Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Poręcz galerii

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Jak już pisałem wykorzystuję starą poręcz - przeciąłem ją na trzy części i w środkową część wkleiłem listewki pokrywające się z "wykuszem" (występem) balkonu.

01bal91.jpg
02bal90.jpg

Zastanawiałem się, czy wklejać w częściach czy w całości, ale uznałem, że w częściach będzie łatwiej i bezpieczniej. Najpierw wkleiłem poręcz na występ, a następnie boczne elementy.

03bal04.jpg
05bal25.jpg
04bal22.jpg
06bal27.jpg
08bal47.jpg
07bal43.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon

Post autor: Karrex »

Burty

W kolekcji burty od wewnątrz zostały zabejcowane. W zasadzie to już nie pamiętam czym się "zafiksowałem" i pozostawiłem je jasne, a nie zrobiłem deskowania. Jak pamiętam, nie miałem wtedy materiału, a później, albo było po ptaszkach, albo po prostu zapomniałem, przyzwyczajając się do jasnych burt :shock: .

Teraz biorąc model na stocznię, zastanawiałem się co zrobić z tym fantem, bo wygląda to na niedokończone.
Pierwszą opcją było pomalowanie na czerwono (przez ostatnie lata widziałem zdjęcia tysięcy modeli i najbardziej podobają mi się z czerwonymi burtami - czerwona ochra).
Jednak doszedłem do wniosku, że skoro model był od samego początku robiony w konwencji "drewnianej" czyli odpowiedni gatunek drewna zastępuje jakiś tam kolor, takie wprowadzenie dużej ilości czerwonego koloru może być trochę dysonansem (no i brak deskowania), więc wybrałem opcję trudniejszą i bardziej pracochłonną, ale bezpieczną, mianowicie oklejanie fornirem mahoniowym (sapeli, meranti czyli to co jeszcze mam i z czego było robione poszycie).

Część rufową mam odkrytą, więc prace rozpocząłem na rufie.

01bur16.jpg
Robiłem etapami, trochę z obawy czy aby się uda. Najpierw bejcowanie, następnie oklejanie listewkami forniru.
Robiłem etapami, trochę z obawy czy aby się uda. Najpierw bejcowanie, następnie oklejanie listewkami forniru.
03bur20.jpg

Pokład

Do barierki na ćwierćpokładzie też dodawałem tralki, ale zmodyfikuję ją jeszcze raz na wzór galerii rufowej.
Do barierki na ćwierćpokładzie też dodawałem tralki, ale zmodyfikuję ją jeszcze raz na wzór galerii rufowej.

Demontaż

01bar55.jpg
02bar56.jpg
03bar61.jpg
04bar58.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Barierka

Post autor: Karrex »

Barierka

Barierkę, robię z tych samych elementów i analogicznie jak barierkę galerii (tzn. mahoniowe tralki i płycina). Również pod kątem, uwzględniając wznios pokładu (w kolekcji była prostopadle). Poręcz to już nie prosta listwa tylko profilowana.

01rel10.jpg

Nauczony pracą przy galerii, tralki już połączyłem.

02rel11.jpg

Przymiarka na sucho

03rel24.jpg
04rel20.jpg

Zazwyczaj w miejscu płyciny znajduje się herb,

Obrazek

na razie wymyśliłem coś takiego :lol:

06rel12.jpg

zapewne narożniki dopełniłyby ozdobę - wizualizacja
zapewne narożniki dopełniłyby ozdobę - wizualizacja

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
anubis
Posty: 10
Rejestracja: 03 lip 2011, 16:36

Re: Galeon / San Juan Bautista

Post autor: anubis »

a co z latarnia. Przy tych modernizacjach wygląda badziewnie. Pozdrawiam ,, anubis,,
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w.

Post autor: Karrex »

Latarnia była przez moment brana pod uwagę, ale inwestor stwierdził, że są ważniejsze sprawy i została "odepchnięta nosem" na później. Dzięki za zainteresowanie.

kontynuacja

Wkleiłem pozostałe tralki

08bar29.jpg
12bar73.jpg
13bar77.jpg
11bar72.jpg

W związku z ozdobami balkonu (gałki na poręczach), które planowałem zastosować,

10pro87.jpg

a niejako przy okazji barierki na ćwierćpokładzie, zrobiłem wizualizacje
z gałkami

02bar72.jpg

i zdobniejszymi główkami

05bar72.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Burty na rufie

Post autor: Karrex »

Pisałem o czerwonych burtach i jak widać przy tym modelu nie tylko ja miałem takie ciągoty ;), no ale tu kolega miał przynajmniej deskowanie.

DSCF0022.JPG
DSCF0022.JPG (208.42 KiB) Przejrzano 5540 razy
DSCF0424.jpg
DSCF0424.jpg (245.82 KiB) Przejrzano 5540 razy

Chęć modyfikacji jest tak duża, że na galeonie z początku XVII w. znalazło się nawet koło sterowe, które jak czytałem o Bounty, w 2 poł. XVIII w. było dopiero nowinką techniczną.

DSCF0125.JPG
DSCF0125.JPG (174.89 KiB) Przejrzano 5540 razy


Burty na rufie od wewnątrz zabejcowałem, teraz przynajmniej wiem czemu nie bejcowałem ich wcześniej. Początkowo na burtach pozostawiłem kołkownice, ale i je usunąłem - łatwiej usunąć i wkleić ponownie, niż męczyć się z dopasowywaniem listew.

04bur72.jpg
05bur69.jpg
05bur68.jpg

I okleiłem listewkami z forniru.

06bur76.jpg
08bur78.jpg
07bur74.jpg

Kołkownice powróciły na swoje miejsce

10kol82.jpg

Pisałem, że nie miałem materiału (mahoniu) na oklejanie burt, widać to niestety na ścianie grodzi - tu użyłem bejcowanych listewek raminu (nawet brzozy nie miałem :evil:, a modelować się chciało :lol: ) - niestety kolor przybrał odcień inny od zamierzonego :twisted: .

majtek88.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Oswald
Posty: 51
Rejestracja: 04 lut 2012, 09:09

Re: Galeon / San Juan Bautista

Post autor: Oswald »

Na tych blokach krzyżują się liny, a chyba nie powinny co do zasady.

Pozdrawiam Szymon
Załączniki
222222.jpg
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon

Post autor: Karrex »

Oswald pisze:...
Na tych blokach krzyżują się liny,
...

No niezupełnie się krzyżują

to samo zobaczysz na przedostatnim zdjęciu pierwszego postu na tej stronie
to samo zobaczysz na przedostatnim zdjęciu pierwszego postu na tej stronie

Efekt "krzyżowania" wynika z wiązania pod bloczkiem, z boku i jest widoczny tylko pod odpowiednim kątem. Gdyby wiązanie było tam gdzie mamy szczelinę z rolką to efektu krzyżowania nie byłby w ogóle widać, ale nie wiem czy to jest poprawny przebieg liny ściągacza.

Jest to olinowanie stałe, a zasada o której piszesz bardziej tyczy olinowania ruchomego (szoty, fały) - tu krzyżujące się liny faktycznie byłyby problemem.

Niestety olinowanie (otaklowanie) w moim galeonie pozostawia BARDZO wiele do życzenia (nie oszukujmy się jest fatalne :oops: ), ale wymianę (decyzję) pozostawiam na później (dużo później :roll: ) - najpierw to co jeszcze chce mi się zmieniać ;)
Dzięki za czujność i zwrócenie uwagi.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon

Post autor: Karrex »

Skoro oklejam burty, to i ściankę grodzi też postanowiłem okleić. Etap na którym jest model nie sprzyja, ale co tam. Najlepiej to by było zdemontować cały takielunek, ale nie widzę w sobie aż takiego samozaparcia, że potem wróci to na swoje miejsce. Zbyt to radykalne, spróbuję "małymi kroczkami".

Żeby dostać się do grodzi zdemontowałem budkę sternika.

widać znów bebechy, których dawno już nie widziałem
widać znów bebechy, których dawno już nie widziałem

Nie pamiętam co w niej modernizowałem :oops: (ale za mało - porównując z Vasą, Batawią czy chociażby z Prins Willemem), skrzynkę robiłem z wawy i oklejałem mahoniem ;)
(oko do Andrzejka :lol: ).

01bud80.jpg

Z grodzi zmyłem szelak i "szlifnąłem" gdzie mogłem dojść, następnie oklejanie

01gro96.jpg
02gro01.jpg
03gro72.jpg
03gro98.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon / Budka sternika

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Budka sternika

Na Vasie, Batavii (czy na innych jednostkach holenderskich) słupki w budce sternika są bardziej zdobne,

802ecb63b18f06d60383002b.jpg

też chciałem wykonać jakąś mityczno-fantastyczną postać, ale skończyło się na mahoniowych tralkach

05bud33.jpg
07bud36.jpg

08bud41.jpg

Greting

DSC_3569.jpg

Wszystkie odnowione detale

09bud51.jpg

10bud46.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ