Santisima Trinidad / Karrex

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Karrex »

Kontynuacja

PanLipazMiodem napisał:
...
jak Ty je odmierzasz, że pokryją Ci całe burty....tzn na jakiej zasadzie nadajesz im odpowiedni kształt, czym to odmierzasz lub na co nanosisz szablony(?), bo wiadomo, że przy dziobie i na rufie będą węższe niż na środku burty szalupy.
...

Już opisywałem jak uzyskuję kształt listew, ale przypomnę:
odrysowuję na kalce kształt od poprzedniej listwy, uwzględniając różnicę kątów między wręgami, może być kartka papieru - kartka dolega do płaszczyzn krawędzi wręg i paznokciem rysuję zagniatając na poprzedniej listwie, obrysowuję ołówkiem (można wyciąć i sprawdzić czy szablon poprawnie dolega).
Wręgi (dziób, śródokręcie, rufa) dzielę na takie same części (i mam szerokości na dziobie, w części środkowej i na rufie).
Potem nanoszę na fornir (odrysowuję od szablonu lub przenoszę za pomocą kalki maszynowej) i wycinam. Przed przyklejeniem kształtuję na gorąco.
Obrazek
/kształt listwy - piątej od góry/ :)

Jest to żmudne, ale zgodne ze sztuką szkutniczą i lepsze niż poszywanie listwami prostymi. W zestawach proponują listwy proste, a potem trójkątne szczeliny wypełnić klinami i tu koledzy napotykają na problem, gdyż listwy układają się w schody (tu trzeba szlifować lub szpachlować, żeby nie przeszlifować poszycia).

Skorupa gotowa (pierwsze poszycie), i tu zdarzyła się skucha. Szalupka mi spadła i złamała się dziobowa igła.
Musiałem przerwać dalsze poszywanie i poczynić próbę z oddzieleniem skorupy od kopyta (jakby miało się coś zepsuć, to lepiej teraz niż po drugim poszyciu).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczęście "separacja" ;) odbyła się bezkonfliktowo.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_____________________________
Oczywiście cdn. :)
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Karrex »

Kontynuacja

Wykorzystując, że mam dostęp do wnętrza skorupy, wkleiłem między wręgi wzmocnienie z kawałków listewki
Obrazek

Obrazek

Na drugie poszywanie wybrałem listewki z forniru meranti. Listwami okleiłem pawęż i zrobiłem wzmocnienie na zewnętrznej stronie burty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
____________________
cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: PawelCH »

Karolu mam wrażenie , że stępka na dziobie jest oklejona w sposób nie prawidłowy. Chodzi oczywiście o łódkę!!!
Paweł
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Karrex »

Wam to dogodzić. Jednemu za pionowo (pozdrawiam Zbyszku), drugiemu za poziomo ;):).

PawelCH napisał:
...
Karolu mam wrażenie , że stępka na dziobie jest oklejona w sposób nie prawidłowy.
...

Ja mam pewność, że stewa dziobowa jest oklejona nieprawidłowo ;). Stępki (kilu) bym się nie czepiał - może być.

A tak poważnie, po drugim poszywaniu będzie inaczej (nie wiem czy prawidłowo, bo nie wskazałeś relacji czy fotki jak powinno być prawidłowo, ale inaczej - bardziej pod kątem :)).

Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: gruby0606 »

witam


Karrex nie wiem czy Ci sie to jescze przyda ale znalazlem reklame HMS VICTORY w skali 1:84 bodajże.

Na stronie jest plik pdf i tam na zdjeciu widać tak umiarkowanie wejscie na burcie ....

http://www.model-space.co.uk/hms-victory#nogo


Swoja droga jestem ciekaw czy i u nas DeA wyposci tez victory takie samo jak w angli na jednym z forów znalazlem relacje juz z budowy tego zaglowca z DeA.

Ciekaw tez jestem czy takie same by prezenty dali jak tam u anglików .....
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Karrex »

Karrex napisał:
...
odrysowuję na kalce kształt od poprzedniej listwy, uwzględniając różnicę kątów między wręgami, może być kartka papieru - kartka dolega do płaszczyzn krawędzi wręg i paznokciem rysuję zagniatając na poprzedniej listwie, obrysowuję ołówkiem (można wyciąć i sprawdzić czy szablon poprawnie dolega).
Wręgi (dziób, śródokręcie, rufa) dzielę na takie same części (i mam szerokości na dziobie, w części środkowej i na rufie).
Potem nanoszę na fornir (odrysowuję od szablonu lub przenoszę za pomocą kalki maszynowej) i wycinam.

...

Przy okazji drugiego poszycia zrobiłem fotki ilustrujące to o czym pisałem.
Obrazek
Obrazek

Pisałem również:
...
po drugim poszywaniu będzie inaczej (nie wiem czy prawidłowo, bo nie wskazałeś relacji czy fotki jak powinno być prawidłowo, ale inaczej - bardziej pod kątem ).
...

Do dalszych prac kopyto wróciło do skorupy.
Drugie poszycie. Listewki z forniru meranti (stosuję, bo lubię ten kolor i jeszcze trochę mam ;) ) naklejam stosując klej kontaktowy Pattex (moment :) ).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_____________________________
cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: oksal »

Karrex napisał:
Kontynuacja

Obrazek
_____________________________
Oczywiście cdn. :)


Karol, chyba nie chcesz dać do tak misternie i cudnie wykonanej szalupy, czegoś takiego jak zamieściłeś na w/w fotce. Ten element jest zdecydowanie za duży. Masz cierpliwość do tej drobnicy:whistle:
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Leon27 »

Może moja szalupa nie jest tak wypieszczona ale też te ordynarne wykończenie cieniowałem
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Karrex »

oksal napisał:
...
A pamiętacie problem drzwi w lukach wejściowych burt? Były "drzwi" czy nie były? Poniżej oryginalna rycina Sovereign of the Seas wykonana przez Willema'a Van de Velde, na której widać w luku drzwi, ba nawet podwieszany trap.

Mateusz, wybacz, że w Twojej relacji piszę o innym problemie.
...

Obrazek
Obrazek

To mój problem, więc ja tak szybko nie wybaczę :evil:
:woohoo: I bądź tu człowieku mądry. Jak już się zdecydowałem robić sam otwór, to "wyciągają królika" z drzwiami.

...
chyba nie chcesz dać ... czegoś takiego jak zamieściłeś na w/w fotce. Ten element jest zdecydowanie za duży.
...

Adam, ten kołnierz czy poręcz wyciąłem wg planu OcCre (może hiszpańskie szalupy tak miały?) i tylko do fotki wstawiłem na skorupę.
Już go deczko ścieniłem, testując najnowszy nabytek ;). Końcowe dopasowanie zrobię tuż przed wklejeniem.

Obrazek
Obrazek

Szalupa.

Kontynuacja

Drugie poszycie gotowe i zaszelakowane na potrzeby fotki (nie szelakowałem miejsca, gdzie wkleje odbojnice)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas na "zagospodarowanie wewnętrza" ;). Szukam jeszcze wzorca wg którego wykonam swoje obie szalupy.

Obrazek

Obrazek
______________________
cdn. zapewne.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Szalupa

Post autor: Karrex »

Kontynuacja

Zabejcowałem poręcz, zrobiłem odbojnice 1x1,5 mm (ukształtowałem na gorąco),

Obrazek

przygotowałem listwy na wręgi i wzmocnienia między wręgami (ew. atrapy wręg) 1,5mm szer. - te już wkleiłem,
Obrazek

wkleiłem jeszcze jedną listwę na stępkę i wzmocnienie pawęży.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
________________
cdn. chyba.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ