KROK 12 - Szalupa

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: Zbyszek »

W pierwszej kolejności odpowiedź dla Mirka, nie są lutowane owszem potraktowane ogniem. Tym razem odstępstwo, urzyty drucik jest miedziany może dlatego to tak wygląda. A nadmieniam że drucik był pokryty warstewką cyny fabrycznie, jest to tzw. "krosówka" używana w telekomunikacji.

No to więcej już się nie da przy tej szalupie zepsuć. Ostatnie fotki.


Obrazek

Obrazek

Na koniec dorobiłem dulki.

Kilka uwag końcowych:

- po pierwsze właściwe wyprofilowanie kopyta;
- równomierne za wszelką cenę rozłożenie wręg (efekt nie równego rozłożenia widoczny na zdjęciu);
- właściwe rozłożenie desek poszycia, jak za gęsto to wygląda tak jak u mnie;
- odpowiednie dozowanie kleju;

Przydał by się jeszcze jakieś wiosła:whistle:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: krzysztof »

podziele sie kilkoma uwagami:
1. kopyto wykonałem posługując się wykonanymi szablonami poszczególnych wręg. Bardzo pomagją w pracy. Pierwsze kopyto wykonane na "oko" nijak sie miało do projektowanej łodki.
2. uważam,ze można pomiędzy rozstaw rozrysowanych wręg wkleić tylko jedną dodatkową zamiast dwóch, które są na planie.. Rozsztaw osiowy głównych wręg jest około 13 mm - czyli około 50cm w rzeczywistości. Myślę, że ilość wręg w rozstawie co 25cm w zupełności wystarczy.
3. ostatnie kilka wręg dziobowych "samoistnie"układa się pod kątem do stępki. Projekt uwzględnia pionowe ustawienie. Wklejenie prostopadłe powoduje mały uskok wręgi na stępce, co może mieć wpływ na na dalsze poszywanie. Na rufie jest podobnie, kąt pochylenia nie jest tak wyraźny.
Tyle na dziś uwad.
Krzysztof
Co sądzicie o ustawieniu wręg pod kątem?
Krzysztof
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
marekk
Posty: 67
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: marekk »

Witam kolegów
Jesli mogę, też wtrącę kilka słów na temat budowy moich szalup do K&M, szalup gdyż zbudowałem trzy.
Niestety nie mogę pokazać zdjęć, nie dysponuję ap. cyfr.
Do budowy pierwszej szalupy wykonałem kopyto z wręg, przestrzeń między nimi wypełniłem odpadem z drewna, kopyto extra tylko szalupa do bani. Nie mogłem wbijać w kopyto szpilek gdyż wszędzie znajdowały się spoiny klejowe. Metody tej nie polecam nikomu, a szalupka poszła do mojego muzem z napisem: tak nie należy robić.
Druga szalupę wykonałem na podstawie postów Romka i Zbyszka. Ta szalupa wyszła extra. Jestem z niej zadowolony zwłaszcza, że były to moje pierwsze potyczki z fornirem. Może tylko za dużo nadwyżek kleju znajdowało się wewnątrz szalupy, część zeszlifowałem. Zadowolony tą łódką przypadkowo znalazłem stronę: http://gabierschimeriques.free.fr/modelisme/fabrication_embarcation.htm i zbudowałem trzecią szalupę.
Muszę przyznać, że ta wyszła mi najlepiej. Najbardziej jestem zadowolony z wręg które są równo ułożone.
Być może autorem sukcesu była wprawa - przecież to już moja trzecia szalupa.

Pozdrawiam kolegów i ponownie nie polecam mojej pierwszej metody.
Pozdrawiam - Marek

marek.kijew@op.pl
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: Zbyszek »

No szkoda Marek że nie masz aparatu, przydało by się by inni też się podzielii uwagami i ewentualnie wstawili tutaj fotki ze swoimi szalupami jeśli oczywiście zechcą.

Po zebraniu tego w całość będzie można złożyć artykuł do podręcznika :P
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: krzysztof »

Zbyszku, co sadzisz o zmniejszeniu ilości wręg i ustawieniu w części dziobowej pod kątem.
Krzysztof
Jestem ciekaw waszej opinii.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: Zbyszek »

Krzysztof opracowując plan tej szalupy, nadmienie że nie mam zabardzo pojęcia o projektowaniu, opieralem się na zdjęciach które zresztą umieściłem w pierwszym poście na temat budowy szalupy i tam są gęsto rozmieszczone.

Ja urzyłem tylko szablonów wręg do wstępnego obrobienia kopyta. I praktycznie na tym się kończy ich rola.

Odstępy pomiędzy wręgami naniosłem tak jak na planie szalupy. Na załaczonym zdjęciu zaznaczyłem to strzałkami.
Obrazek
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: krzysztof »

właśnie o to mi chodzi, np pomiędzy wręgami 4 i 5 winny się znaleźć dwie dodatkowe - ja proponuję jedną, gdyż sa strasznie gęsto rozmieszczone. w naturze byłoby to osiowo co około 12,5 cm. Rozrzedzenie daje rozstaw około 25 cm, co i tak wydaje się bardzo gęsto. Kto wypowie się o ustawieniu wręg dziobowych pod kątem d stępki?
Krzysztof
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: mirek »

Krzysztof dokladnie przejży sobie tą stronę : http://forum.aceboard.net/5500-323-8527-6-.htm :) moze to da ci odpowiedź na nurtujące cię pytanie
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: krzysztof »

Pierwsza szalupa wykonana. pierwsza, bo niedoskonała. kleiłem przy użyciu CA rzadkiego i niestety w okolicy dziobu za dużo kapnęło. próbowałem lekko podszlifować ale klej zszedł wraz z fornirem i porobiły się dziurki w poszyciu malutkie jak szpileczka ale dziurki. Na wręgi użyłem sklejkę 0,5mm doskonale się gnie, jasny kolor pięknie się odcina od ciemnego forniru. W drugiej póbie użyję sklejki 0,8mm czyli w rzeczywistości tylko około 2cm grubości. Zastanawiam się nad listewkami 1mm. To już 3cm w naturze.
Bardzo dokładnie należy zabezpieczyć kopytko folią, choć wyjątkowo przeszkadza. CZy znacie patent - do czego CA nie przyczepia się. Możę posmarować kopytko silikonem?
I jeszcze jedno pytanie - czy jest gęsty cyjanoakryl. W supermarkecie budowlanym nic nie znalazłem
Krzysztof
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:KROK 12 - Szalupa

Post autor: mirek »

Krzysztof w handlu spotyka się trzy rodzaje kleju CA rzadki , średni i gęsty . Kleje CA nie wiążą się z wszelkiego rodzaju PCV . Dobre rezultaty można również uzyskać poprzez dokładne nawoskowanie kopytek . Ja w swojej praktyce modelarskiej stosowałem do tego stearynę na ciepło . Robiłem to w ten sposób , że wcierałem stearynę a następnie podgrzewałem opalarką elektryczną do momentu aż stearyna wsiąkła w drewno . Taką operację należy przeprowadzić kilka krotnie do momentu aż na kopytku wytworzy się cieniutka warstwa rozdzielająca . Życzę powodzenia w eksperymentach :) :) :)
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ