Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: jakmiz »

Witam
Odnośnie forniru to polecam zajrzeć tutaj: http://www.zagloba.com.pl/ . Duży wybór , dostępne w pojedynczych " liściach" ( pasek forniru ok. 20 cm szerokości i ok 2 m długości). Ceny przystępne , a i przesyłka dobrze zabezpieczona przed połamaniem. Dobrze zadzwonić do nich i dowiedzieć się co i za ile.
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Dłubię cierpliwie dalej. powoli to idzie ze względu na brak czasu. Tak jak radziliście zrobiłem wręgi nadburcia z brzozy
Obrazek

Obrazek
Poprawiam kadłub szpachlą , gdyż po oszlifowaniu do oryginalnych wręgów z zestawów , okazało się że są wgłębienia w miejscach wręgów
Obrazek
Obrazek
Najgorzej wyszło przejście poszycia w części dziobowej, ale jak widać naprawiam. Jednak zrobienie wręgów od początku na podstawie linii teoretycznych dało by lepszy wynik. Teraz zacznę deskować pokłady , a potem wrócę do kadłuba i jeszcze usunę przyklejone wcześniej ( zgodnie z instrukcją) listwy wzmacniające stępkę i stewy. Zrobię je od nowa z innego drewna . :) :oops:
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: Slawek Kromer »

witaj
napisałeś
Poprawiam kadłub szpachlą , gdyż po oszlifowaniu do oryginalnych wręgów z zestawów , okazało się że są wgłębienia w miejscach wręgów

jeśli pozostały wgłębienia w miejscu wręg to znaczy że kadłub jest mało wyszlifowany i nie trzeba nakładać szpachli tylko szlifować aż wgłębienia znikną
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Chyba źle to określiłem - to są duże wgłębienia (zapadnięcia) w stosunku do sąsiednich wręgów
Obrazek
Co ciekawe występuje to po obydwu burtach, czyli tak jak by wręg był za wąski w stosunku do linii teoretycznych kadłuba :geek:
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Długo trwało , ale w końcu pokład główny pokryłem klepkami.
Najpierw skleiłem "przyrządzik" do cięcia deseczek
Obrazek
i do wyrównania listewek z zestawu na wysokość 3mm.
Obrazek
takie listwy są też w zestawie
Obrazek
No i tak to wyszło. Kleiłem Bucikiem , grzbiety czernione flamastrem po uprzednim zabezpieczeniu klejem UHU COLL
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak to teraz zakonserwować ? Do tej pory robiłem pokłady ze sklejki o,4 mm i konserwowałem lakierem bezbarwnym matem lub " Varnish Mattem " kupowanym w sklepie dla plastyków. :geek:
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower, wg Billing Boats 1:60

Post autor: Karrex »

Witaj.
ryszardb pisze:konserwowałem lakierem bezbarwnym matem lub "Varnish Mattem" kupowanym w sklepie dla plastyków. :geek:
...

Lakier (oprócz nitro :!: ) i werniksy (na bazie oleju - naturalne jak np. werniks damarowy) nie powinny wejść w reakcję z markerem (który jest na bazie nitro). Ostatnio jeden z kolegów pomalował pokład (z imitacją uszczelnienia zrobiony markerem) Kaponem i niestety uzyskał kilka baboli - Kapon rozpuścił marker i zabrudził deskowanie.
Niestety są też werniksy na bazie chemii i tu może być różnie.

Radzę przed lakierowaniem (werniksowaniem) zrobić próbkę na ścinkach.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Ten Varnish którego używam jest do farb akwarelowych. Ale dobrze że zwróciłeś mi uwagę. Poprzednio robiłem pakuły zawsze z nici i nie było problemu z rozpuszczaniem przez klej czy przez lakier. Skusiłem się na flamaster i teraz troszkę żałuję . Mimo wszystko troszkę się rozpuszcza pod wpływem kleju, no ale deski przez to będą wyraźniejsze.
Teraz tylko kołki - te zrobię z wykałaczek. Otwory 0,5 mm. :geek:
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Pokłady dziobówki i rufowy już oplankowane .Wszystkie pokłady pociągnięte varnishem. Po polakierowaniu zacząłem wiercić wiertełkiem fi 0.5 mm pokład główny. Na pokładzie głównym zacząłem wstawiać kołki .
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Długo się nie pokazywałem z braku czasu, ale przy modelu dłubię , powolutku ale do przodu.
Ponieważ przez luk w pokładzie głównym będzie widać wnętrze modelu ( mimo gretingów) , ze sklejki (0,3 mm) rysowanej ołówkiem zrobiłem kawałek pokładu działowego ( producent nie przewiduje takowego) . Pociąłem go na dwie części i wmontowałem w środku kadłuba.
Obrazek Obrazek
wziąłem się za tylną ściankę dziobówki. Ścianka pokryta listewkami z lipy zrobionymi własnoręcznie na przeze mnie wykonanej na piłce. Grubość listewek 0,7 mm
Obrazek
Obrazek
dorobiłem też drzwi podwójne ze sklejki z naklejonymi listewkami. Środkowe listwy są nieco wyższe od pozostałych
Obrazek

Zawiasy drzwi dorobiłem z wieka puszki po śledziach (dobre były). Blaszka jest cienka i dobrze się wycina i formuje. Najpierw na stronie spodniej malowałem czarnym flamastrem grubą linię , co pozwalało widzieć mi kreseczkę rysika. Po wycięciu blaszek opaliłem je nad gazem ( uwaga : chwila nieuwagi i blaszka Al się topi). Klamki drzwi z wygiętych wyżarzanych szpilek , osie zawiasów też.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Drzwi zamontowane

Obrazek

Zrobiony kabestan, którego i tak nie będzie widać w całości , gdyż przykrywa go pokład górny

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ