Mała piła taśmowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: ryszardw »

Dzięki.Tylko jak dobrać kształt zęba.Może ktoś ma doświadczenie.Jakie macie w swoich piłach.Jaką szerokość taśmy przy mocy piły i jaki kształt zęba.R
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: Hadżi »

Witam!

ryszardw pisze:Dzięki.Tylko jak dobrać kształt zęba.Może ktoś ma doświadczenie.Jakie macie w swoich piłach.Jaką szerokość taśmy przy mocy piły i jaki kształt zęba.R


Ja mam piłę o mocy 420W. Kupiłem ją z taśmą 8mm, taka była. Parę dni temu ją zerwałem. Zadzwoniłem do "Ostrzalni" i zapytałem czy mi ją zgrzeją i ile to będzie kosztować. Pan Bujnowski odpowiedział, że tak i to gratis. Kupiłem więc jeszcze u niego nowe trzy taśmy 6mm, 10mm i 15mm. Za dwa dni miałem je już w domu. Ryszardzie czy założysz taśmę 6 mm czy 15 mm to Twój silnik pociągnie. Moc jest ważna przy grubości ciętego materiału i jego twardości. Ta taśma kupiona z maszyną miała drobne uzębienie [duża ilość zębów na cal]. Taśmy kupione w Ostrzalni mają rozstaw zębów większy czyli mniej na cal. Ich parametry są podane na stronie. Założyłem obecnie tą 15 mm i choć ma większe i rzadsze zęby różnicy w cięciu nie widzę. Rzaz jest taki sam czyli ok. 1 mm. Grubsze są tylko trociny. Swoją mogę ciąć maksymalną grubość drewna 12 cm z dębu. Szeroka taśma lepiej się spisuje przy cieciu wzdłużnym. Najwęższą można wyżynać po krzywych liniach. Tą swoją 8-kę zerwałem przy cięciu krzywtch linii. Twój silnik jest słabszy więc będziesz mógł ciąć mniejsze grubości. Stosując powolny posuw silnik powinien dawać radę. Ostrzalnię polecam.

Pozdrawiam

Hadżi
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, 20:54 przez Hadżi, łącznie zmieniany 1 raz.
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
koziobrody
Posty: 18
Rejestracja: 13 lut 2013, 22:37

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: koziobrody »

Widzę,że nie tylko ja korzystam z porad i pomocy "Ostrzalni" Pana Bujnowskiego.Firma i właściciel godny polecenia.Może też modelarz,a może tylko rozumie potrzeby swoich klientów i nie ma muchy w nosie jak większość pseudo fachowców.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: ryszardw »

Jeszcze jedno pytanie długość dobierać przy dolnym czy średnim położeniu koła napinającego.Czy taśma ma skłonność do rozciągania się.Czy zgrzewa ją się na skos czy po prostej.Po jakim czasie należy ją ostrzyć.Czy robicie to sami czy zlecacie .R
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: Hadżi »

Witam!

ryszardw pisze:Jeszcze jedno pytanie długość dobierać przy dolnym czy średnim położeniu koła napinającego.Czy taśma ma skłonność do rozciągania się.Czy zgrzewa ją się na skos czy po prostej.Po jakim czasie należy ją ostrzyć.Czy robicie to sami czy zlecacie .R


W mojej nowej maszynie fabryczne ustawienie naciągu było trochę powyżej średniego ustawienia. Myślę, że średnie ustawienie koła trzeba brać pod uwagę, Taśma fabryczna jak i nowo kupione są zgrzewane pod kątem prostym. Za krótko jeszcze użytkuję tą piłę aby stwierdzić czy taśma się rozciąga, czy nie.
Co do ostrzenia to będę wysyłał do "Ostrzalni". Tam mają specjalistyczne maszyny, a tych zębów jest "od groma". Maszyna naostrzy je jednakowo.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
misza999
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: misza999 »

Witam, przymierzam się powoli do zakupu piły taśmowej do drewna do zastosowań szkutniczych, a dokładniej czaję się na taką maszynkę jak bezzębny na kromkę chleba :), szukam już od jakiegoś czasu, i dzisiaj odkryłem promocję na stronie producenta proma dotyczącą modelu PP-250, która uważam jest atrakcyjna (cena standardowa 1460, promocja 959 złociszy). Może ktoś jeszcze się skusi na promocję.

Czytałem wcześniej, że Pan Andrzej "myszor" zakupił i polecał piłę firmy Proma - czy po roku użytkowania opinia nadal jest pozytywna ? (w zakresie użytkowania, jak też materiałów, prowadzenia taśmy).

Mile widziane opinie i wskazówki dla laika - piły taśmowej nigdy nie posiadałem, cięcie przeprowadzałem jedynie piłą tarczową proxxon FET.

Pozdrawiam
Michał
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: myszor »

Witaj misza 999.
Nikogo takiego jak Pan Andrzej vel myszor nie ma . Jest tylko Andrzej lub myszor :)

Co do Promy to rzeknę krótko - warto .
Do naszych prac modelarskich to mercedes wśród pił .
Kupuj i życzę dużo radochy z użytkowania.
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: TomekA »

Jezeli to ma byc MALA pila tasmowa, to rozwaz tez pilke Proxxona. Ja co prawda jej nie posiadam, ale moj znajomy Japonczyk Katsuji Tsuchiya, renomowany modelarz szkutnik, uzywa do swych modeli tej wlasnie pilki i jest z niej zadowolony.
Ja mam nieco wieksza amerykanska Delte - jest OK.
Awatar użytkownika
misza999
Posty: 11
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: misza999 »

No właśnie zakres wysokości ciętego materiału jest tym minusem, nad którym się zastanawiam, nie ukrywam, że ciągnie mnie też do rzeczy trochę większych od modeli szkutniczych, aktualnie buduję sobie szafkę na materiały papiero/kartono podobne o wewnętrznych wymiarach 100x70 cm (jak skończę się pochwalę w odpowiednim dziale). No i moc czy 350 W mnie zadowoli :), na razie mam czas do końca maja z zakupem, także szukam ewentualnych alternatyw.
Jak ktoś posiada trochę większą z wysokością cięcia kilkunastu centymetrów będę wdzięczny za wskazanie modelu piły :).

Na proxxona patrzyłem, trochę droższa, wysokość cięcia także 80mm, a moc jedynie 85 W, zdaję sobie sprawę ze zdecydowanie lepszej jakości wykonania, ale 4 krotnie mniejsza moc pewnie będzie nie wystarczająca, żeby wykorzystać maksymalną wysokość cięcia ...

A z drugiej beczki, jak patrzę na promocję promy to z chęcią skusiłbym się jeszcze na grubościówkę :).

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Mała piła taśmowa

Post autor: Sebastian.M »

Posiadam wspomnianego proxxona 85W,, faktycznie to trochę mało ale piła napędzana jest przez przekładnie (pasek z ząbkami) co sprawia że do modelarskich prac mocy jest aż nad to.
Regulacja obrotów też jest ciekawą opcją i czasem się przydaje.
Wydaje mi się że małą wadą jest brak łożyskowanej prowadnicy brzeszczotu u dołu jednak mimo tego piłka jest bardzo precyzyjna i z 4 cm klockami z bukszpanu radzi sobie bez problemu
Nie wiem czy większe piły będą równie precyzyjne
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ