Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

No to się zabieram za myślenie i robotę. Już wybrałem łożyska: 625 2RS. Zaraz spróbuje zrobić rysunek.
Częściowo oprę się na modelu z Proxxona, który podrzucił Piotras. Jak zrobię rysunek to przed wykonaniem ci pokażę . Może coś nowego wniesiesz do pomysłu. Myślę, że to trzeba zrobić. Będzie to lepsze i tak od tego co jest teraz. Moja piła też chodzi. Nawet nie jest głośna. Najcieńszą listewkę jaką uciąłem na niej miała przekrój 2x3 mm. Dostałem jeszcze taśmę 4mm, ale ma długość 1500, a nie 1510 jak podają "fabryczni". Zastanawiam się czy wejdzie. Jeszcze nie próbowałem jej zapakować na kółka.
Drugą maszynką jaką sobie sprawiłem jest DEDRA DED 7809. Bardzo mi się podoba. Z tego zadowolony jestem bez zastrzeżeń.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
DEDRA.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: ryszardw »

Zwróć uwagę że dobrze rozwiązana prowadnica posiada łożyska boczne z możliwością kasowania luzu i łożysko oporowe z tyłu które też pełni bardzo ważną funkcję.W Twoim rozwiązaniu luz pomiędzy prowadzoną piłą a łożyskami kasuje się obrotem prowadnicy bez możliwości bez regulacji indywidualnej.Może to wystarczy.Przydało by się jeszcze oporowe.Jak szaleć to szaleć.Super maszynka.R
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Znalazłem w internecie coś takiego.
http://artech-swarzedz.pl/prowadnica-pi ... gorna.html

Prawdopodobnie jest to prowadnica do dużych pił.
Załączniki
big_9851.png
big_9851.png (250.46 KiB) Przejrzano 7060 razy
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Tak, zapewne tak. Nasze piły mają jednak po jednym łożysku u góry i po jednym u dołu. Ograniczają (ustalają) one odchylenie taśmy podczas cięcia i naporu na nią. Mnie nie podobają się te prowadnice trzymające taśmę po bokach. T w miejsce elementu z prowadzącymi klockami wstawiłbym płytkę z dwoma łożyskami. Dobre będą te 625 2RS. Mają wymiary 5x16x5mm .Będzie to bardzo prosty element do wykonania.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
Dolne prowadzenie.jpg
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Piotras »

Mam pytanie co do szlifierki czy jest głośna podczas pracy czy w miare cicha? tez się przymierzam do tego "modelu".
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Najpierw szlifierka.
Nie jest głośna. Na "luzie" buczy takim niskim tonem. Musi stać na masywnym blacie. Na szafce może sama szafka zadziałać jak pudło od gitary. Podczas szlifowania hałas się zwiększa, głośniejsza jest na taśmie, cichsza na tarczy. Musi być jednak cicha, ponieważ sponsor (żona) nie protestuje jak coś na tym robię.

Co do prowadnic piły taśmowej dodaję jeszcze jedną fotkę, która nie wiedzieć czemu się nie załapała na podróż do "Kogi" :-))))
Pozdrawiam
Kapitansio

P.S. Już wiem dlaczego nie przeszło. Plik był za duży.
Załączniki
Górne prowadzenie.jpg
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Jeszcze jedna uwaga dla Piotrasa.
Gdybyś się zdecydował na tą szlifierkę ( DEDRA DED 7809) to jak przyjdzie przesyłka sprawdź przy kurierze, czy wszystkie elementy są w pudełku. Ja dostałem pudełko "fabrycznie" zapakowane, a brakowało w nim właśnie tego "Pozycjonera kątowego" (co za nazwa). W opisie jest napisane, że ma być w komplecie, na zdjęciach, na pudełku nie ma. Napisałem do fabryki i... przeprosili i mają dosłać na własny koszt. Zobaczymy.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
DED.jpg
DED.jpg (62.57 KiB) Przejrzano 6950 razy
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Przedstawiam kolegom rysunek prowadnicy taśmy pomiędzy dwoma łożyskami.
Myślę, że to powinno wystarczyć. Bardzo proszę o wszelkie sugestie i uwagi.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
Pomiędzy łożyskami jest 2 mm szczelina. Przy taśmie 0,5mm daje to luz 0,75mm z każdej strony taśmy. Myślę, że to nie będzie za ciasno.
Pomiędzy łożyskami jest 2 mm szczelina. Przy taśmie 0,5mm daje to luz 0,75mm z każdej strony taśmy. Myślę, że to nie będzie za ciasno.
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Sebastian.M »

Piotras pisze:Mam pytanie co do szlifierki czy jest głośna podczas pracy czy w miare cicha? tez się przymierzam do tego "modelu".


Posiadam niniejszą szlifierkę, Sama szlifierka tarczowa pracuje praktycznie niesłyszalnie i nie ma żadnych wibracji dopiero przy szlifowaniu wydaje dźwięki, natomiast taśma bardzo hałasuje nawet jak chodzi na luzie w związku z tym jak mam ją ściągniętą i zakładam ją tylko gdy konkretnie muszę coś przeszlifować a w sumie rzadko się to zdarza.

Kapitansio, z łożyskami pomysł jak najbardziej trafny i stosunkowo łatwy do wykonania. Czasem celem kasacji luzu stosuje się podkładkę oraz śrubę z o mniejszej średnicy niż średnica wewnętrzna łożyska choć w tym przypadku to nie potrzebne.
Pozdrawiam
S.M
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Powracam do piły taśmowej. Prowadnice zrobione. Foto zrobione. Maszynka po próbach. Furcy jak talala.
Drobna uwaga. Dolna prowadnica jak na rysunku. Górna prowadnica ma trzpień mocujący przesunięty
o 4 mm od osi pionowej. Jakoś tak sobie to zaprojektowali beznadziejnie.
Czekam na pochwalne listy.
Pozdrawiam
Kapitansio.
Załączniki
dół.jpg
Góra.jpg
Łożyska zamocowane są do płytki mosiężnej 5x16x350.
Łożyska zamocowane są do płytki mosiężnej 5x16x350.
ODPOWIEDZ