Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Właśnie wróciłem z pracy. Sklep mamy otwarty do 22;00 i jeszcze dzisiaj postanowiłem rozpocząć moją relację z budowy. Buduję Enterpraiza już od 5 miesięcy, mam parę zdjęć i postaram się jakoś to poukładać od początku. Kiedy sklejałem jeszcze Endaevoura, to pomyślałem sobie, ze następny model jaki będę budował to będzie to model drewniany. Serfowałem trochę po relacjach z budowy na Kodze i podobał mi się Enterprize. Wiem, że jest to dość trudny model, zwłaszcza dla takiego laika jak ja, ale w końcu nie robię to na wystawę tylko dla własnej przyjemności i nawet jak go trochę sknocę to co mi tam. Jako zupełny laik, z prawie żadnym doświadczeniem, obawiałem się budowy modelu na podstawie planów. Zakupiłem więc wycinankę ze Shipyardu nr 32 i zacząłem ją studiować. Wycinanki z tego numeru miały mi służyć jako szablony.Po kilkunastu godzinach studiowania doszedłem do wniosku, że w takiej skali 1:96 nie jestem w stanie go wybudować. Za drobne elementy jak na moje zdolności. Postanowiłem go powiększyć o 400%. Kiedy jednak powiedziałem żonie, że model będzie miał z bukszprytem około 2,5 m i tyleż samo wysokości, to szybko wybiła mi go z głowy. Przyznałem jej rację, bo nawet nie mógł bym go wynieść z pokoju, który czasowo zaadaptowałem na stocznię. Po negocjacjach z żoną postanowiłem, że powiększę go o 300%. W tym powiększeniu będzie miał jakieś 1,7 m z bukszprytem i tyleż samo mniej więcej wysokości z masztami. Skala jaka z tego wychodziła to około 1:32,66. Mój młodszy syn, który jest informatykiem powiększył mi pliki o 300% i wydrukowałem na próbę jedną kartkę A3 na swojej drukarce. Z jednej A3 zrobiło się 25 A4. Po sklejałem to do kupy i okazało się, że jest to mało dokładne a różnice są na największych elementach kilku centymetrowe. Postanowiłem więc poszukać drukarni, która wydrukowała by mi to na jednolitym papierze. Znalazłem taką w Krapkowicach, około 60 km od mojego miejsca zamieszkania. Chcieli po 20 zł za każdą stronę. Po krótkich negocjacjach stanęło na tym, że wydrukują mi 12 kartek po 15 zeta za stronę i to w kolorze. Przesłałem im pliki i po kilku dniach odebrałem pięknie wydrukowane na dość grubym papierze 12 stron kartek o wymiarach 135 x 90. Miałem więc piękne szablony i to w kolorze. Jako że w wycinankach z shipyardu jest dużo powtarzających się elementów, nie musiałem się martwić, że zniszczę jakiś szablon. Dość tej pisaniny na dzisiaj. Jutro za mieszczę pierwsze zdjęcia.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

[attachment=0]16.JPG[/attachment][attachment=1]15.JPG[/attachment][attachment=2]14.JPG[/attachment]Witam
Wpadłem tylko na chwilę i chcę zamieścić parę zdjęć.
Prawda że piękne szablony?. Muszę spadać bo żona wróciła właśnie z zakupów, a ja dzisiaj nie idę do pracy więc obiecałem jej pomóc przy przesadzaniu kwiatów, a są to fikusy dosyć pokażnych rozmiarów więc zajmie mi to trochę czasu. Wpadnę za jakiś czas i zamieszczę następne zdjęcia.
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
14.JPG
15.JPG
16.JPG
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: mati »

No zapowiada się ciekawie.
Zacieram ręce i czekam...

Nie wiemy jak u Ciebie z umiejętnościami ale skala ok. 1/33 nie pozwoli ci na najmniejsze niedociągnięcie.
Powiększając wycinankę jednocześnie podniosłeś sobie bardzo poważnie poprzeczkę.
Kaszana w tej skali nie przejdzie. Detale muszę być i to w doskonałym wykonaniu, w przeciwnym razie każde niedociągnięcie będzie szpecić... każde ułatwienie lub uproszczenie ty bardziej.
Podsumowując... taka skala daje bardzo duże pole do popisu, ale i może Nas pogrążyć na wiele lat z racji detali, które będzie trzeba dopracować.

Polecam wspomóc się licznymi publikacjami.

HMS Enterprize to fregata oznaczona jako jednostka Szóstej Rangi i przynależy do Enterprise-class.
Jest jednostką 28 działową. Jako takiej publikacji do konkretnej rangi i klasy nie znalazłem, ale jest sporo innych publikacji, które okażą się pomocne, np.

Anatomy of the Ship - HMS Pandora 1779 (Sixth-Rate frigate, 24-guns, Porcupine-class)
Anatomy of the Ship - HMS Diana 1794 ( Fifth-Rate frigate, 38-gun Artois-class)
Anatomy of the Ship - USS Essex 1799 (Fifth-Rate frigate)

Rigging Period Ship Model (na podstawie HMS Melampus (36-gun fifth-rate frigate) obowiązkowa pozycja
The Masting and Rigging of English Ships of War, 1625-1860

Arming and Fitting of English Ships of War 1600-1815
The Construction and Fitting of the English Man of War: 1650-1850


Tak jak pisałem nie są to publikacje o HMS Enterprize, ale przedstawiają całą masę wspólnych cech, które owe jednostki posiadały.

Opowiedz z jakich materiałów planujesz budowę. Jaką techniką?

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w budowie
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witaj Mateusz
Bardzo się cieszę, że zechciałeś przeczytać mój post.
Dzięki za rady i proponowane lektury. Na pewno nie omieszkam z nich skorzystać. Jak wspomniałem w jednym z moich postów jestem zielony lub prawie zielony jeżeli chodzi o modelarstwo okrętowe. Budowę mojego obecnego modelu w dalszym ciągu traktuję jako naukę. Szkopuł w tym, że kadłub mojego obecnego modelu jest już w mniej więcej 30% gotowy. Tworząc moją relację z budowy chcę to jakoś od początku po kolei poukładać. Wcześniej oglądając relacje z budów na kodze po prostu nie miałem odwagi, żeby wstawić swoje wypociny. Na pewno popełniłem przy budowie wiele błędów. Postaram się w ciągu tygodnia doprowadzić relację z budowy do stanu w jakim obecnie znajduje się mój model. Jeżeli zechcecie obejrzeć moją relacje i ocenić, to na pewno z radością przyjmę wszystkie rady, a konstruktywną krytykę przyjmę z pokorą. Mam nadzieję, że jeżeli przez kogoś lub przez coś nie zniechęcę się do modelarstwa szkutniczego, to na pewno zbuduję jeszcze jakiś model i zastosuję w nim poznane na Kodze arkana modelarskie i szkutnicze. Jeżeli chodzi o materiał z jakiego buduję model, to jest to oczywiście drewno. Ale się znowu rozpisałem, ale na razie jetem tak zafascynowany modelarstwem, że mógłbym o tym gadać bez przerwy.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
piter56
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 13:22

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: piter56 »

Zdzisław, mam takie rysunki statku.
Pozdrawiam Piotr.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam Piotr
Bardzo chętnie przyjmę każdą pomoc.
Dziękuję i pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Siberian »

Witam.
My wszyscy (lub prawie wszyscy) uczymy sie modelarstwa. :)
Nie musisz sie niczego wstydzic, bo to co juz pokazales wstydu nie przynosi bynajmniej.
Mozesz uscislic jakiego drewna uzywasz?
A co do skali, to mylnie zakladasz, ze im wiekszy model, tym latwiejszy.
Zwroc uwage, ze przy malej skali nie mozesz sobie pozwolic na uproszczenia, co przy duzym pomniejszeniu jest nieuniknione, a nawet wskazane.
Tak czy inaczej zycze radosci tworzenia i sukcesow. Pokazuj postepy na forum, bo warto.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

[attachment=0]19.JPG[/attachment]Witam ponownie
Chcę teraz wrócić do mojej relacji z budowy. Otóż miałem już powiększoną wycinankę, w Mrówce dokupiłem płat 8 mm sklejki brzozowej o wymiarach 120 cm x 30 cm, w domu miałem kilka metrów kwadratowych 4 mm sklejki olchowej i przy pomocy wyrzynarki firmy Topex przystąpiłem do wycinania elementów szkieletu kadłuba.
[attachment=0]19.JPG[/attachment]
Z grubsza oszlifowałem i posklejałem do kupy moje puzle i powstał taki oto karakan
[attachment=0]20.JPG[/attachment
[attachment=2]21.JPG[/attachment]
[attachment=3]22.JPG[/attachment]
[attachment=4]23.JPG[/attachment]
Załączniki
23.JPG
22.JPG
21.JPG
20.JPG
19.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam Wojtek
Zwiększając skalę nie o to mi dokładnie chodziło. Po prostu kiedy zobaczyłem jak maluśkie są niektóre elementy, to się przestraszyłem, że nie będę w stanie je wykonać. Nie wiem pewnie zachowuję się nadal jak laik ale wydaje mi się, że większe elementy będę mógł po prostu wykonać. Może jak trochę się poduczę to pokuszę się o wykonanie następnego modelu w mniejszej skali.Na razie mam czas i myslę,że przy Waszej pomocy dotrwam do końca budowy.
Dziękuję i pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: mati »

Zdzisław... już po wykonaniu szkieletu widać, że się przykładasz.
Tak trzymaj!
Teraz tylko pozostaje ci usztywnić szkielet i wypełnić.
Pilnuj aby ci się nie zwichrował. Bo już widać odchyły.
Proponuje wykonanie pseudo stoczni. Osadź szkielet dnem do góry i zacznij wypełniać jakąś olchą czy lipą.
Myślę, że takie rozwiązanie zabezpieczy oś szkieletu a tobie będzie łatwiej wypełniać.

Kibicuje!
The world is yours...
ODPOWIEDZ