La Belle Poule

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: La Belle Poule

Post autor: Wojtek-Sos »

Ciąg dalszy. Mam nadzieję że do świąt kadłub będzie gotowy do plankowania.
DSC00135.JPG
DSC00134.JPG
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: La Belle Poule

Post autor: Wojtek-Sos »

Tyle wyszło do świąt.
DSC00138.JPG
DSC00138.JPG (220.99 KiB) Przejrzano 4517 razy
DSC00136.JPG
DSC00136.JPG (112.75 KiB) Przejrzano 4517 razy
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: La Belle Poule

Post autor: Wojtek-Sos »

Kadłub na ukończeniu. Pozostała jeszcze obróbka dziobu.
DSC00139.JPG
DSC00139.JPG (240.22 KiB) Przejrzano 4273 razy
DSC00141.JPG
DSC00141.JPG (198.35 KiB) Przejrzano 4273 razy
DSC00142.JPG
DSC00142.JPG (180.37 KiB) Przejrzano 4273 razy

Myślę że nadszedł czas na małe podsumowanie.
Budowę rozpocząłem około 20 października, czyli niewiele ponad miesiąc.
Porównując z zeszytami Deagostini kadłub mojego modelu jest na etapie około 20 numerów. Czyli 5 miesięcy i około 500 zł wydatku. Na swój model wydałem do tej pory 60 zł (listwy i klej).
Mam nadzieję ze da to do myślenia tym którzy rozważają budowę modelu z podobnych wydawnictw.
Pozdrawiam
Wojtek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: La Belle Poule

Post autor: myszor »

Witam.
To będzie kopyto?
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: La Belle Poule

Post autor: Wojtek-Sos »

Witam,
Tak. Zbudowałem je do wysokości pokładu działowego. W następnej kolejności położę na pokładzie (nie wiem czy to właściwa nazwa) wzdłużniki pokładowe a między nimi poszycie pokładu. Potem plankowanie kadłuba.
La Belle Poule 09-2.jpg

Mam na myśli listwę zaznaczoną elipsą.
Pozdrawiam
Wojtek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: La Belle Poule

Post autor: myszor »

Myślalem że idziesz na "skorupkę ".
To to kopytko zostaje już na wieki.
A może spróbujesz?:-)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
kejsi
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2011, 17:51

Re: La Belle Poule

Post autor: kejsi »

Witam.

Przed przyklejaniem planek pamiętaj o przykryciu najdrobniejszych dziurek i szparek w kadłubie. Pomimo, że będzie to przykryte fornirem uwydatniają się te niedociągnięcia. Szczególnie przy połączeniu stewy dziobowej z kadłubem.

Pozdrawiam Kazimierz.
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: La Belle Poule

Post autor: Wojtek-Sos »

Witaj,
tak jak piszesz wszystkie luki zostaną "załatane". Kadłub będę pokrywał listewkami z gruszy 2x6 mm.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: La Belle Poule

Post autor: RomekS »

kejsi pisze:
Przed przyklejaniem planek pamiętaj o przykryciu najdrobniejszych dziurek i szparek w kadłubie. Pomimo, że będzie to przykryte fornirem uwydatniają się te niedociągnięcia. Szczególnie przy połączeniu stewy dziobowej z kadłubem.

Wojtek-Sos pisze:Witaj,
tak jak piszesz wszystkie luki zostaną "załatane". Kadłub będę pokrywał listewkami z gruszy 2x6 mm.

Kejsi z tymi najdrobniejszymi dziurkami i szparkami to nie przesadzaj, nawet w przypadku forniru są dopuszczalne dość duże. W każdym razie muszą być mniejsze niż szerokość planki poszycia. A w temacie….

O ile dobrze zrozumiałem budowę, zamierzasz „zamocować końcówki burtowe” wręg do kadłuba.
Jest to wykonalne ale bardzo utrudnione. Chyba tej metody nigdzie nie widziałem.
Robiłem co prawda podobnie w przekroju podłużnym, ale tam elementem ustalającym położenie
viewtopic.php?f=524&t=45204&start=60
końcówek wręgowych był górny półpokład, którego położenie było ustalone przez kikuty masztów. W tym przypadku to trudniejsze, bo dostęp do wewnętrznych części burt będzie bardzo trudny. Będą dwie burty. Chyba, że coś „pokręciłem”.
Zazwyczaj zostawia się pogrubione końcówki wręg które po listwowaniu poszycia z zewnątrz odcina się a w to miejsce wkleja imitacje i pokrywa poszyciem wewnętrznym burty z uwzględnieniem ambrazurów. U Ciebie tych końcówek nie ma.

Moim zdaniem lepiej jest zrobić z tego co jest kopyto.
Trzeba by jeszcze dokleić klocki na wysokość burty do pokładu, a następnie przeciąć w odpowiednich miejscach i wykonać plankowanie „skorupki” jak to określił Myszor.

Rys.1. Tak IMHO powinno być robione
Rys.2. Tak masz jeszcze nie zrobione, ale bardzo trudne w zrobieniu
Rys.3. Kopyta nie rysowałem ale to byłoby najlepsze wyjście z sytuacji.

Zrobisz jak będziesz chciał.
Załączniki
WregiPoklad.jpg
WregiNorm.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: La Belle Poule

Post autor: Wojtek-Sos »

Witaj,
masz rację że będzie to trudna operacja, ale do wykonania. Sprawę trochę ułatwią listwy które (nie wiem czy prawidłowo) nazwałem wzdłużnikami pokładowymi. W moim modelu będą to listwy z gruszy 8x8 mm, przyklejone i zakołkowane 5 mm od krawędzi burty. Na Twoim rysunku jest to listwa koloru pomarańczowego. Po jej przyklejeniu, zewnętrzną powierzchnię sfazuję do kształtu końcówek wręg. Po położeniu pokładu sfazuję wewnętrzną powierzchnię do wysokości pokładu i do grubości poszycia wewnętrznego. Końcówki wręg, w przekroju poprzecznym kadłuba będą miały u podstawy 5 mm szerokości. Natomiast w widoku od strony burty mogą mieć nawet 8 mm szerokości co też powinno ułatwić ich mocowanie. Można będzie je również kołkować np. kołkiem fi 2 mm.
Przy okazji mam pewien problem co do którego chciałbym się ciebie poradzić.
W tej fregacie niema typowej odbojnicy. Stanowi ją uskok który zaczyna się nieco wyżej nad pokładem działowym i łagodnie przechodzi w kształt kadłuba. Z tym sobie poradzę. Od początku "uskoku" do linii wodnej ten fragment jest koloru czarnego. Chcę uniknąć malowania i nie bardzo wiem jak do tego podejść. Boję się bejcowania z powodu możliwości zabrudzenia powierzchni które mają pozostać w kolorze drewna (będą zagruntowane impregnatem od Mirka). Gdyby "puścić" czarny pas zgodnie z naturalnym ułożeniem listewek na kadłubie (w najszerszym miejscu kadłuba na linii wodnej, a dalej łagodnie w górę w stronę dziobu i rufy) można by z tego jakoś wybrnąć. Ale czy to będzie dobrze wyglądać? Może znasz jakieś wyjście z sytuacji?
W tej chwili buduję część dziobową (do górnego pokładu i do drugiej wręgi) z otworem do osadzenia bukszprytu.
Jeżeli chodzi o "plankowanie skorupki" to nie znam tej metody i pozostanę przy tym co opisałem powyżej.
Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ