Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

czyli FAQ
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

Będzie przydługawe, ale mniemam, że treściwe.
Na forum co jakiś czas pojawiają się zdjęcia, które nigdy nie powinny zostać upublicznione, natomiast zaraz po zrobieniu skasowane.
Ale jak zrobić poprawne zdjęcie do publikacji? Bawię się w fotografię od niepamiętnych czasów, mam na swoim koncie wystawy, mam też bardzo wiele zdjęć publikowanych w różnych wydawnictwach, w większości są to właśnie zdjęcia drobnych elementów (zabytki archeologiczne) Na podstawie własnych doświadczeń postaram się podpowiedzieć, jak zrobić w miarę przyzwoite zdjęcie detali przez nas wykonywanych.
Przy robieniu zdjęć musimy pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach: oświetlenie i ostrość.
Oświetlenie: radzę nie używać wbudowanej lampki błyskowej. Taka lampka daje płaskie oświetlenie, poza tym, przy zdjęciach z bliska prześwietla fotografowany obiekt, nawet na najbardziej matowym materiale widać białe błyski i przepalenia. Do oświetlenia fotografowanego elementu radzę użyć dwóch zwykłych lampek. I tu mała uwaga. Jeśli fotografujemy lustrzanką lub zaawansowanym kompaktem, mogą to być jakiekolwiek lampki, jeśli prostym kompaktem, najlepiej jeśli to będą lampki halogenowe. Po prostu zwykłe żarówki mają inną temperaturę barwną, co powoduje, że kolory są nienaturalne, halogeny mniej zniekształcają kolory. W zaawansowanych aparatach możemy ustawić tzw balans bieli, który pozwoli wyeliminować „złe kolory”, w prostych aparatach nie ma tej funkcji. Zwykłe lampki, nawet te o mocy 20W dają za ostre światło, musimy, je zmiękczyć, rozproszyć. Najprostszym sposobem jest założenie na lampkę kalki technicznej lub zwykłego papieru śniadaniowego (owinąć papier wokół lampki, od góry spiąć klamerką i jest OK). Niżej pokażę sposoby na prawidłowe oświetlenie. A teraz: zdjęcie z lampą błyskową, oświetlenie żarówkami, oświetlenie żarówkami osłoniętymi papierem śniadaniowym:
blyskbezizkala.jpg


Ostrość: robiąc zdjęcia przy lampkach czas naświetlania ulega wydłużeniu (są to ułamki sekund, ale one powodują już poruszenie). Dlatego koniecznie korzystajmy ze statywu. Dla małych kompaktów może to być mały tani statywik stołowy jak na zdjęciu, dla dużych aparatów niestety musi to być solidniejszy statyw.
IMGP2694aparaciknastatywie.jpg
IMGP2694aparaciknastatywie.jpg (114.72 KiB) Przejrzano 9410 razy

Jak zrobić zdjęcie lustrzanką:
Nigdy nie robimy zdjęć na „zielonym” programie!!
Ustawiamy program A i wybieramy pokrętłem najmniejszą działkę przysłony (16, 22, 32 w zależności od konstrukcji obiektywu.
Jeśli mamy obiektyw makro lub z funkcją makro, to podpinamy taki obiektyw, jeśli nie , to standardowy też da radę.
Dlaczego najmniejsza działka przysłony? Bo przy zdjęciach z bliska mamy bardzo małą głębię ostrości, a zasada jest taka, że im większa dziura, tym mniejsza głębia ostrości i odwrotnie. (np. przy przysłonie 4 i odległości od fotografowanego obiektu ok 20 cm ostre będzie wszystko w przedziale ok 5 mm – czyli jakieś 19,8 do 20,3 cm od obiektywu, a przy przysłonie 22 już ostre będzie ok 2 -3 cm. czyli to co jest od obiektywu od 19 do 22 cm
Aby skrócić czas naświetlania, który wydłuża się przez zastosowanie malutkiej przysłony, podnosimy czułość do 400 ASA, większe podbijanie czułości jest niecelowe, bo wychodzą na zdjęciu za duże szumy, zdjęcie robi się ziarniste (no chyba, że ktoś ma Pentaxa z najnowszej serii K-x, K-r czy K5, wtedy może podbić mocniej czułość- one nie szumią).
Nieostrość zdjęcia spowodowaną poruszeniem uzyskamy nawet z aparatu na statywie, bo naciskając spust wprawimy aparat w minidrgania, które będą widoczne na zdjęciu. Aby temu zapobiec, korzystamy z samowyzwalacza – wtedy zanim aparat wyzwoli migawkę drgania zdążą się uspokoić.
Teraz lekcja poglądowa:
Ustawiamy samowyzwalacz – może to być tzw opóźnienie 2 sekundowe, jeśli aparat ma taką funkcję, jeśli nie, to zwykły 11 sekundowy samowyzwalacz.
IMGP4997duzysamowyzwalacz.jpg
IMGP4997duzysamowyzwalacz.jpg (64.25 KiB) Przejrzano 9410 razy

Ustawiamy balans bieli w zależności od rodzaju żarówek
IMGP5002duzyWB.jpg
IMGP5002duzyWB.jpg (88.72 KiB) Przejrzano 9410 razy

Tak powinno to wyglądać po ustawieniu wszystkiego: BW na żarówkę (świetlówkę), samowyzwalacz, czułość 400, no i przysłona np. 22
IMGP5003duzyekran.jpg
IMGP5003duzyekran.jpg (72.36 KiB) Przejrzano 9405 razy

Teraz aparat kompaktowy:
Nie robimy na „zielonym” programie, ustawiamy np. program P
W aparacie kompaktowym nie musimy ustawiać przysłony, natomiast przy zdjęciach z bliska musimy ustawić tryb makro:
IMGP2681malymakro.jpg
IMGP2681malymakro.jpg (84.19 KiB) Przejrzano 9410 razy

ustawiamy samowyzwalacz
IMGP2691malysamowyzwalacz.jpg
IMGP2691malysamowyzwalacz.jpg (70.67 KiB) Przejrzano 9410 razy

wyłączamy lampę błyskową.
IMGP2682malyblysk.jpg
IMGP2682malyblysk.jpg (80.69 KiB) Przejrzano 9410 razy

Tak to powinno wyglądać po ustawieniu: lampa błyskowa wyłączona, samowyzwalacz, tryb makro, czułość 400 ASA
IMGP2678malyekran.jpg
IMGP2678malyekran.jpg (79.75 KiB) Przejrzano 9410 razy

Przy robieniu zdjęć musimy pamiętać o dwustopniowym naciskaniu spustu: najpierw naciskamy lekko, w tym czasie aparat „łapie” ostrość, jak złapie to zasygnalizuje ( np. dźwiękiem lub zmianą koloru ramki na zieloną – jeśli w kompakcie na czerwoną to znaczy, że aparat jest najprawdopodobniej za blisko i nie można wyostrzyć.), jak mamy potwierdzenie ostrości dociskamy spust do końca. Wtedy uruchamia się samowyzwalacz, aparat drga, drga.. nie drga, po dwóch sekundach (ew 11) uruchamia się migawka. (jeśli będziemy trzymać aparat w rękach, to na nic nie zdadzą się te zabiegi, bo łapy będą nam drgać, nawet jak dla spokojności dwa głębsze przyjmiemy).

Teraz wracamy do oświetlenia:
Przykład prostego „studia”: dwie lampki osłonięte papierem śniadaniowym, aparat na statywie. Taki układ powinien w zupełności wystarczyć.
IMGP5005beznamiotu.jpg
IMGP5005beznamiotu.jpg (108.8 KiB) Przejrzano 9410 razy

IMGP4992beznamiotu_filtered.jpg
IMGP4992beznamiotu_filtered.jpg (156.15 KiB) Przejrzano 9410 razy

Bardziej wymyślnym sposobem jest zastosowanie tzw namiotu bezcieniowego: Tutaj już nie ma potrzeby zasłaniania lampek kalką czy papierem śniadaniowym. Namiot bezcieniowy lepiej rozprasza światło, przez co efekt na zdjęciu jest lepszy.
IMGP4991namiot.jpg
IMGP4991namiot.jpg (114.33 KiB) Przejrzano 9410 razy

IMGP4976namiotswiatła.jpg
IMGP4976namiotswiatła.jpg (81.2 KiB) Przejrzano 9410 razy

Dla porównania: szalupa i kabestan sfotografowany sposobem pierwszym
IMGP2673lodkazbeznamiotu.jpg
IMGP2673lodkazbeznamiotu.jpg (74.94 KiB) Przejrzano 9410 razy

IMGP2671kabestanbeznamiotu.jpg
IMGP2671kabestanbeznamiotu.jpg (69.63 KiB) Przejrzano 9410 razy

To samo sfotografowane sposobem drugim, czyli z namiotem bezcieniowym.
IMGP2656lodznamiot.jpg
IMGP2656lodznamiot.jpg (72.05 KiB) Przejrzano 9410 razy

IMGP2661kabestannamiot.jpg
IMGP2661kabestannamiot.jpg (59.15 KiB) Przejrzano 9410 razy

Zdjęcia zmniejszamy do formatu max 800 x 600 pixeli, rozdzielczość 72 dpi, po zmniejszeniu dobrze jest zdjęcie jeszcze ciut wyostrzyć w programie graficznym. Takie zdjęcie wstawiamy na forum.

Mam nadzieję, że te moje wypociny przyczynią się trochę do poprawy jakości zdjęć wykonywanych przez niektórych użytkowników (bo większość zdjęć jest poprawna i ich autorzy nie muszą tego czytać, ale skoro już przeczytali... ;) )
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Armator
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Armator »

ataman pisze:(...)
Ustawiamy program A i wybieramy pokrętłem najmniejszą działkę przysłony (16, 22, 32 w zależności od konstrukcji obiektywu.(...)



Pogubiłem się
Działka przysłony oznacza jaka jast wielkość dziury. Im mniejsza wartość działki (np. 4) tym więkasza dziura, a my musimy mieć jak najmniejszą dziurę?
Czy ja to dobrze zrozumiełem, czy coś pokręciłem?
Witam wszystkich. Łukasz
W stoczni - HMS Cleopatra
W porcie... jeszcze nic...
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Andrzej1 »

Jeżeli się znam na aptece, przepraszam, optyce, to właśnie trafiłeś w sedno. Owo sedno musi być jak najmniejsze, to wtedy głębia ostrości rośnie. Ideałem by było bez dziurki, wtedy głębia ostrości
rośnie w nieskończoność.

Z ukłonami
Andrzej Korycki

A skąd się wziął tu ten aparat to ja nie wiem.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

Tak jak to wyjaśnił Andrzej Pierwszy.
Przy zdjęciach małych przedmiotów, z bliska, zależy nam na tym, aby głębia ostrości była jak największa (a i tak zawsze jest bardzo malutka, rzędu najwyżej paru cm), stąd ustawiamy jak najmniejszą dziurkę w obiektywie. Wydłuża się wtedy czas naświetlania, ale to rozwiązujemy statywem - a niech i naświetla z 5 sekund, 10 sekund..jak jest na statywie, to się nie poruszy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Armator
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Armator »

A czy zoom ma wpływ na głębię ostrości?

ataman pisze:(...) Dlatego koniecznie korzystajmy ze statywu. Dla małych kompaktów może to być mały tani statywik stołowy jak na zdjęciu, dla dużych aparatów niestety musi to być solidniejszy statyw.


Uogólniając tak to powinno wyglądać, ale w praktyce duże znaczenie ma umieszczenie gniazda na statyw w stosunku do środka ciężkości aparatu. Przy moim poprzednim aparacie (kompaktowym) gniazdo było jakoś tak dziwnie umieszczone, że tani statyw (taki za 9 zł) nie dawał sobie rady i się przewracał. W obecnie posiadanym aparacie (też kompakt ale kształtem i wielkością przypominający lustrzankę) ten sam, tani statyw sprawuje się nadzwyczaj dobrze.
Moim zdaniem ważną rzeczą przy takich tanich statywach jest to jak szeroko można rozstawić nóżki, im szerzej tym lepiej. Wtedy nawet takie niefortunne ustawienie gniazda statywu nie ma znaczenia.
Witam wszystkich. Łukasz
W stoczni - HMS Cleopatra
W porcie... jeszcze nic...
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

Zoom to rodzaj obiektywu - obiektyw o zmiennej ogniskowej. Więc zoom nie ma wpływu, natomiast wpływ ma ogniskowa -im dłuższa, tym głębia mniejsza.. ale w naszym przypadku to nie ma znaczenia.
Ponadto, kompakty są tak skonstruowane, że mają większą głębię ostrości niż lustrzanki (no bo w kompaktach ma być zdjęcie ok bez zbytniego myślenia, więc wszystko powinno być ostre).
A wracając do głębi ostrości w lustrzankach w zależności od wielkości otworu przysłony:
Oto poglądowe zdjęcia zrobione tak, że motyw (linijka i rząd szpilek) ustawione były pod kątem 45 stopni do obiektywu ( w środku obiektywu była 3, 2 bliżej, 4 dalej-ostrzone na 3,)
miarka.jpg


w środku czarna szpilka- na nią nastawiona ostrość
szpilki.jpg
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Armator
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: Armator »

ataman pisze: (...) natomiast wpływ ma ogniskowa -im dłuższa, tym głębia mniejsza (...)


Jeśli mam obiektyw ze zmienną ogniskową (u mnie jest to od 26-676 mm) to z tego wynika, że powinienem robić zdjęcia na najmniejszej ogniskowej, czyli nie robić zdjęć na tzw. dużym zoomie?

A co do przysłony: u mnie 2.8 do 8.0. F22 jest dla mnie nieosiągalne. Ale napisałeś, że kompakty mają większą głębię. Czy to oznacza, że nie powinienem się tym zbytnio przejmować?
Witam wszystkich. Łukasz
W stoczni - HMS Cleopatra
W porcie... jeszcze nic...
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

Dokładnie. Powinieneś wyczuć w jakim zakresie głębia ostrości będzie optymalna - na pewno będzie to bliżej krótszego końca, ale trzeba wypośrodkować - jak za krótka ogniskowa to za dużo się w kadr pcha i trzeba zbyt blisko podejść, czasem aż za blisko, tak, że aparat nie może wyostrzyć. (Nie chcę się rozpisywać, ale konstrukcja obiektywu do kompaktu jest inna niż do lustrzanki. Ten zakres, który podałeś, to odpowiednik tzw pełnej klatki, czyli 36x24 mm, lustrzanka cyfrowa ma tzw krotność ok 1,5x, to znaczy, że matryca ma dłuższy bok mniejszy niż "pełna klatka" - ok 23-4 mm (23-4 x ok 1,5 =ok 36), natomiast matryca w kompakcie ma dłuższy bok gdzieś od 5 do 8 mm, stąd aby osiągnąć takie wyniki (te 670 mm przy pełnej klatce) wystarczy obiektyw, który de facto będzie miał ogniskową ok 100 mm, a jak pisałem wcześniej, im krótsza ogniskowa tym większa głębia ostrości)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

Przykład złego ustawienia modelu w stosunku do padającego światła:
Post smoka z 2008 roku:
Witam .wszystkich kolegów z kogi.Po długiej przerwie chce przedstawic efekt koncowy Dżonki z Wietnamu.KONIEC
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I moja odpowiedź:
Nie podoba mi się!!!
Znaczy.... zdjęcia mi się nie podobają.. Fociłeś dżonkę ustawioną przy oknie, światło padało na tylną stronę modelu... i na aparat, który zmierzył , że jest duuużo światła.. a model był w cieniu i miał mało światła... nie widać szczegółów...

Nie fotografujmy modelu na tle okna, bo on zawsze będzie w cieniu. Gdy chcemy fotografować w świetle zastanym, naturalnym, to model ustawmy tak, aby światło z okna padało na tę stronę, którą będziemy fotografowali. Fotografujemy "OD OKNA" a nie "W STRONĘ OKNA"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Jak przygotować i wstawić zdjęcia do relacji

Post autor: ataman »

Uwaga dotycząca wstawiania zdjęć do relacji:
Zdjęcia wstawiamy bezpośrednio na serwer KOGI poprzez opcję "Dodaj załącznik" poniżej okienka do pisania postu. Kategorycznie zakazuje się wstawiania zdjęć z serwerów zewnętrznych!!!!!!
Zdjęcie do wstawienia nie powinno być większe niż 2 MB, przy większych zdjęciach pojawi się komunikat o błędzie
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ