Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam.
Z racji tego, iż przy małym dziecku nie da się uprawiać modelarstwa w prawdziwym tego słowa znaczeniu, postanowiłem idąc w ślady za innymi, zlepić sobie na szybko siurka. Z papióru z którego lepić to ja nie umiem, nie umiem retuszować, nie umiem tak giglać tego papióru żeby mnie słuchał i chciał się ładnie układać, kształtować i formować. Na czymś trzeba trenować a jako, że czuję przeogromny sentyment do Foxtrota, ponieważ robiłem już go kiedyś będąc w wojskowej modelarni to bardzo ucieszyłem się, że takowy ukazał się w numerze specjalnym Modelarstwa Okrętowego.
Zdjęcie004.jpg



Ogólnie wycinanka sprawiała wrażenie dosyć prostej, bo części było niewiele, rysunki czytelne a elementy do wykonania samemu też nie były zbyt skomplikowane. Sam projektant wycinanki ma relację na konradusie i model wyszedł mu pięknie, chociaż zastanawiające jest to, że autor na sam koniec zastosował wash - pobrudził model. No ale ja sam nie omieszkałem popełnić paru baboli, poplamić klejem, ufajdolić farbami, zniekształcić karton, źle wyciąć i zgubić jedną część. Zresztą sam wybór farb (plakatowe) nie był zbyt genialny. Niezbędna okazała się również ingerencja w kadłub - tutaj raczej wina projektanta - lub to ja jestem lemurem. No ale uczę się na błędach i już mam następnego szybkiego papiórowca w planach.
Proszę nie krzyczeć, że to profanacja modelarstwa kartonowego, następnym razem będzie lepiej.
Zamieszczam parę zdjęć z budowy.

1.JPG


1 (1).JPG


1 (2).JPG


1 (3).JPG


1 (4).JPG


1 (5).JPG


1 (6).JPG


1 (7).JPG


1 (8).JPG


1 (9).JPG


1 (10).JPG


1 (11).JPG


1 (12).JPG


1 (13).JPG




1 (15).JPG


1 (16).JPG


1 (17).JPG


1 (18).JPG
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: PanLipazMiodem »

1 (19).JPG


1 (20).JPG


1 (21).JPG


1 (22).JPG


1 (23).JPG


1 (24).JPG


1 (25).JPG


Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: mirek »

No i fajnie wyszło , a tyle było gadania na SB w tym temacie ;)
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: Jarcio »

Przemek, skoro już pokazałeś swoje dzieło tzn, że gotowy jesteś poddać je publicznemu osądowi ;). W Twoim modelu, jak to zwykle bywa w każdym modelu, są plusy dodatnie i plusy ujemne.
Na te dodatnie składa się to, że:
1. Model ukończyłeś, co jest już sukcesem, dla wielu modelarzy nie do osiągnięcia, zwłaszcza kiedy na głowie są inne obowiązki rodzinne. Sam nie ukończyłem wielu modeli.
2. Widać, że to jest model okrętu podwodnego, a nie np. lotniskowca :D
3. Wbrew Twoim stwierdzeniom wykonałeś całkiem udany retusz, dobrze dobrane kolory do retuszu (mimo, że to farbki plakatowe) i brak widocznych zacieków po retuszu.
4. Dobrałeś dobrą technikę wykonywania niektórych elementów poza szkieletem i nakładania ich na gotowy szkielet.
A teraz plusy ujemne:
1. Trochę za dużo szpar w łączeniach poszczególnych elementów kadłuba.
2. Oklejki kadłuba (na styku jednej z drugą) miejscami za bardzo wystają; wyglądają jakby były w tych miejscach niedoklejone do szkieletu
3. Trochę zbyt kanciaste wyoblenia.

Najważniejsze, że model zbudowałeś, jest jakieś doświadczenie w budowie i wiesz już co robić inaczej w przyszłości; wiesz nad czym popracować, co poprawić no i doświadczyłeś, że papierzaki nie są takie proste w budowie jakby się wydawało.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2014, 11:44 przez Jarcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: bartes123 »

Przemysławie ja tam się na tym nie znam ale jak model zacząłeś to i skończyłeś. I bardzo ładny to jest model. Mnie się on podoba i ja Ci go zawiszczę.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: Kazek »

Modelik bardzo ładny a Jarcia nie słuchaj bo on wszystkich swoja miara bierze a to miara kosmiczna jeśli chodzi o papiór więc spoko wyszło fajnie a jak byś dołożył ze dwa maszty i żagle to już by była rewelacja :D

(mój wpis ma charakter żartu i nie miał nikogo w żaden sposób urazić)
Ostatnio zmieniony 01 sie 2014, 19:19 przez Kazek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: Jarcio »

Kaziu, ale ja nie twierdzę, że model Przemka jest źle wykonany. Wprost przeciwnie. Wskazałem tylko na to, na co Przemek w przyszłości powinien zwrócić uwagę. A maszty Kaziu przecież są, żagle pewnie też były tylko zwinęli do kiosku. :lol:
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: myszor »

Gratuluje Lipka ukończenia modelu .
Za dużo piwa i gadania na SB przy budowie . Stać Cię na lepsze wykonanie . Spieszyłeś się .


(mój wpis ma charakter żartu i nie miał nikogo w żaden sposób urazić)
Ostatnio zmieniony 01 sie 2014, 18:25 przez myszor, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Okręt podwodny proj. 641 "FOXTROT" ORP DZIK 1:200

Post autor: Andrzej1 »

A to wszystko przez wpis Myszora w piątek o trzynastej trzynascie.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
ODPOWIEDZ