Bismarck w moim wydaniu :)

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

Zgadzam się z Tobą, że drewniane pływadło prędzej czy później zacznie pracować pod wpływem wody i zniweczy największy trud modelarza, włożony w zabezpieczenie przed wilgocią. Nawet laminaty w niewielkim stopniu są podatne na wilgoć. Mój model jest tylko na półkę więc nie grozi mu nadmierna wilgoć. Ale mam tylko jedną prośbę (jako, że z natury straszny ze mnie uparciuch), wstaw zdjęcia z Twojej instrukcji budowy, jako że moja pokazuje przy pierwszym poszyciu coś takiego:
Obrazek
Obrazek

oczywiście z polskim tekstem, bo instrukcja i zdjęcia wyglądają identycznie...
POZDRAWIAM!!!
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

Ostatnimi czasy jakoś cudem udaje mi się znaleźć po kilka chwil, żeby nadgonić "zastałego " w suchym doku Bismarck'a. Wzmocniłem poszycie kadłuba od wewnątrz samoprzylepną siatką z włókna szklanego do kupienia pewnie w każdym sklepie budowlanym (do szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych), którą następnie zamaluję rozwodnionym Patexem. Samoklejąca siatka rewelacyjnie się układa i jest bardzo szybka i wygodna w układaniu. Pomysł zapożyczony z innej relacji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

Witam po bardzo długiej nieobecności na forum. Projekt Bismarcka nie padł całkowicie, przez ten długi okres ciągle coś tam przy nim grzebałem. Mam ambitne założenie, żeby do końca roku podnieść na nim banderę.
Mam do Was gorącą prośbę o radę.
Pojawił się problem z odklejającymi się pojedynczymi listewkami drugiego poszycia. Klejone były żelowym CA. Czym to zagruntować/przykleić żeby powstrzymać ich odklejanie się? Czy zagruntowanie kaponem pomogło by usztywnić konstrukcję kadłuba i jednocześnie zadziałało by jak klej? Może użyć bardzo rozwodnionego wikolu/pattex'u? Model będzie wykonany jako statyczny.
Kadłub jest na etapie szpachlowania, szlifowania i polerowania, odklejone listewki nasączam płynnym CA i trzymają się bardzo dobrze, ale czy na długo?
Nie chciałbym, żeby po tylu spędzonych godzinach przy szpachlowaniu i szlifowaniu nagle zaczęły znów "odłazić", albo odklejać się w innych miejscach, zwłaszcza po końcowym nałożeniu farb. Kadłub laminatowy, dedykowany do modelu, to ostateczna ostateczność. Wielu z Was (w przeciwieństwie do mnie) "zjadło" zęby na modelarstwie okrętowym i wierzę, że podsuniecie mi dobre rozwiązanie.
Wszelka pomoc mile oczekiwana.

POZDRAWIAM!
Michał
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

Myślę, że poradziłem sobie z problemem kadłuba, teraz żmudne i monotonne "mizianie" różnymi gradacjami papieru ściernego na przemian ze szpachlowaniem. Powstaje też, coraz więcej detali nadbudówek i uzbrojenia. Też nie obeszło się bez szpachlowania, zwłaszcza kiepskiej jakości elementów plastikowych. Sporo w nich jam skurczowych lub śladów po wypychaczach...
Podsyłam kilka fotek żeby potwierdzić Wam, że jednak pomału prę do przodu.
W międzyczasie klecę sobie ze spienionego PCV mini komorę lakierniczą. Gruntowanie podkładem tuż, tuż...
Z góry przepraszam za fotki, nie są zbyt dobrej jakości, zrobione telefonem.

Wszelkie podpowiedzi i rady bardzo mile widziane.
POZDRAWIAM!
Miochał
Załączniki
bis2.jpg
bis3.jpg
bis4.jpg
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

"Pozazdrościłem" Art'owi z forum modelarstwo kartonowe, jego przepięknego komina i postanowiłem trochę naśladować jego wyczyny z drabinkami. Usunąłem z zestawowego komina plastikowe, bardzo nieudane linie naśladujące drabinki no i zobaczymy co mi z tego wyjdzie....
Załączniki
komin z usuniętymi liniami drabin
komin z usuniętymi liniami drabin
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

Dłubałem wczoraj dość długo przy tym bucie narciarskim, usuwając jak najwięcej nierówności. Zastanawiałem się czy warto dziurawić go wiertłem czy może pójść na skróty i wykorzystać gotowe elementy. Podejrzewam, że poległ bym z dokładnym wytyczeniem linii i odstępów szczebli drabinek, ale na pewno było by to solidniejsze i trwalsze rozwiązanie. Jednak wybór padł na to drugie. Miałem gdzieś w otchłani modelarskich szpargałów uniwersalne drabinki Aber'a do okrętów w odpowiedniej skali. Przecinałem je na pół i wyginałem za pomocą nożyków, pęsetki i przygotowanych szablonów do nadawania krzywizn. Efekt końcowy jest o niebo lepszy od tych śmiesznych, zaznaczonych na kominie imitacji drabin.
Poniżej zdjęcia jak to wychodzi oraz szablonu, wg którego wyginałem drabinki. Zanim jednak przykleję drabinki, będę musiał przykleić pozostałe elementy komina i do nich już dopasować resztę.
Przepraszam za jakość, fotki robione wieczorem telefonem.

POZDRAWIAM!
Michał
Załączniki
przymiarka wygiętych drabinek
przymiarka wygiętych drabinek
szablon
szablon
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

W tak zwanym międzyczasie, dotarł do mnie porządny kompresor modelarski, więc nie mogłem sobie odmówić próby z malowaniem. Wstawiam na szybciocha jedną fotkę. Malowanie odbyło się bardzo po partyzancku, w czasie kiedy żona była w pracy :) Ustawiłem działo na profesjonalnej podstawie do malowania ;), całość na płytach PCV, położyłem z tyłu rurę od odkurzacza no i poszło gładziutko. Ale niestety koniec z partyzantką, nie ma co smrodzić po mieszkaniu, chociaż to farby akrylowe - trzeba dokończyć komorę lakierniczą. To co mi wyszło z budowy minilakierni, wstawię w dziale modelarnia.
POZDRAWIAM!
Michał
Załączniki
próba malowania
próba malowania
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
mic
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: mic »

Odpoczywając od "Bisa", próbuję doprowadzić do ładu kadłub ORP Górnika GPM'u. Tak wygląda na dziś, po nałożeniu szpachli w sprayu. Odkryła ona wszelkie niedociągnięcia, więc jeszcze nie obędzie się bez ponownego podszpachlowania małych baboli. Choć zastanawiam się czy ich nie zostawić, wyglądało by to bardziej realistycznie. Oryginalna jednostka ma pogięte burty jak cholera.

Tyle tytułem zapowiedzi innej relacji, POZDRAWIAM!
Michał
Załączniki
Górniczek mieści się nawet w nowym wynalazku
Górniczek mieści się nawet w nowym wynalazku
Kadłub Górnika na tle Bis'a
Kadłub Górnika na tle Bis'a
....lubię chodzić do pracy, ale czekanie 8 godzin na wyjście to już przesada....
W STOCZNI: Bismarck 1/200, ORP Górnik (karton, pcv) 1/100
w planach: Santisima Trinidad 1/90
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: Motyl »

Ładne Ci to wychodzi ;)
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Bismarck w moim wydaniu :)

Post autor: Slawek Kromer »

a kiedy widziałeś ORP GÓRNIK bo piszesz
Oryginalna jednostka ma pogięte burty jak cholera.
a w 2010 – złomowanie ORP „Górnik”…
ODPOWIEDZ