Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 395
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Galeon / San Juan Bautista

Post autor: TomekA »

Tutaj jest dobrze pokazany ten detal (ilustracja z Peterssona):
Załączniki
deadeye lanyards (Petersson).jpg
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / San Juan Bautista

Post autor: myszor »

Ja opalałem linki już na modelu. Żaden problem i tragedia. Zapalką . Trzeba tylko miec pewna rękę .
Z zadowolenia że mi wychodzi moje olinowanie poprostu zapomnialem i dalem rade temu problemowi.
Zeby się przepalila musiałby trochę ja przysmarzyc :)
Slicznie reanimujesz model Karolku :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Galeria rufowa

Post autor: Karrex »

Dzięki za podpowiedzi, ale najpierw przyjemność, później obowiązki ;) (jak do nich dorosnę :lol:, na szczęście mam co innego do roboty, więc teraz nie zaprzątam tym sobie głowy).

Tymczasem wziąłem się za wykończenie ozdób pawęży. Nie każdy śledzi temat, więc małe przypomnienie.
Na pawęży zamierzam umieścić herb, ornamenty, profilowane listwy i inne ozdoby
viewtopic.php?p=60115#p60115
Aby przeprowadzić montaż ozdób, jakiś czas temu montowałem tulejki rozporowe
viewtopic.php?p=60053#p60053

Wreszcie wykonałem stelaż (co prawda wykonany z tego co miałem pod ręką i za bardzo nie nadaje się do pokazywania, ale co tam :oops: ) i mogłem teorię przekuć w praktykę - mam model rufą do góry, więc mogę bez problemów kontynuować prace na pawęży.

DSC_4935a.jpg

Galeria rufowa

Mając "łatwiejszy" dostęp do pawęży,

01paw52.jpg

wreszcie mogłem przymierzyć wykonane wcześniej detale.
Po uzgodnieniu z armatorem jak mają przebiegać ornamenty wkleiłem je jako pierwsze (czwarty się złamał i się klei :oops: ).
Następnie przyszła pora na profilowane listwy wykonane "szmat czasu" temu :oops: .

potrójna na dół, podwójne na boki i "falka" pod ornament
potrójna na dół, podwójne na boki i "falka" pod ornament

ornamenty i listwa na dole wklejone, herb i wstęga na sucho
ornamenty i listwa na dole wklejone, herb i wstęga na sucho

03paw49.jpg

Ten sam profil nakleiłem na burty. Tu napotkałem pierwszy problem z licowaniem listew gdyż pawęż jest pod innym kątem niż burty. Po zniwelowaniu tej różnicy "jakoś" się spasowało ;-)

Następnie "falka" z boczną, którą musiałem jeszcze dogiąć do krzywizny burty. Niestety zdjęcie potwierdziło, że po wklejeniu źle się spasował narożnik :evil:

04paw68.jpg

Wszystko przyklejam klejem sekundowym (CA), ale udało się odkleić bez większych problemów (jedyny to pozbycie się kleju z pawęży).

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
mjk
Posty: 55
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / San Juan Bautista

Post autor: mjk »

myszor pisze:Ja opalałem linki już na modelu. Żaden problem i tragedia. Zapalką . Trzeba tylko miec pewna rękę.

Potwierdzam, że to daje się zrobić. Trzeba tylko postępować bardzo delikatnie (akurat Ty Karol nie powinieneś mieć z tym problemu), szczególnie przy linkach o małej średnicy.
Ja zmuszony byłem opalać linki zamocowane już na modelu (tyle, że nie zapałką a płomieniem gazowym), gdyż linki, przygotowane wcześniej metodą opisaną przez Tomka, czasem się mechacą po przeciąganiu ich przez bardzo małe otwory. W moim przypadku np. przez jufersy przy ławach wantowych, gdzie może otwór nie jest bardzo mały, ale ponieważ ów jufers umiejscowiony był blisko burty, linka w czasie przeciągania szorowała o nadburcie i niestety ponownie się mechaciła.
Pozdrawiam
Marek Kasprzak
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Galeria cd.

Post autor: Karrex »

Dzięki Marku, wiem, że to jest wykonalne, skoro "długiemu" się udało ;), ale jak już kilka lat temu zauważył Sławek olinowanie ma również nieprawidłowe proporcje średnic. Gdyby tylko chodziło o "kłaczki", to byłyby dawno opalone, ale noszę się z "zamiarem" ;) wymiany całego olinowania (również bloczków) tylko nie jestem jeszcze gotów.

kontynuacja

Wszystkie listwy na swoim miejscu. Pawęż oskrobana z kleju i ponownie zaszelakowana:

05paw88.jpg
06paw93.jpg

I znów przymiarka z wszystkimi detalami (z tym felernym czwartym ornamentem - nowy się jeszcze robił)

08paw78.jpg
09paw80.jpg

10paw82.jpg

Wstęga

Jak już pisałem nie mam pomysłu na napis na wstędze. Poddałem to osądowi "ogółu" i armator z całym zarządem stoczni z przedstawionych propozycji wybrali napis KARREX. Bez konsultacji mogłoby to uchodzić za przejaw megalomanii, ale wybór osób trzecich bardzo mnie podbechtał :lol:

01wst08.jpg
02wst89.jpg

Nie cudowałem z krojem litery - trzymałem się jednoelementowej litery z herbu.
Mimo iż nie mam jeszcze wszystkich detali, wkleiłem już herb.
Wstęgi nie wklejam, robię jeszcze inną wersję.

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Pawęż

Post autor: Karrex »

Ozdoby pawęży

Jakiś czas temu przedstawiałem wizualizację ozdoby na płycinę barierki na ćwierćpokładzie
viewtopic.php?p=61463#p61463
i lewek tak przypadł mi do gustu, że postanowiłem wymienić "kaboszon" z balkonu na pawęży, na pozłoconego lewka:

02gal10.jpg
03gal13.jpg

W skrócie: podkład czerwoną akrylową farbą (Renesans), szelak, mikstion, szlagmetal, szelak, farba olejna ("patyna").

04lew67.jpg
05lew68.jpg

04lew72.jpg


Jednocześnie powstają inne detale ozdób, ale to już w następnym wejściu ;)

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Ozdoby

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Jak już pisałem zająłem się dorabianiem kolejnych ozdób. Lewkiem już się pochwaliłem, a oprócz lewka zrobiłem herby, ornamenty, kolejne lewki (tym razem cała sylwetka) na boczne kaboszony oraz nową wstęgę z wypukłym napisem. Wstęgę z kilku powodów zrobiłem nieco krótszą.

03wst08.jpg

Kolejnym detalem był herb.

04her04.jpg

Formę zrobiłem "rzeźbiąc" w plastelinie wklęsły herb. Zacząłem od odciśnięcia kaboszona - centrum herbu, następnie wokół odcisnąłem "guzełki" i ornamenty z boków. Dalej pięć promieni u spodu i na koniec koronę. Zrobiłem odlew z Distalu. Po wyschnięciu i oszlifowaniu, naniosłem w centrum sylwetkę wspiętego lwa (motyw z herbu na lustrze, tylko nieco mniejszy - herb z prawej) oraz wywierciłem dwa otworki w promieniach uzyskując motyw dolnej części "lilijki". Następna forma - korekta lewka, ornamentów i korony, odlew i kolejna forma - tu dodałem krzyż na koronie (korona powinna być taka sama jak w herbie na pawęży - taka niekonsekwencja :oops: ).

05her99.jpg

Podkład z czerwonego akrylu, szelak, mikstion

06wst23.jpg
07her18.jpg

i pozłota:

08poz28.jpg
09her40.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Ozdoby

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Tak jak to już opisywałem w wątku >> Pozłotnictwo, pozłocone detale "spatynowałem" czyli podmalowałem farbą olejną artystyczną (sepia + burn siena /siena palona/)

01det43.jpg
02det43.jpg
03det44.jpg

05lew75.jpg
07wst72.jpg
09paw69.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Herb

Post autor: Karrex »

kontynuacja

HERB

Temat herbu już poruszałem przy okazji przeróbki "barierki" (relingu) viewtopic.php?p=61463#p61463
Obrazek

Teraz herby mam wreszcie gotowe - w rzeczywistości prezentują się dużo lepiej :lol: (tak sądzę ;) )

02her40.jpg
01her35.jpg

Przymiarka na barierce:

03her20.jpg
04her47.jpg

A tak to będzie mniej więcej wyglądać na modelu

dopóki herbu nie przykleję, to ten "fotomontaż" na razie musi mi wystarczyć
dopóki herbu nie przykleję, to ten "fotomontaż" na razie musi mi wystarczyć

;) :lol:

Wyprzedzając niejako relację, przy okazji coś z zamiarów ;)

01dzi85.jpg

Detale do pudełka.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Ozdoby

Post autor: Karrex »

"Gołe" kaboszony, jakoś mnie nie usatysfakcjonowały - ten na rufie wymieniłem, pozostają jeszcze boczne, ale zanim je wymienię to spróbuję innej wersji lewków.

Lewki na kaboszony

Niestety ten etap nie został należycie udokumentowany, dodatkowo zdjęcia, które robiłem też nie wyszły (pewnie była wtedy za wysoka temperatura i elektronika "zwariowała" :shock: ), więc pokrótce opiszę co i jak robiłem, aby maksymalnie utrudnić sobie życie :lol:

Na bocznych kaboszonach postanowiłem umieścić również lwy, jednak całą sylwetkę widoczną z boku (znaną z heraldyki).
Mniej więcej miało to wyglądać tak

01kab61.jpg

Tym razem wybrałem "technikę" nakładania Distalu igłą, warstwami - opisaną już na forum, z tą różnicą, że lewki miały 10 na 5 mm i nie wycinałem igłą z folii, tylko zdejmowałem na jeszcze "elastycznym" etapie i nakładałem na kaboszon, aby uformować obłość (ot taka fantazja, ale udało się za pierwszym razem - lewków przygotowałem sześć :lol: ).
Równolegle na dodatkowym kaboszonie przeizolowanym Wikolem zrobiłem kolejnego lewka, gdyż do końca nie byłem pewien pierwszej metody.
Obie metody się powiodły, na sterburcie jest lewek pierwszą metodą, a na bakburcie drugą.
Lewki pozłociłem, "spatynowałem" i po wyschnięciu przykleiłem na szybkoschnący CA na docelowych kaboszonach.

02kab100.jpg

Narożnikowe ornamenty "pacnąłem" brązą

03kab08.jpg
04kab09.jpg

No i druga burta
06kab63.jpg


05kab12.jpg

Z ozdobnikami to na razie tyle.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ