BOUNTY 1:50

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
kejsi
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2011, 17:51

Re: BOUNTY 1:50

Post autor: kejsi »

Witaj.

Przy kładzeniu planek nie przewiduj czy będą się zwężać czy rozszerzać. Rozrysuj sobie miejsca kładzenie planek, a to czy się rozszerzają czy zwężają samo Ci wyjdzie. Jak rozrysować miejsca kładzenie planek masz w wielu relacjach. Sam to pisałem w relacji "La Belle Poule" Wojtek - Sos na str.16

Pozdrawiam Kazimierz.
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: BOUNTY 1:50

Post autor: JHJT »

Dziękuje za radę!

Tymczasem...

w "inspekciku" materiał dębowy w tydzień trochę się postarzał...
IMAG0560.jpg


Listewki - planki uzyskałem z pocięcia obłogu dębowego 1,5mm na listewki o szerokości ~3,2mm.
Następnie na prowizorycznej grubościówce (wiertarka w uchwycie na pionowo pod blatem, przez blat wystawiony ceramiczny trzpień i prowadnica mocowana ściskami tak by utworzyć prześwit 3mm).
Przez to przepuściłem listewki... i wyszło nieźle.

Wyginanie wstępne listewek przeprowadziłem w następujący sposób:
2-3 godziny moczyłem jedną stronę listewek w zimnej wodzie, po wyjęciu złączyłem w pakiety, zamontowałem w imadle i przyłożyłem naciąg.
IMAG0562.jpg

Pojedyncza listewka lubi się złamać - materiał kruchy - dąb (borek ostrzegał - dziękuje) wyginając pakiet włókna są zabezpieczane przed łamaniem.

Z byle sosny położyłem podkłady pod odbojnice, odmierzone zgodnie z rys w anatomy (tak jak byłem to w stanie wykonać). Szeroka ma grubość 0,5mm i szerokość 6mm, cieńsze gr=1,5, sz=4mm.
w przyszłości po przeszlifowaniu kadłuba położę na nie dęba takich samych szerokości i grubości 1,5. W mojej skali szeroki pas ma wystawać 0,5mm, a węższe odbojnice 1,5mm poza pozostałe planki.

Po pasie odbojnic położyłem pierwsze kilka planek bez zwężania. Kolejne planki zwężam. Zmierzyłem długości po kolejnych wręgach, podzieliłem najdłuższa odległość planka-stępka przez 3mm... wyszło że w najszerszym miejscu mam mieć jeszcze 33 planki 100/3=33,(3) lukę zakryję prze fornirowaniu stępki i stew.
IMAG0575.jpg


niestety fot z telefonu... muszę postarać się o aparat do warsztatu :-/

dzieląc odległości na innych wręgach przez 33 wyszły mi poszczególne szerokości na długości planki.
kejsi - dziękuję jeszcze raz za wskazówkę.

Do zwężania planek zrobiłem takie "cuś".. pewnie wielu już tak robiło, Ameryki nie odkrywam.
IMAG0576.jpg

od białej pinezki "0" odmierzyłem odległości kolejnych wręg a w tych punktach suwmiarką szerokości planki. jako ogranicznik - tej samej grubości listewka zablokowana pinezkami. do tego ustrojstwa montuję plankę, zamykam prowizoryczne zamki i szlifuję to co wystaje papierem ściernym na drewnianym klocku.
IMAG0577.jpg


i planka zwężona. Kolejne planki są takie same (niedokładności zaniedbywalne). co kilka planek odległości będą się zmieniać więc będę kilkakrotnie powtarzał od początku pomiary długości wręg, obliczenia i na nowo ustawiał aparat żeby obcinać tyle ile powinno być obcięte.
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: BOUNTY 1:50

Post autor: JHJT »

Poszywania ciąg dalszy.
IMAG0601.jpg

IMAG0602.jpg

IMAG0603.jpg

IMAG0604.jpg


Faktycznie nie łatwy ten dąb, doświadczenie nikłe, ale powoli powoli... walczę...
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: BOUNTY 1:50

Post autor: JHJT »

Poszywana ciąg dalszy...
Zbudowałem sobie przyrząd do zwężana planek
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=65937#p65937
IMG_4469.JPG


IMAG0810.jpg

IMAG0812.jpg

IMAG0816.jpg

IMAG0817.jpg
Załączniki
IMAG0815.jpg
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: BOUNTY 1:50

Post autor: JHJT »

czasu jak na lekarstwo...
IMAG0994.jpg
Awatar użytkownika
JHJT
Posty: 0
Rejestracja: 31 paź 2012, 15:07

Re: BOUNTY 1:50

Post autor: JHJT »

Okleiłem stewy dziobową i rufową oraz kil.
Starałem się wyciąć dokładne kształty poszczególnych elementów.. wyszło jak na foto.
IMAG1189.jpg


Pozdrawiam
JT
ODPOWIEDZ