Santa Leocadia - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Mam pytanie do bardziej obeznanych,

W Santa Leocadia jest nieparzysta liczba jufersów (np. 7) na ławie wantowej. Jak powinny iść liny wantowe, po zawiązaniu wokół masztu mamy dla jufesów 2 liny - licząc od przodu 2,2,2,1 czy 1,2,2,2.
I co zrobić z jedna niewykorzystaną liną - uciąć ją przy maszcie zaraz jak się kończy oplot ?

W planach i w wycinance nie ma tego szczegółu rozrysowanego
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: myszor »

Tu masz podgląd . Chyba się połapiesz jak z tą pojedyńczą jest ?
Załączniki
juf6.jpg
juf6.jpg (99.86 KiB) Przejrzano 7994 razy
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Pomalowałem mocowania jufersów
sl372.jpg
sl373.jpg
sl374.jpg


Ukręciłem trochę linek na wanty
sl375.jpg


I pierwsze koty za płoty
sl376.jpg
sl377.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Wiązanie linek nie jest prosta sprawą dla początkujących (wiem coś o tym), więc jeżeli ktoś ma pytania szczegółowe dotyczące wiązania niech pyta - mogę wkleić szczegółowe zdjęcia z oszukiwania rzeczywistości w skali 1:96, pewne rzeczy trzeba uprościć, bo nie wyglądają dobrze w tak małym realu....

Pytania nie bolą w tym wątku i nie spotkają się z odpowiedzą to już było....
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2014, 00:37 przez lkemot, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: Karrex »

Pytań nie mam, tylko jedno zastrzeżenie.
Górny jufers w drugim tarlepie masz odwrotnie jak w pierwszym, a tak jest niestety nieprawidłowo :)
Lekkie prostowanie nic nie da, bo skrzyżuje Ci się lina naciągu - trzeba ją wymienić.
A tak poza tym dobra robota, chociaż nagle są za grube, a handszpaki za cienkie - optycznie ;) (średnica nagla jest znacznie mniejsza od średnicy handszpaka - u Ciebie jest raczej odwrotnie).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Ok, rzeczywiście popełniłem błąd w drugim jufersie - nieopacznie... Następne będą już prawidłowo, bo nie wiem czy ten będę rujnował. Ale dzięki za korektę...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Skończyłem montować wanty pierwszego piętra, poprawiłem błędne ułożenie jufersa. Wiązania będą jeszcze malowane czarną farbą.
sl378.jpg
sl379.jpg
sl380.jpg
sl381.jpg
sl382.jpg

I tak to teraz wygląda
sl383.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Nie czuję się ekspertem szkutniczym, więc pytam bardziej obeznanych o wyblinki, które zaczynam wiązać na wantach:
Czy wyblinki wiązane są zawsze poziomo tzn. równolegle do ziemi (myślę, że tak), czy są równoległe do ław wantowych, które są pod pewnym kątem np. przy bezanmaszcie.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: Sailor1951 »

Po pierwsze; podziwiam przepiękną pracę (zresztą wszystkie prezentowane w relacjach modele są na światowym poziomie), po drugie zaś; wyblinki są wiązane równolegle do płaszczyzny wody. Nie chodzi przecież, by było ładnie, tylko by wygodnie (w miarę) można było wejść na górę i poszarpać się z żaglami.
Życzę równie wspaniałego dalszego ciągu
Wojtek (Sailor1951)
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Zacząłem wiązać wyblinki, nie lubię tego etapu bo jest bardzo monotonny.
sl384.jpg
sl385.jpg


Dwie drabinki prawie skończone
sl386.jpg
sl387.jpg


Lato nie sprzyja modelarstwu, więc na tym etapie zamykam stocznię. Zostanie otworzona na przełomie września/października.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ