HMS Mercury - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: TomekA »

koziobrody pisze:Witam.Na fotce z 11 lipca jest coś co mnie bardzo zainteresowało.Nie abym się niezdrowo czepiał ale ciekawi mnie dlaczego w pomieszczeniach kabiny oficerskiej i kapitańskiej są umieszczone działa.Trochę to dziwne.Jeżeli było tak w istocie to gorąco przepraszam.Model bardzo fajny.Szczerze podziwiam wykonaną pracę Pozdrawiam.


Nieee, dlaczego? Dziala w kajucie kapitanskiej sa jak najbardziej prawidlowym obrazem.
Trzeba pamietac, ze zaglowiec wojenny stanowil przede wszystkim plywajaca platforme artyleryjska i w takim celu zostal zbudowany. Wszystko inne - w tym komfort zalogi - bylo podporzatkowane temu celowi. Scianki dzielace poszczegolne kajuty byly lekkie i latwo usuwalne. I podczas bitwy usuwano je, aby nie przeszkadzaly aktywnosci zwiazanej z obsluga dziala.

Jest takie powiedzenie w jez. angielskim - "son of a gun" - dzis uzywane do podkreslenia kogos z niezwykla odwaga, energia... (cos w rodzaju polskiego "skurczybyk") ale w owych czasach bywalo, ze kobiety na okretach HMS ( a takowe tam tez bywaly) dawaly porod doslownie ulozone n a stole miedzy dzialami okretowymi - stad dziecko urodzone w ten sposob nazywano wlasnie son-of-a-gun.

Np. na Victory'm, w kabinie admiralskiej widac jego (Nelsona) hamak, a obok niego jedno z dzial. Tak wiec, nawet i dla admirala nie byl to Hilton hotel! (patrz zalacznik).
Załączniki
48.jpg
Awatar użytkownika
koziobrody
Posty: 18
Rejestracja: 13 lut 2013, 22:37

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: koziobrody »

Witam.Bardzo dziękuję za wyczerpującą lekcję historii.Gorąco pozdrawiam.Może ze względu na panującą temperaturę nie "GORĄCO" ale i tak pozdrawiam.Jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
s_bek
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:59

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: s_bek »

Witam po długiej przerwie,
prace delikatnie przystopowały z powodu budowy domku dla lalek. Fornirowe parkiety, dachówki z drewna ...córka była szczęśliwa, chociaż podczas prac nie wierzyła że jest to domek dla kapitana statku;) a trudno było przed nią ukryć niespodziankę urodzinową.
DSC_3953.JPG


Co do prac nad Merkurym:

Wykonałem juwersy, stosując technikę przedstawioną na forum. Dwa rozmiary kół, nawiercenie otworów i końcówka do dremela pomocna przy obróbce końcowej.
DSC_3944.jpg
DSC_3944.jpg (152.21 KiB) Przejrzano 8235 razy


Imitację nadciągów juwersów wykonałem z linek.
DSC_3941.jpg


Po żmudnej pracy przy juwersach i ich mocowaniu prace przyspieszyły. Na burtach zniknęły wszystkie białe mijsca:)
DSC_3949.jpg

DSC_3950.jpg

DSC_3952.jpg


Pozdrawiam.
laskonogi
Posty: 0
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:42

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: laskonogi »

bardzo ładny ... domek P:) jak widzę nie tylko ja na to zachorowałem i czynie takowy (można zerknąć na www) ale do rzeczy, chce sie przyznać iż ślicznie ci wychodzą te wycinanki wielkie gratulacje, choc w twoim przypadku shiopyardowa wycinanka ma niewiele z oryginałem producenta - wielki szacunek!!! może i mi się kiedyś takie cudo uda skleić . Natomiast mam pytanie - jak doświadczenia z miedzianą taśma:
czy korzystałeś tej z zestawu? :
czy zauważyłeś jakieś odklejanie ?
czy malowałeś to jakimś bezbarwnym ?
czy tak jak niektórzy sugerują - malowałeś lakierem kadłub przed klejeniem ?
dziękuje i przepraszam jeśli pytania nowicjusza są banalne
Awatar użytkownika
s_bek
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:59

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: s_bek »

Taśma miedziana z zestawu, to kolejne elementy na papierze w kolorze miedziano-podobnym. Użyłem samoprzylepnej taśmy miedzianej. Kadłub nie był lakierowany.Na tą chwilę nie zauważyłem odklejania.
Awatar użytkownika
s_bek
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:59

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: s_bek »

Witam,

Wyposażenie pokładu rufowego na swoim miejscu.

DSC_3977.JPG

DSC_3978.JPG

DSC_3981.JPG

DSC_3982.JPG


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
s_bek
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:59

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: s_bek »

Witam,
kolejne elementy na swoim miejscu.

śródokręcie:
DSC_3990.JPG

DSC_3993.JPG


część dziobowa:
DSC_3998.JPG

DSC_4008.JPG

DSC_4000.JPG

zdobienia:
DSC_4002.JPG


Pozdrawiam.
laskonogi
Posty: 0
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:42

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: laskonogi »

piękny statek wychodzi, gratuluje pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
s_bek
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:59

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: s_bek »

Witam,
kolejny etap zakończony.
Doszło uzbrojenie pokładu rufowego i dziobowego.
DSC_4183.JPG

DSC_4185.JPG

DSC_4189.JPG

DSC_4191.JPG

DSC_4192.JPG

Czas rozpocząć prace nad tym co wystaje ponad pokład;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
s_bek
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2013, 15:59

Re: HMS Mercury - Shipyard

Post autor: s_bek »

Witam,
przez ostatni okres trwały prace stolarskie nad masztami i rejami.

DSC_4204 (800x531).jpg


Maszty gotowe do montażu;). Reje będą jeszcze malowane na czarno, ale to na dalszym etapie prac.

20150307_130418 (800x600).jpg


Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ