Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy.

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Witam.
W wolnych chwilach wykonuję drobne prace. Zacząłem budować działa. Jest ich 26 sztuk. Na chwilę obecną powstało 10. A zaczęło się tak :) :
Plany działa
Plany działa

Wymiary z planów nie obowiązują ze względu na przeskalowanie modelu.
Kołek drewniany fi8mm (tu sapeli) pocięty na odcinki 40mm (przed szlifowaniem krawędzi)
SAM_4020.JPG

Drut fi1mm nawinięty na kołek drewniany fi8mm i pocięty na pierścienie:
SAM_4017.JPG

Następnie pierścienie po dopasowaniu nałożyłem na przygotowane już działa, podkleiłem wstępnie w miejscu nacięcia pierścienia kropelką (miejsce to będzie nie widoczne po skompletowaniu całości).
SAM_4029.JPG

SAM_4030.JPG


Malowanie tak przygotowanych dział farbą Humbrol Matt 33, świecące miejsca to jeszcze wilgotna farba i wpływ lampy błyskowej:
SAM_4036.JPG


Opis budowy lawet umieszczę następnym razem. Jest to tylko 10 z 26 dział a praca trwała z malowaniem ok 6 godzin :D nie wliczając schnięcia farby.

Drobne wyposażenie pokładu wykonałem z listewki lipowej 2x7mm:
cv3 .jpg

SAM_4008.JPG

Gotowy element
Gotowy element


Pewne elementy pokładu wykonuję lub będę wykonywał, właśnie z listwy lipowej. I tu naszło mnie pytanie na jaki kolor malować te drobiazgi, aby znacznie nie odróżniały się od reszty. Może koledzy coś doradzą?
Większość pokrycia powierzchni to fornir Dąb Kakao, drzewce masztów kołek sapeli. Co by do tego pasowało? Czy nie wykonać drobnicy z listew sapeli?

Pozdrawiam i życzę spokojnego tygodnia
Krzysiek
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Witam Kogowiczów po długiej przerwie. Trwało to tyle, gdyż wytrwale prace szły nad poszywaniem "kształtów" :D kogi. Nie obyło się bez błędów, ale myślę, że szlifowanie forniru metodą RomkaS uzupełni braki.
Poszywanie rozpocząłem od pomierzenia długości każdej wręgi od stępki do głównego pokładu. Następnie długości te podzieliłem na tą samą ilość wręg i tak otrzymałem szerokość danej planki na każdej z wręg.
SAM_4233a.jpg

SAM_4249a.jpg

SAM_4252a.jpg

SAM_4256a.jpg


Prace trwały długo i mozolnie. Zdjęcia nie mam (jestem w pracy :D po zgraniu zamieszczę).

W przysłowiowym "między czasie" pracowałem nad resztą armat. Po sklejeniu dział z lawetami (będzie jeszcze do tego konieczny oplot z lin gdyż w XVw. tak były łączone), wstępnie ustawiłem je na pokładach i prezentują się następująco:
Pokład dziobowy
Pokład dziobowy

Pokład rufowy
Pokład rufowy


Na razie tyle, pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Małe sprostowanie :) Znalazłem zdjęcie jednej z poszytych burt. Wspomniane ubytki widać jako jasne prześwity w poszyciu.

Lewa burta
Lewa burta


SAM_4226a.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Witam.
Zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcia prawie gotowych burt: brakuje końcowego szlifowania, malowania, poręczy na burtach i kilku dupereli ;) .
Widok prawej burty
Widok prawej burty


Pokłady dziobowy i rufowy, zostały lekko zmienione, zostały dodatkowo pokryte list lipową #1mm.
Pokład dziobowy
Pokład dziobowy

Pokład rufowy
Pokład rufowy


I będą malowane jak na zdjęciu poniżej:
Grafika ze strony: <br />http://www.modellismo.net/forum/navi-e-velieri-work-progress/67854-cocca-anseatica-49.html
Grafika ze strony:
http://www.modellismo.net/forum/navi-e-velieri-work-progress/67854-cocca-anseatica-49.html


I jeszcze kilka fotek :)
Widok na rufę i ster
Widok na rufę i ster

SAM_4392a.jpg

SAM_4394a.jpg


W związku z niewielką zmianą wymiarów na pokładzie rufowym, będę musiał zrobić go od nowa.
Przymiarka pokładu rufowego.
Przymiarka pokładu rufowego.


Pozdrawiam i do miłego :D
Krzysiek
Awatar użytkownika
Oswald
Posty: 51
Rejestracja: 04 lut 2012, 09:09

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: Oswald »

Coś z tymi działami jest zle. Chodzi mi o ich skalę i rozmieszczenie. Działo ładowane od przodu musi mieć możliwość cofnięcia się po wystrzale, już nawet pomijając odrzut to po to by móc je znowu załadować. Te działa w rogu rufowego pokładu działowego ewidentnie, są za blisko. Wydają się że są za duże. Ledwie mieszczą się w furtach. Może błąd w planach może w skalowaniu.

Ładny model. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Witam.
Dzięki za zwrócenie uwagi, sam tego nie zauważyłem :)
Buduję zgodnie z planami przeskalowując je x1,25. Obecnie na pokładzie rufowym (wg planów) działa są na styk - miejsca na odrzut/ładowanie już tu nie ma :( a być powinno - to samo jest na pokładzie dziobowym. Będę kończył już tak jak jest, mam nadzieję ze nie zepsuje to końcowego efektu, ewentualnie zmienię działa na nowe :)

Dzięki i pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Zamieszczę dla poglądu przekrój kogi, na planach faktycznie są tak blisko rufy. Wymiary dział się zgadzają, tak chyba ma być ;)

rzut-a.jpg


Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Witam kolegów :)
Prace trwają. Montuję schodki, materiał orzech - twardy i trudny w obróbce :( , ale daję radę.
Materiał wyjściowy po przycięciu pod odpowiednim kątem:
Listwa orzech 2x7mm
Listwa orzech 2x7mm


Z racji braku cicho pracujących narzędzi (czas na sklejanie mam tylko późnym wieczorem), miejsce na stopnie wykonuję skalpelem. Elementy schodów/drabin po wycięciu miejsc na stopnie i małym przeszlifowaniu:
Poręcze i stopnie
Poręcze i stopnie

Gotowe schodki
Gotowe schodki


Na burtach przybyły wzdłużne listwy odbojowe oraz malowanie na dziobie i rufie:
SAM_4450a.jpg


Na rufie udało się zamontować nowy pokład (na nieszczęście skończył się fornir i czekałem na dostawę).
Zamontowałem listwy "przypodłogowe", ramy zejść pod pokład i drabiny/schody.
SAM_4479a.jpg


Listwa na pokładzie wzdłuż burt:
SAM_4474a.jpg

SAM_4476a.jpg


To na tyle :)
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: ryszardw »

Widoczne są szpary między deskami na pokładzie.Po prostu rozsychają się .W przyszłości klej pokład na tzw. fałszywym pokładzie jakiejś cienkiej sklejce.R
Awatar użytkownika
KrzysztofS
Posty: 0
Rejestracja: 15 paź 2013, 14:14

Re: Koga Hanzeantycka – XV wieczny uzbrojony statek handlowy

Post autor: KrzysztofS »

Dzięki zapamiętam ;)
ODPOWIEDZ