Le Soleil Royal

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: Kazek »

Witam, pozazdrosciłem Karolowi jego pięknej szalupy i wziąłem się za swoją. Zrobiłem kopytko i do roboty. Nie wiem czy dorównam do poziomu jego szalupy ale bedę się starał, mam trochę mniej skomplikowaną bo starszą o 100lat :laugh:
Pozdrawiam Kazik
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Le Soleil Royal

Post autor: oksal »

Łódka pierwsza klasa:whistle: Trochę roboty z szalupami jest, ale efekt wykonanej szalupy taką metodą jest najlepszy.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: Kazek »

Jedna gotowa zabieram się za drugą.
Pozdrawiam Kazik

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: Kazek »

Druga ukończona.
Pozdrawiam Kazik
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: kagra »

Kazik,też niezłe tempo.:) Udeczki super.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: Kazek »

Witam. Powoli przymierzam się do stawiania żagli i w związku z tym mam pytanie dotyczące wyglądu żagli francuskich ewentualnie kontynentalnych w końcu 17 wieku. Chodzi mi przede wszystkim o żagle główne i top żagle foka i grota a w szczególności jak były ułożone wzmocnienia na tych żaglach i czy w ogóle były. Na zdjęciach widać żagle z późniejszego okresu i chodzi mi o wzmocnienie nr 5 i nr 7 . Mam wygląd żagli z tego okresu ale brytyjskie i nie mają takich wzmocnień są tylko na rogach ale wiadomo że Brytyjczycy wszystko mieli inaczej. Przeszukałem całą sieć ale niestety nic nie znalazłem dlatego pozwoliłem sobie poprosić Was o pomoc.
Pozdrawiam Kazik
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
meester
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: meester »

Witam,
Karl Heinz Marquardt w swojej książce "Bemastung und Takelung von Schiffen des 18. Jahrhunderts" (wydano też w tłumaczeniu na język angielski) przedstawia żagle kontynentalne/francuskie z początku XVIII w. :
rys. 599 - bezan, rys. 608 - fokmarsel i grotmarsel, rys. 614. - grotbramsel, rys. 618 - blind. Autor nie ukrywa, że oparł się w zakresie żagli francuskich na znanej tablicy przedstawiającej takielunek okrętu Royal Louis z przełomu XVII i XVIII w., którą sporządził wiceadmirał i późniejszy kustosz Muzeum Morskiego w Paryżu, Louvre Edmond Paris ("Souvenirs de Marine", dzieło wydane w latach 1882 - 1908). Tablicę tę można znaleźć w książce wydanej przez Hinstorff Verlag pt. "Segelkriegsschiffe des 17. Jahrhunderts" (str. 84/85). Przedstawia ona rysunek żagli od strony tylnej.
Charakterystyczne jest to, że K. H. Marquardt pozostawił rysunek marsli od strony przedniej pusty (rys. 608), bez jakichkolwiek naszywek (lewa połowa rysunku to Vorderseite, prawa połowa to Rueckseite). Zatem odpowiedź na pytanie z postu dotyczące naszywek wzmacniających 5 i 7 brzmi: według K. H. Marquardta nie było takich naszywek na francuskich marslach z przełomu wieków.
Inny szczegół: na swojej tablicy L. E. Paris umieścił odmienny rysunek strony tylnej bramsli - fokbramsel ma na swojej tylnej stronie widoczną naszywkę wzmocnienia rzędu reflinek (Reffband), grotmarsel natomiast jej nie ma - należy przypuszczać, że wzmocnienie to jest po stronie przedniej grotbramsla.
K. H. Marquardt zdecydowanie ustosunkował się do tego faktu - twierdzi na podstawie badania modeli z epoki, że taką odmienność często spotykał (patrz opis do rys. 614, który przedstawia grotbramsel ze wzmocnieniem po stronie przedniej żagla).
To wszystko co wiem - może się przyda.
Pozdrawiam
Marian
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: Kazek »

Dzieki Marian to co napisałeś potwierdza moje przypuszczenie że faktycznie nie było takich dodatkowych wzmocnień szkoda że nie załaczyłeś cytowanych zdjęć do postu niestety nie mam tej pozycji w swoim zborze.
Pozdrawiam Kazimierz

Ps. Witam na forum, napisz coś o sobie w przywitalni
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
meester
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: meester »

Witam,
niestety obawa przed naruszeniem praw autorskich nie pozwoliła mi na przesłanie zdjęć. Mam nadzieję, że sobie poradzisz - nie są to "białe kruki".
Pozdrawiam
Marian
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Soleil Royal

Post autor: Kazek »

Składam pomalutku reje.
Pozdrawiam Kazik
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kazik :)
ODPOWIEDZ