Holk z XV w.

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Wojtass1818
Posty: 21
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:10

Re: Holk z XV w.

Post autor: Wojtass1818 »

Ja mam tylko pytanie, czy plany będą w przyszłości udostępnione innym kogowiczom, projekt bardzo mi się podoba i w przyszłości podłączyłbym się do niego. :)

Pozdrawiam serdecznie
Tutaj robię zakupy: http://izmod.pl/
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Holk z XV w.

Post autor: radek »

Witaj.
Jeżeli tylko starczy mi zdolności aby zebrać te plany do kupy tak, aby były dla wszystkich czytelne to oczywiście że udostępnię. Również podczas postępów będę plany na bieżąco publikować.
Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Holk z XV w.

Post autor: radek »

Witam. Teoretyzowania ciąg dalszy.

Przede wszystkim następne podziękowania dla Jerrego - dzięki niemu uniknąłem błędów w planach.
Okazuje się że muzem ma rację (wcześniej nazywałem to uporem) - a to ja byłem uparty. Na dziobnicy i tylnicy wręgi faktycznie są prostopadłe do poszycia, a nie stew. A doszedłem do tego na podstawie już wcześniej publikowanego zdjęcia w mediach:
Obrazek
oraz konsultacji z jerrym (widział ten model).
Okazuje się, że te ciemniej pobejcowane fragmenty to ta część wraku, która została wydobyta. Reszta to rekonstrukcja.

Jednak z tego obrazka widać, że wręgi przy rufie były rozłożone właśnie tak, jak zrobiło to muzeum (z faktami się nie dyskutuje :D)


Tu jest zdjęcie tej części burty, która została wydobyta:
Obrazek
(niestety nie pamiętam źródła zdjęcia)

i drugie:
S6303222.JPG

To zdjęcie pochodzi z ekspozycji CMM, wykonałem je już kilka lat temu

Poprawiłem również swój kadłub - po dokładnych oględzinach uznałem że jest zbyt współczesny - był zbyt smukły, tymczasem w tamtych czasach kadłuby przypominały nieco wielkie beczki.

Rado przysłał mi pocięte wręgi (starego kadłuba) i dzięki temu nareszcie sam nauczyłem się ciąć kadłub w dowolnym miejscu (robię analogicznie jak on, jego rysunki ukazały mi drogę) więc już sam będę w stanie sobie poradzić i nie zabierać biedakowi czasu.

Z dalszych zmian, które nanoszę to stewa przednia - będzie prawdopodobnie cieńsza niż tak, którą zaproponowałem.

Zatem sumarycznie - całe plany znów do poprawy, choć nie wpłynie to zupełnie na kształt kadłuba, ten w 95% przyjmuję jako opracowany poprawnie.

Oto i nowy model komputerowy. Teraz już mogę go dowolnie ciąć i robić szkielet wewnętrzny.
Na tym kończę rozważania teoretyczne i zabieram się za budowę wewnętrznego szkieletu.

W tym miejscu prawdopodobnie kończą się też fakty o naszym holku - wykorzystamy większość wiedzy, jaką da się wydobyć ze strzępów wraku. Reszta będzie rekonstrukcją opartą o pieczęć holka oraz kogę bremeńską - do której trzeba jednak podchodzić nieco sceptycznie - już po wręgach widać, że jednak odbiega od budowy holka, mimo że statki te różni jedynie ok. 30 lat (koga jest starsza) i może nam robić następne psikusy. Unikniemy ich albo i nie.

Z tego powodu chcę przypomnieć - buduję holka który jest jakby hybrydą dwóch statków: wydobytego miedziowca (bo tu mamy jakikolwiek materiał) i holka z pieczęci (a to nam daje ogólny wygląd na podstawie którego zrekonstruujemy resztę wyglądu). Zatem mój statek nie będzie ani do końca TYM holkiem ani do końca Miedziowcem. Jednak mam nadzieję, że moja rekonstrukcja będzie jak najbliższa prawdzie i przynajmniej odda jak wyglądały statki z tego okresu. Resztę czas zweryfikuje, wraz z nowymi badaniami i doniesieniami o nowych wrakach.
Załączniki
zrzut_ekranu.png
zrzut_ekranu-1.png
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holk z XV w.

Post autor: bartes123 »

No świetnie.
Ale zaczniesz wreszcie coś robić konstruktywnego, co można pomacać???
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Holk z XV w.

Post autor: radek »

Witaj.
Tak jak pisałem na początku, nawet modelarze w moim wątku muszą uzbroić się w cierpliwość.
Nie będę robić szybciej niż wynika to z opracowywania planów, bo mogę popełnić błędy, a jak widać już wielu się wystrzegłem. A błedy konstrukcyjne będą kosztować mnie dużo poprawek, części z nich pewnie by się nie dało już nanieść. Jest to szczególnie istotne na poziomie projektowania kadłuba. Mam inną filozofię - nie robię tego modelu na wyścigi, nie chcę imponować tempem ani misternością wykonania.

Zadanie nie jest proste i poświęcam wiele czasu na opracowanie dalszych kroków. Może moje rozważania teoretycznie nie interesują wszystkich, ale mam nadzieję, że znajdą się choć 2-3 osoby, którym to pomoże zrozumieć jak wyglądały jednostki w tamtym okresie.

Aktualnie trzeba wyliczyć ilość belek wzmocnień poprzecznych, ilość żeber, ilość rzędów planek tak, aby wszystko się złożyło. A to rysunki i matematyka. Nie da się robić modelu nie posiadając kompletnej koncepcji lub stworzonych planów - bo co wtedy mam robić?

Cały czas muszę szukać nowych informacji. Niektóre są jawne, do innych trzeba docierać innymi drogami. Tylko wtedy osiągnę swój cel - czyli zbuduję holka możliwie bliskiego oryginałowi. W innym przypadku uzyskam następną kogę podobną do tych z zestawów - które aż roją się od błędów. Mój holk nie ma być zabawką - przynajmniej nie w tym kontekście. Ma być "efektem ubocznym" rozważań nad budową statków średniowiecznych i warto mieć to na uwadze śledząc moją relację.

Tak jak napisałem, wygląda na to, że opracowałem już kadłub i będę go poszywać.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Holk z XV w.

Post autor: krzysztof »

Ja tam lubię odrobinę teorii. To takie masełko na szkutniczy razowiec, że tak powiem.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Holk z XV w.

Post autor: radek »

Witam serdecznie w następnej części relacji.

Oto co udało mi się do tej pory zrobić:
Udało mi się poprawnie pociąć kadłub holka, dzięki czemu udało mi się wyznaczyć przekroje kadłuba, tak to mniej więcej wygląda:
w_3.png

WO_1.png

No i zaczął się mały problemik... Jak poprzenosić wręgi na papier, aby zachować skalę i wymiary? Nie znalazłem w blenderze możliwości eksportu do PDF, czy wydruku z zachowaniem wymiarów. Może i jest, ale ja nie potrafiłem tego zrobić. W związku z tym zrobiłem to w następujący sposób:
Przeskalowałem swoego holka w Blenderze do takich rozmiarów, jakiego mam go w skali. Każdy rzut wręgi mam na siatce, więc na brystolu narysowałem sobie siatkę i przeniosłem punkty przecięcia z siatką:
100_4481.JPG

Następnie połaczyłem punkty razem ołówkiem, w ten sposób uzyskując wymagany kształt. Dalej to już cięcie.

No i udało mi się złożyć szkielet:
100_4483.JPG

Wcześniej wykonałem sobie mini stocznie montażową:
100_4487.JPG

No i teraz mam to już w komplecie:
100_4486.JPG
100_4495.JPG

Sumarycznie szkielet jest całkiem dopasowany.

W tej chwili muszę przeszlifować szkielet i całość zamontować do stolika, tak, abym w dowolnym momencie mógł wyjąć zarówno stępkę jak i swój szkielet.

Oto co zamierzam ;) robić w następnych krokach:
po zamocowaniu całości w stoliku montażowym wykonam papierowe szablony planek na jednej burcie. Gdy już będę miał gotowe, zacznę na ich podstawie poszywać statek.
Przypominam, że po poszyciu statku ten papierowy szkielet zostanie wyciągnięty i zostanie mi sama skorupa.

Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
Wojtass1818
Posty: 21
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:10

Re: Holk z XV w.

Post autor: Wojtass1818 »

Co tam słychać u naszego pięknego miedziowca? :) Jako historyka bardzo mnie interesuje ta relacja :)
Tutaj robię zakupy: http://izmod.pl/
ODPOWIEDZ