HMS Royal William 1719 1:72

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

Witam,
jak już wspomniałem w przywitalni, model buduję na podstawie planów wydawnictwa "Euromodel" które dostałem w prezencie na gwiazdkę.
Szkielet i wręgi wyciąłem ze sklejki 6 mm. Szkielet jest umieszczony w prowizorycznej stoczni za pomocą trzech wypustów które zostaną później usunięte. Wypełniam go listwami świerkowymi.
Poszycie mam zamiar wykonać z forniru, podobnie jak i pokłady które będę kleił na tekturze 2 mm.
Z tego względu kadłub po wypełnieniu będzie musiał zostać dokładnie wyszlifowany, a jeżeli zajdzie potrzeba przeszpachlowany w celu usunięcia ewentualnych ubytków.
Artyleria na dolnych pokładach bateryjnych będzie uproszczona, tzn w furtach działowych będą wpasowane "skrzynki" w których będą umieszczone lufy armat.
DSC01537.JPG

DSC01540.JPG

DSC01541.JPG
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2014, 19:53 przez Andrzej68, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
władek
Posty: 0
Rejestracja: 07 lis 2013, 15:07

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: władek »

Witaj,
ładny model się zapowiada. Ciekawy jestem jakiej długości jest kadłub? Skala 1:72, a widać że jest niemały.
Życzę powodzenia w budowie
Pozdrawiam
Władek
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

władek pisze:Witaj,
ładny model się zapowiada. Ciekawy jestem jakiej długości jest kadłub? Skala 1:72, a widać że jest niemały.
Życzę powodzenia w budowie

Witam,
kadłub ma w tej chwil 760 mm długości. W moim mieszkaniu, większa skala była by nie do przyjęcia :)
Przy okazji mam pytanie do kolegów: do poszywania użyć forniru czy obłogu?
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Kazek »

Witaj
Andrzej68 pisze:Przy okazji mam pytanie do kolegów: do poszywania użyć forniru czy obłogu?


wszystko zależy jaką masz przewidzianą grubość poszycia bo fornir to grubość od 0,1 do max1mm natomiast obłóg najczęściej spotykany to 2 -4mm widać różnica duża .

Andrzej68 pisze:Poszycie mam zamiar wykonać z forniru, podobnie jak i pokłady które będę kleił na tekturze 2 mm


a dlaczego nie kleisz na sklejce 2mm jest sztywniejsza i wygodniejsza w pracy łatwiej doszlifować i dopasować przecież robisz model drewniany :D
Pozdrawiam Kazik :)
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: myszor »

Kazik dobrze gada że sklejka .
Ja dałem karton w Willusiu i jak dostał wilgoci to pokład się podnosił i powstawały szpary między deskami pokładu .
Musiałem nasączyć karton lakierem .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

Czyli będzie sklejka. :)
Wg planów poszycie ma około 1,7 mm. Namierzyłem w sąsiedztwie obłóg olchowy 2 mm. Myślę że będzie odpowiedni. Dzięki za radę z tą sklejką. Pewnie wsadziłbym karton i miałbym później z nim kłopoty
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2014, 19:54 przez Andrzej68, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

Ostatnie prace przed Świętami przy modelu. Myślę że dzięki tym wzmocnieniom będzie można pewniej szlifować pokład.
DSC01544.JPG
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: myszor »

Też robiłem z obłogu olchy 2 mm i się sprawdził .
Jest tylko jeden problem ze nie można go wyginać po szerokości tak jak listewki . Trzeba ciąć z szerszego kawałka . Zobaczysz to przy dziobie . Fajnie się szlifuje i daje elegancki efekt końcowy ( nie jak grusza ale też fajny ).
Pokład ja robiłam z dwóch kawałków . Stykały się na osi pokładu . Jest wygodniej dopasować niż cały . Ale ja już miałem burty . Ty będziesz robił pokład przed burtami i kryciem ?
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Andrzej68
Posty: 0
Rejestracja: 16 kwie 2014, 18:48

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: Andrzej68 »

adam4505 pisze:Witam
Po co te wzmocnienia. Nie będą widoczne a i bez nich wyszlifujesz pokład. Szkoda roboty. Pokład równie dobrze można wykonać z kartonu jak i ze sklejki. Poszyjesz listewkami i nikt nie będzie wiedział że pod spodem jest karton. Niby dlatego ma być ze sklejki bo budujesz drewniany model?!

Myślę że Kazek dał Ci wyczerpującą odpowiedź adamie4505. Skorzystam z rad doświadczonych kolegów i zastosuję sklejkę. Jeżeli chodzi o wzmocnienia to do dodatkowo pod pokładnikami wkleję węzłówki (chociaż nie będą widoczne).
myszor pisze:Też robiłem z obłogu olchy 2 mm i się sprawdził .
Jest tylko jeden problem ze nie można go wyginać po szerokości tak jak listewki . Trzeba ciąć z szerszego kawałka . Zobaczysz to przy dziobie . Fajnie się szlifuje i daje elegancki efekt końcowy ( nie jak grusza ale też fajny ).
Pokład ja robiłam z dwóch kawałków . Stykały się na osi pokładu . Jest wygodniej dopasować niż cały . Ale ja już miałem burty . Ty będziesz robił pokład przed burtami i kryciem ?

Andrzeju, mam zamiar zrobić wszystkie pokłady i dopiero wtedy przystąpić do poszywania. Do zrobienia pozostały nadburcia na śródokręciu i rufie i będę je robił po wykonaniu pokładów. Pokład główny wykonam z dwóch części, ponieważ będę musiał go dopasowywać w części rufowej i dziobowej. Trochę zaskoczony jestem tym co napisałeś o gięciu obłogu. Myślałem że obłóg o grubości 2mm ucięty na szerokość 4mm będzie listewką którą można wyginać tak jak zwykłe listewki. Szkoda że tak nie jest, bo stwarza to trochę problemów.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2014, 19:55 przez Andrzej68, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej
Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719 1:72

Post autor: oksal »

Trzymam kciuki:)
ODPOWIEDZ