 lut 2015, 22:50
Lokalizacja: {"name":"Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: druh »

Witaj Zdzisław, nie daj się, trzymam kciuki za Ciebie. ;)
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Borek »

Od razu lepiej to wygląda, sam musisz przyznać. Co do miedzi to nie rób nic. Jak miedź spatynuje będzie to wyglądało dużo lepiej aniżeli takie błyszczące. Możesz w mojej relacji zobaczyć jak wygląda poszycie po ponad roku.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Sebastian.M »

Ale teraz to widać jaki gigant to będzie :shock:
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Dzięki chłopaki za dobre słowo. Grypa, chyba zaczyna mnie pomału opuszczać. Masz rację Piotr, po zamalowaniu białych kasetonów na ściankach, lepiej to wygląda. Przeglądałem dzisiaj dokładnie Twoją relację z budowy Bellony i widzę, że te dwie jednostki mają wiele podobnych elementów. Nie obrazisz się, kiedy będę Cię zanudzał pytaniami o szczegółach budowy?.
Jeżeli chodzi o miedziowanie to Ty zaczynałeś od stępki a ja od linii wodnej i zastosowaliśmy inne metody jeżeli chodzi o imitację gwożdzi. U mnie na płytce jest ich średnio 24-25, a mimo to mam wrażenie,że u Ciebie jest ich więcej, ale wiem że takie wrażenie wynika po prostu za skali. Ponadto taśma miedziana chyba szybciej patynuje, bo z twojej relacji widać różnicę na płytkach już po kilku dniach. U mnie po dwóch miesiącach nie widać różnicy między płytkami na modelu a płytką jaka mi pozostała z budowy i burty dalej świecą się jak nie powiem co. Ja nie miałem też żadnej możliwości korekty w czasie przyklejania i trochę płytek zniszczyłem bo musiałem je zerwać. Ale dość o miedziowaniu, mam dwa pytania; czy w czasie kołkowania desek poszycia burty kierowałeś się jakimś konkretnym schematem? i jak uciąć i naostrzyć igłę, żeby ją nie zepsuć (jedną już zepsułem). Mam zamiar teraz zakołkować poszycie i chcę to zrobić za pomocą igły. Jeżeli będziesz mógł to odpisz.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam ponownie
Właśnie próbowałem kołkowania za pomocą igły i zastanawiam się czy jest sens dalej to robić. Z odległości 30 cm to to widać, ale z odległości 0,5 m to już nic nie widać. Ale jak mocniej naciśniesz igłę to piękna dziura wypada. Zresztą oceńcie sami.
Załączniki
listewki pomalowałem zgodnie z wycinanką shipyardu farbą akrylową transparentną
listewki pomalowałem zgodnie z wycinanką shipyardu farbą akrylową transparentną
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: mirek »

Tak naprawdę to nie ma schematu jak bito gwoździe w deski poszycia . Można jedynie wzorować się na planach jednostek Francuskich jakie są dostępne w wydawnictwie Ancre , ale to są jednostki francuskie a Ty budujesz okręt Angielski .
Druga kwestią jest skala , Piotr ( czytaj Borek) buduje swoją Bellone w skali 1:96 a Ty jak widać w skali 1:33 jest to olbrzymia różnica w wielkościach wszystkich elementów gwoździ również . Swego czasu mieliśmy na forum relację z budowy modelu Salamandre ( Francuskiego Moździerzowca ) w skali 1:24 budujący też stanął przed takim problemem : czyli wielkość gwoździ , znalazł rozwiązanie w dziele nie żyjącego Pana Jean Boudriot pt. "The 74 gun Ship" i po przeliczeniu wyszło mu ze gwoździe w jego modelu powinny mieć ok 1,2 mm przy skali 1:24
viewtopic.php?f=7&t=45782&hilit=LLa+Salamandre

Przemyśl sobie wielkość gwoździ w swoim modelu i raczej dojdziesz do wniosku że metoda na igłę to raczej tu nie pasuje ( do tej skali )!!
A gdybyś chciał bliżej zapoznać się w budową wspomnianego modelu Salamandre to polecam dwa fora :
http://modelshipworld.com/index.php/top ... dheus-124/

http://5500.forumactif.org/t2303-la-sal ... 1-24#66516
A Może zdecydujesz się jak wielu kolegów na drut mosiężny ?
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam Mirek
Właśnie przed chwilą doszedłem do tego samego wniosku. Przy sztucznym świetle kołkowania wykonanego przy pomocy igły nie widać nawet z odległości 20 cm, natomiast tradycyjne kołkowanie widać doskonale z odległości większej niż 1 m. Bliższa mi jest Twoja sugestia dotycząca drutu mosiężnego. A co myślisz o gwożdziach mosiężnych 0,6 mm średnicy i główce 1 mm, zastosowałem je do zamontowania zawiasów steru. Za chwilę wejdę też na polecane przez ciebie fora.
Pozdrawiam Zdzisław
PS Zadzwonił też dzisiaj do mnie Andrzej Korycki i długo rozmawialiśmy, usłyszałem wiele cennych rad, za które serdecznie Mu dziękuję
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Borek »

Witam.
Zdzisław, nie mogę się doczytać z czego masz zrobione poszycie - karton, drewno, malowane? U mnie kołkowania igłą nie było widać do momentu zaimpregnowania poszycia pokostem - wtedy model nabrał kolorów oraz kołowanie zrobiło się widoczne. Moim zdaniem do takiej skali kołkowanie igłą również można wykonać bez problemów - w aptece dostaniesz weflon - średnice tych igieł mają nawet 1.6 mm więc średnice gwoździa można uzyskać. Model wychodzi fajnie, widać ze się starasz. Kolejny Twój model budowany od początku z Kogą na pewno będzie wykonany bardzo dobrze. Jeżeli są niedoskonałości w etapie budowy kadłuba, to dobrze wykonane olinowanie zrekompensuje popełnione błędy. Powodzenia w dalszej budowie ;)
Pozdrawiam serdecznie Piotr
ODPOWIEDZ