HMS Royal William 1719 1:72

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: ataman »

Z własnego doświadczenia: karton, po naklejeniu listewek pokładu potrafi wygiąć się jak skrzydła samolotu, bokami do góry. Kaziowi, jak pokazał, się udało, ale ja nie radzę, po co robić drugi raz? (ja robiłem, ale już więcej nie zrobię na kartonie, mam nauczkę)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: kagra »

Ja nie mówię o kartonie.Zastosowałem twardy bristol.Cienka sklejka wygina się tak samo.Co by to nie było, naprężenia powstają.Na bristolu łatwiej je zlikwidować.Wystarczy na parę godzin czymś obciążyć.Pokłady robiłem i na sklejce też.Sposób z bristolem łatwiejszy.Dobrze przyklejony do pokładników nie ma prawa się odkształcić.Każdy ma prawo robić w/g własnego uznania i jak umie.To była moja opinia.Pozdrawiam.K.
adam4505
Posty: 0
Rejestracja: 07 wrz 2013, 20:31

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: adam4505 »

Witam
Po co te wzmocnienia. Nie będą widoczne a i bez nich wyszlifujesz pokład. Szkoda roboty. Pokład równie dobrze można wykonać z kartonu jak i ze sklejki. Poszyjesz listewkami i nikt nie będzie wiedział że pod spodem jest karton. Niby dlatego ma być ze sklejki bo budujesz drewniany model?!

Ten wpis, którego jestem autorem, oraz jeszcze jeden dotyczący pokładu z kartonu został usunięty przez moderatora. Dziwne obyczaje panują na Kodze. Jedni mogą pisać na ten temat inni nie. Wpis kolegi Kagry który akceptuje ten sposób wykonania pokładu (i pokazuje to na zdjęciu) nikomu nie przeszkadza. Widać że nie jest ważne co się pisze, tylko kto pisze. Piszecie że "Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego" - powinniście napisać że to strona miłośników pewnego zamkniętego grona, a "obcym" wstęp wzbroniony

Pozdrawiam wszystkich "miłośników modelarstwa szkutniczego"
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

Witam,
jest mi przykro że pytaniem "sklejka czy karton" wywołałem zamieszanie. Uważałem i nadal uważam że w razie niepewności warto zapytać, niż uczyć się na własnych błędach.
Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych.
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

Dziub został wypełniony sklejką. Próbowałem obrabiać go tarnikiem. nie będzie lekko.
DSC01547.JPG

W miejscach zaznaczonych długopisem (linie proste) spróbuję obciąć płatnicą. Będzie mniej piłowania :)
DSC01546.JPG
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
kejsi
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2011, 17:51

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: kejsi »

Witaj.
Tam gdzie występują duże naddatki na obróbkę najlepiej używać drewna z olchy lub lipy.

Pozdrawiam Kazimierz.
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

Z uwagi na bezwzględny zakaz stukania, piłowania itp. siedzę sobie cicho w kąciku i próbuję wykonać ten element
Tak to ma wyglądać (na rysunku połowa wzoru)
005k.jpg

A to szablon tej ścianki
006k.jpg

moja ścianka, oczywiście jeszcze w trakcie prac
DSC01549.JPG
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Siberian »

Witam. Ładna ścianka. A porównując te dwa rysunki, to mam wrażenie, że drzwi mają różne proporcje. Na pierwszym są szersze.
Pozdrawiam, Wojtek.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: myszor »

Ładna ta ścianka to chyba będzie bo na razie to krzywa jak diabli .
Naklejasz listwy na karton ?
Lepiej jest kleić na beleczki poprzeczne a z kartonu to tylko szablony robić .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

myszor pisze:Ładna ta ścianka to chyba będzie bo na razie to krzywa jak diabli .
Naklejasz listwy na karton ?
Lepiej jest kleić na beleczki poprzeczne a z kartonu to tylko szablony robić .

Andrzeju, ścianka wykonana jest z kartonu 2 mm, oklejonego paskami forniru. Po oklejeniu fornirem wygięła się w lekki łuk, ale przyklejenie jej do takiej listewki jak na zdjęciu zlikwiduje te wygięcie. Na razie jest to tylko próba wykonania tej ścianki. Zobaczę co mi z tego wyjdzie :)
DSC01551.JPG

Siberian pisze:Witam. Ładna ścianka. A porównując te dwa rysunki, to mam wrażenie, że drzwi mają różne proporcje. Na pierwszym są szersze.

Fotki rysunków są przeskalowane i stąd wrażenie nierównych drzwi.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2014, 14:33 przez Andrzej68, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
ODPOWIEDZ