Armata - jak zrobić koła i lawetę

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Szaman
Posty: 22
Rejestracja: 31 lip 2012, 12:27

Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: Szaman »

Witam!
Na początku chciałbym przeprosić, jeśli dałem temat do złego działu.

Robię armatę, bez planów, bo takowych nie mogłem znaleźć. Mam właśnie zrobioną lufę, wytoczoną na tokarce:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sorki za jakoś, ale aktualnie nie posiadam lepszego sprzętu do robienia zdjęć.

Sama lufa jest prosta, bez żadnych udziwnień, bo takowych nie potrafię. Jest to mój pierwszy tego typu projekt.
Długość lufy: 160mm
Średnica lufy: 30mm

I pojawia się pytanie: Jak zrobić koła (z lawetą chyba sobie poradzę)? Wydaje mi się, że optymalnie byłyby kółeczka o średnicy 80mm, ale jeszcze zrobię model lawety i kół z kartonu.
Chcę, żeby były kółka z drewna, albo przynajmniej wyglądały na drewniane : )
Ewentualnie myślałem, żeby zrobić na 4 małych pełnych kółkach armatę (coś jak na statku), aczkolwiek chcę zrobić dioramę do tego modelu i wydaje mi się, że taka zwykła armata będzie lepiej wyglądać.


Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: paniol2005 »

Dzień dobry.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
jarekwo
Posty: 68
Rejestracja: 24 kwie 2012, 23:36

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: jarekwo »

Witam,
tak krótko podpowiem- najpierw się przywitaj zgodnie z zasadami forum. Jak nie to ściągniesz sobie na głowę gromy "starszych" kolegów :D

Po drugie- żeby coś zbudować musisz wiedzieć co chcesz zbudować. Nie możesz zadawać pytań w stylu: buduję armatę polową lub okrętową. Jeszcze nie wiem, jaka to będzie ale podpowiedzcie jakie ma mieć koła.
Nawet jeżeli nie możesz zdobyć planów (nie szukałem ale na pewno są w wielu miejscach) to wystarczy znaleźć w necie zdjęcia tego co się chce zbudować i budować na ich podstawie. Skoro to tylko zabawa w budowanie "armaty" a nie model redukcyjny to na podstawie fotek na pewno da radę zbudować ładny model.

Pozdrawiam
Jarek
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: mirek »

Armata tak wygląda , a ty pokazałeś jakąś parodię lufy
Załączniki
DSC04674.JPG
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: bartes123 »

Służę pomocą mój ty anonimowy przyjacielu współmodelarzu.
Armata i jak ją ładować:
Obrazek
Oraz prawda, w wersji nowoczesnej, albowiem nie wiem, w jakich czasach planujesz ową armatę umiejscowić:
Obrazek

No, to już wszystko wiesz, co i jak.

Aha, no chyba że chcesz zrobić armatę zes udki. To ona trochę inaczej wygląda. Ale skoro Twoja lufa nic nie przypomina, to lej na konwenanse i zamontuj działko samobieżne - też będzie dobrze:
Obrazek
Awatar użytkownika
jarekwo
Posty: 68
Rejestracja: 24 kwie 2012, 23:36

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: jarekwo »

bartes123 pisze: Ale skoro Twoja lufa nic nie przypomina, to lej na konwenanse i zamontuj działko samobieżne - też będzie dobrze:
Obrazek


zrobiłem małą wizualizację jak mogłoby to wyglądać- całkiem ciekawa rzecz :D
Załączniki
75modyfikowana.JPG
75modyfikowana.JPG (36.36 KiB) Przejrzano 11989 razy
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
Szaman
Posty: 22
Rejestracja: 31 lip 2012, 12:27

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: Szaman »

@jarekwo
Mam parę zdjęć, na których się wzoruję.

@mirek
Jak już wcześniej napisałem: 'jest to mój pierwszy projekt tego typu'. A stożka na tokarce nie tak łatwo wytoczyć, a dopiero się uczę obsługiwać tokarkę.

@bartes123
Armata z ok. XVI, XVII wieku.


Doświadczenia nie mam w modelach z drewna, więc prosiłbym żeby się ze mnie nie nabijać.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: bartes123 »

Jak się tu rejestrowałeś, to zatwierdzałeś regulamin. W jednym z punktów regulaminu stoi, że musisz wpłacić po rejestracji 500 złotych wpisowego...
:mrgreen:
Ale przecież przeczytałeś regulamin prawda?

Nikt się nie nabija z Twojego braku doświadczenia. Ale dopóki Ty nie podejdziesz poważnie do tematu, nikt nie będzie poważnie podchodził do Ciebie. Koga to nie brama w kamienicy, co se wejdziesz jak masz ochotę i robisz co chcesz.

Po pierwsze - przeczytaj regulamin.
Po drugie - marsz do przywitalni.
Po trzecie - profil uzupełnij. (edit - profil wydaje się być uzupełniony)
Po czwarte - jak nie wiesz co chcesz zrobić, to tego nie rób. Jak chcesz zrobić coś konkretnego, to opisz dokładnie co i jak. Bo póki co to marudzisz coś o jakieś dioramie, potem dorzucasz że około XVI - XVII wiek, ale czy to ma być działo na okręcie czy na jakimś polu chwały to już nikt nie wie, nawet pewno Ty. Ciekawe czy w ogóle wiesz jak ta diorama ma wyglądać w teorii...
Że już o tej figurze szachowej nie wspomnę, bo koło lufy to nie leżało, chyba że kieliszek od gorzały gdzieś masz tam w pobliżu, to ewentualnie taka lufa.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: Kazek »

Witaj młody człowieku myśle że chodzi ci o coś takiego . Jest to taka mała diorama dla początkujących przygotowana na warsztaty dla młodych adeptów modelarstwa w Tczewie . Zbudować to bardzo prosto więc nie powinieneś mieć problemów .
Załączniki
law.JPG
law.JPG (52.71 KiB) Przejrzano 11912 razy
law1.JPG
law1.JPG (28.35 KiB) Przejrzano 11912 razy
law3.jpg
law3.jpg (76.8 KiB) Przejrzano 11912 razy
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Armata - jak zrobić koła i lawetę

Post autor: Sebastian.M »

Domyślam się że kolego próbuje zbudować coś takiego.
Obrazek
ODPOWIEDZ