OPR Bolko

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: OPR Bolko

Post autor: Krzysztof1976 »

Witajcie

Zapomniałem was zapytać o sposób zamocowania trzonu sterowego w kadłubie żeby nie brało wody. Wał napędowy wiem jak zamocować itp. A przy okazji wału napędowego. Czy należy wypełniać do jakim smarem. Mam kupczy ale bez żadnych otworów i rurek smarnych. Chyba skłonie się do zamocowania jako napęd silnik z przekładnią od wkrętarki aku 12v.
4148977514.jpg

Jest to silnik przekładnia i zacisk do wierteł który posłuży do zamocowania wału poprzez kardan lub jak się uda dobrze wycentrować to bez cardana. Sprawadzałem wczoraj prędkość na drugim biegu tych silników od wkrętarek i maja około 1300 1400 obr/min więc ok. Są mocne skoro są w stanie wkręcić wkręt w twarde drewno to i pociągną śrubę w wodzie. Można tez regulować moment obrotowy zaciskiem przy futerku. Jaki regulator obrotów zastosować. Czy ten regulator będzie kręcił silnikiem w prawo i lewo. We krętarce przełącznik zamienia pewnie plus z minusem i kręci przeciwnie.

dzieki za info
pozdr
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: OPR Bolko

Post autor: rychenko »

Witam
Silnik od wkrętarki jest dobrym rozwiązaniem choć do tak dużego modelu jaki Ty budujesz lepszy byłby jeszcze większy chociażby od dmuchawy samochodowej , ale jak już się zdecydujesz na taki silnik od wkrętarki to daruj sobie ta przekładnie , co do regulatora do tego typu silników możesz zastosować taki regulator:


PS. Nygus jesteś !!!! to wszystko o co do tej pory pytasz jest na Kodze ale szukać się nie chce w relacjach co?
:lol:
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: OPR Bolko

Post autor: Krzysztof1976 »

Cześć Rychenko.

Nie nie. Ja nie z takich. Przewalilem różne fora modelarskie stąd mój pomysł na ten silnik od wkrętarki. Zamontuje taki zestaw jak na zdjęciu. Juz zamówiłem. Dziś będę robił wnęki kluz kotwicznych. Potem wkleję je w burty na dziobie. Dziękuję za pomoc panowie.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: OPR Bolko

Post autor: rekmak »

1300-1400 obrotów na futerku? Nie chce mi się wierzyć.
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: OPR Bolko

Post autor: rychenko »

Sorry ale nie wiem dlaczego nie wstawiłem linku do wspomnianego regulatora:

http://cyber-fly.pl/pl/p/Regulator-Grau ... R-BEC/3811

a co do przeglądania forum to nie przeglądasz bo w relacji „Halny” w relacji H-300, chociażby jest o silnikach od wkrętarek jak i o regulatorach
8-)
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: OPR Bolko

Post autor: Krzysztof1976 »

Witaj Rekmak.
Tak. Sprawdzałem parametry mojej wkrętarki. Ma dwa biegi. na 1 ma niskie obroty natomiast na drugim do wiercenia są te większe. Wczoraj sprawdzalem jaki jes w niej typ silnika a potem w necie jego parametry i zgadzało się.

Rychenko czytałem te relacje i oglądałem ale nie wykluczone że przegapiłem gdzieś. Więc poszuklam jeszcze raz.Sorki:) Co do regulatora to też dziś poczytałem sporo i między innnymi ten też oglądałem. także wiem już co i jak. Dodatkowo na ten silnik kupię radiator z wentylatorkiem.
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: OPR Bolko

Post autor: Krzysztof1976 »

Witajcie.

Dziś byłem pofotografować jednostkę w gdańsku R-13 która jest złomowana.
ogolne.jpg

Na szczęście wnętrze sterówki jeszcze całe. Poproszę firmę o zgodę na wejście do środka bo statek stoi na terenie innej firmy i nie chcą wpuścić więc fotografowałem z zewnątrz.
Podejście zrobię po świętach bo dzisiaj nikogo nie było.
Pozdr
Wesołych świąt.
PiotrB
Posty: 213
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OPR Bolko

Post autor: PiotrB »

Gratuluję dotychczasowych efektów przy budowie modelu. Co do zdjęć, to tylko tę jedną fotkę zrobiłeś? :D Mam tylko te dołączone do planów i myślałem, że zrobisz jakieś ciekawe zdjątka którymi byś się podzielił. Życzę powodzenia ;)
Pozdrawiam - PiotrB
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: OPR Bolko

Post autor: Krzysztof1976 »

Cześć Piotr.

Nie. Zrobiłem 100 zdjęć ale tylko tak sobie pykałem bo mam właśnie też z planami które są w zupełności wystaczające. Mnie interesuje jeszcze tylko wnętrze sterówki. Ze zdjęcia widać że jeszcze jest. meble i wyposażenie. Jakieś przełączniki itp
okna ster.jpg

PS

W jakiej skali będziesz robił swój. Do Braniewa blisko. Jak zrobimy Bolki to można kiedyś popływać.
Krzysztof1976
Posty: 0
Rejestracja: 20 wrz 2013, 10:31

Re: OPR Bolko

Post autor: Krzysztof1976 »

Witajcie.

Święta święta i już po.
Może ogrom pracy nie powala ale podziałałem chwilkę. Wstępny model kluzy kotwicznej prawa burta.
Kluza kotwiczna
Kluza kotwiczna

Zobaczymy jakie należy należy nanieść poprawki przy próbie montażu. Jak będzie ok to zrobię lewą burtę. Wyszlifowany kadłub pod żywicę i laminat.
po oszlifowaniu
po oszlifowaniu

3 warstwy tkaniny 48 gr/mkw. I dorobiłem nawis nad wąłem napędowym.
Nawis
Nawis

W przyszły weekend pewnie laminowanie. Tydzień przerwy dla utwardzenia i się zacznie szpachlowanie szlifowanie i tak do prawie ideału.
ODPOWIEDZ