Drobnicowiec B55

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
sledzik82
Posty: 0
Rejestracja: 22 lip 2013, 20:12

Drobnicowiec B55

Post autor: sledzik82 »

Witam

Nie wiem, czy we właściwym dziale, ale próbuję. Mam na imię Łukasz, mam 31 lat i modelarstwem interesuje się od czasów szkoły podstawowej. Wcześniej były to plastiki oraz karton, od kilku lat przesiadłem się na RC, a ze względu na zamiłowania, z samolotów przeszedłem na statki. Jakiś czas temu, będą dwa lata z okładem, kupiłem na allegro podniszczony model statku Polanica. Sądząc po wyposażeniu model prawdopodobnie pływał w klasie EH, o ile dobrze pamiętam tak się ja oznacza. Polegała ona na puszczeniu modelu ze STARTU i model miał dopłynąć na metę jak najbliżej osi toru. Model chcę przywrócić do życia i zrobić go w pełni zdalnie sterowanym. Ze względu na brak doświadczenia w budowaniu modeli pływających, już na starcie napotkałem na kilka przeszkód. Na chwilę obecną model został ogołocony ze wszystkiego. Zdarłem farbę, wyrównałem nierówności kadłuba, położyłem warstwę laminatu. Żywicę mieszałem z utwardzaczem an oko, i chyba coś namodziłem, bo po mimo upływu 2 lat, żywica wciąż lekko się klei, jednak jest twarda. Z budową zatrzymałem się na etapie pokładu i burt. Możecie poradzić jak wykonujecie nadburcia i pokład? Z czego, czy ze spienionego pcv, czy też z żywicy? Jakie macie patenty? Na chwile obecną model ma zdemontowane nadburcia, bo liczę na to, że uda mi się zrobić coś lepszego.
Dziękuje za wszelkie porady i uwagi.
Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
Polanica z nadburciami, pokładem i nadbudówką z PCV
Polanica z nadburciami, pokładem i nadbudówką z PCV
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: krzysztof »

Będę obserwował Twoją relację. Mój ojciec pływał na m/s Polanica.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
sledzik82
Posty: 0
Rejestracja: 22 lip 2013, 20:12

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: sledzik82 »

Witam,
Miło poznać kolejna osobę, która miała coś wspólnego z tymi pięknymi statkami. Dodam tylko, że model mam zamiar wykonać na podstawie planów m/s Bydgoszcz, zamieszczonych w Modelarzu, oraz wycinanki m/s Krynica z Małego Modelarza.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: myszor »

Witaj.
A Bydgoszczy czasami nie bylo w PM ?
Był Westerplatte ale nie jestem pewny czy to podobna jednostka.
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
sledzik82
Posty: 0
Rejestracja: 22 lip 2013, 20:12

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: sledzik82 »

Witam

Nie wiem czy Bydgoszcz wyszła w Planach Modelarskich, bo te co mam w Modelarzu zupełnie mi wystarczą w zupełności. Nad to nie mogę na nich w pełni polegać, gdyż Bydgoszcz, podobnie jak kilka innych jednostek tej serii ma lekko zmodyfikowaną nadbudówkę. Westerplatte nie należał do tej serii. Drobnicowce B55, to tzw seria ICA, wyjątkiem od tej reguły jest Bydgoszcz i Jan Zizka.
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: Andrzej1 »

sledzik82 pisze:Witam

.. Żywicę mieszałem z utwardzaczem an oko, i chyba coś namodziłem, bo po mimo upływu 2 lat, żywica wciąż lekko się klei, jednak jest twarda.
...


Dziędobry
Możesz spróbować jeszcze gestu rozpaczy czyli pomalować to co się klei utwardzaczem.
Może przestanie. Jeżeli to nie pomoże, to musisz to wszystko zerwać i położyć
laminat jeszcze raz. Tym razem odmierzając stosowną ilość utwardzacza do żywicy.
Jeżeli tego nie zrobisz, to skutki mogą być opłakane.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
sledzik82
Posty: 0
Rejestracja: 22 lip 2013, 20:12

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: sledzik82 »

Witam

Dużo czasu upłynęło od umieszczenia pierwszego wpisu a w modelu prawie nic się nie zmieniło i nic nie przybyło. Gównie przez brak pomysłu jak rozwiązać problemy i wątpliwości dotyczące dalszej budowy. Obecnie mam zamiar zrobić nadburcia i pokład, potem powinno już pójść płynniej, bo dalsza praca będzie opierać się już głównie na planach modelarskich. Na dzień dzisiejszym plan jest taki: z podkładów pod panele pokładowe zrobiłem coś na obraz szablonu. wyznacza mi on wysokość nadburć oraz posłuży mi do wykreślenia pokładu. Chciałem nadburcia wykoć z forniru, mam taki 0,6mm, okleiłem już nawet dziób, jednak fornir pod wpływem wilgoci z kleju pofalował się i obecnie zrywam nadburcie i zamierzam wykonać je ze spienionego PCV w grubości 1mm. Po tej operacji cały kadłub, wraz z nadburciem, zamierzam pokryć laminatem z płótna szklanego o gramaturze ok. 40g/m2. Na poniższych zdjęciach widać jak model wygląda na chwilę obecną. Mam tez do Was pytanie, gdzie kupujecie wały napędowe? Model ma swój stary wał, jednak rurka, która służyła do wtłaczania w pochwę wału smaru, ułamała się. Nie wiem czy ja lutować, czy też kupić kompletny wał z przegubem, przekładnią i silnikiem, zwłaszcza, że nie mam silnika jeszcze.
Załączniki
Kadłub z formatowymi nadburciami, jeszcze nie zamontowanymi. Niestety, dziś już wiem, że nadburcie z forniru nie sprawdziło się, a szkoda.
Kadłub z formatowymi nadburciami, jeszcze nie zamontowanymi. Niestety, dziś już wiem, że nadburcie z forniru nie sprawdziło się, a szkoda.
Model z piankowym szablonem nadburć i pokładu.
Model z piankowym szablonem nadburć i pokładu.
Awatar użytkownika
sledzik82
Posty: 0
Rejestracja: 22 lip 2013, 20:12

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: sledzik82 »

Witam
Koledzy, jak widzicie, czas leci a model pokryty kurzem leży w piwnicy.
Mam do Was ogromną prośbę, znacie może kogoś w okolicy trójmiasta kto mógłby wesprzeć mnie widzą i doświadczeniem.
Mój kunszt modelarski nie jest duży i generalnie model stoi z powodów mojej niewiedzy i braku pomysłu jak coś wykonać. Wychodzę z założenia, że jeśli mam coś robić źle lepiej tego nie robić wcale.
Naprawdę chciałbym aby ten model kiedyś popłynął i przyznam się, że jak wchodzę do piwnicy i widzę go to mi go bardzo szkoda, zwłaszcza, że sama jednostka bardzo mi się podoba.
Czy mógłby ktoś z Was "poprowadzić mnie za rękę" i wesprzeć doświadczeniem?
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: Motyl »

Pooglądaj jak powstają podobne jednostki, niekoniecznie RC.
Tak to już jest że za pierwszym razem nie wszystko wyjdzie super.
Wał możesz kupić bądz przy odrobinie samozaparcia zrobić go samemu np z rurki mosiężnej, pręta nierdzewnego (szprycha) i jakieś tuleje mosiężne, teflonowe itp
Czym kleiłeś fornir?
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Drobnicowiec B55

Post autor: rekmak »

Dalej rób z HIPSui na klej do polistyrenu a do innych materiałow na CA
ODPOWIEDZ