Santisima Trinidad /amator

Opisy budowy jednostek żaglowych
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad /amator / rufa

Post autor: myszor »

Witaj . Michał mi się wydaje że marker był dobry tylko desek pokładu nie zagruntowałeś klejem . Przed malowaniem trzeba krawędzie desek zagruntować klejem i po wyschnięciu dopiero marker lub farba . Ja w swojej relacji { Prins Willem } pokazałem jak to robiłem . Bez gruntowania to każda farba wsiąknie w drewno . Uwierz . Zresztą jest dużo relacji jak to robić . Ja w pierwszej próbie też zrobiłem ten błąd i pokład poleciał w kosmos . Przy budowie drugiego modelu uwzględnij to . Naprawdę radzę .A w „kaponowaniu „ Ci nie pomogę bo nie używam takich specyfików przy moim . Ja tylko lakierobejca i olej naturalny . :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad /amator / rufa

Post autor: gruby0606 »

witam .

oczywiście zagruntowałem jeden bok dłuższy i jeden krótszy deseczek takie coś porobiło mi się po zacaponowaniu. Tak wsumie sie zastanawiajac to taki ten pokald troche brudny moze byc wkoncu nie musi wygladac tak jak prosto ze stoczni.
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Karrex »

Szkoda, że wcześniej nie napisałeś, że imitację uszczelnienia zrobiłeś markerem - odradziłbym Capon.
W poście Caulking/Kaulking/Dychtunek/Imitacja uszczelnienia
napisałem
Markerem nie robię z dwóch powodów - jest niekompatybilny z Caponem, który stosuje podkładowo, ponadto płowieje.
Jeżeli ktoś używa markera, to musi pamiętać żeby zabezpieczać lakierami olejnymi lub werniksami lub woskiem. Nitro (Capon) odpada.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2022, 21:41 przez Karrex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: gruby0606 »

no nic stało sie. Wyszło barak doświadczenia. Przeglądam forum czytam ale postów jest całe mnóstwo i przeważnie przeglądam posty i tematy związane z relacja budowy Santisimy.
Dobrze, że to ten pokład którego i tak w całości nie będzie widać.To teraz chyba uzyje ołówka tylko nie wiem jakiego .... HB czy 2b czy 4b ???
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Karrex »

Witaj.
Masz rację, temat w którym jest o imitacji uszczelnienia jest ukryty pod fachowymi określeniami (Caulking/Kaulking - imitacja smołowania pokładu) i trafienie na niego graniczy z cudem.

Nie wiem jak tragicznie wygląda pokład, ale tym bym się nie zrażał. Nie ma takiej rzeczy, której nie można naprawić. Możesz jeszcze przeszlifować ten pokład w części widocznej (plus jedna wręga ku rufie i ku dziobowi) lub użyć cykliny do wycyklinowania i problem zniknie. Jeżeli już zrobiłeś markerem to na lakierowanie trzeba użyć lakieru olejnego lub werniksu (najlepiej matowego).

Capon jest matowy, jeżeli się błyszczy, to nie bardzo wiem co robisz nie tak. Może za gęsty lub może za grubą warstwę dajesz. Zmatowić zawsze możesz lekko przeszlifowując papierem ściernym powyżej 180 lub nawet przemyć lekko denaturatem (słabszy) lub rozpuszczalnikiem nitro (ale tu może również rozpuścić markera powodując dalsze zabrudzenia, więc tą czynność trzeba robić z wyczuciem).

Zapamiętaj zasadę, na nitro nie kładź nitro, nitro rozpuszcza nawet akryl. Może zdarzyć się nawet tak, że nitro "spali" Ci powierzchnię lakierowaną lakierem olejnym. Ale jak zastosujesz grafit, ołówka obojętnie 2B, 4B, nawet 8B czy zwykłej kredki rysunkowej (czarnej lub sepii) Capon nie wyrządzi żadnej krzywdy.

Ja do imitacji uszczelnienia zastosowałem kredki brązowej (sepia), można czarnej lub ołówka (każdy ma inny odcień i od modelarza zależy jaki odcień mu subiektywnie odpowiada) można zastosować czarną lub brązową nitkę (zaimpregnowaną Caponem lub lakierem olejnym) lub nawet papier w kolorze odpowiadającym Tobie, bo to przecież Twój model.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: gruby0606 »

parę fotek odnośnie jeszcze pokładu. Udało mi się zrobić przy świetle dziennym aparatem cyfrowym...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Leon27 »

Tego pokładu i tak nie widać. Przychodzi greting z kasetami na kule. Na wierzch przychodzą szalupy. Coś tam zasłaniają drabinki. Kurzu się potem nazbiera i nic a nic nie będzie widać. Daj sobie luz nic nie poprawiaj.Tragedii nie ma akurat w tym miejscu co je trochę widać idź do przodu bo Cie zima zastanie w takim stanie. Zrób górny pokład jak należy bo tego to widać w całej rozciągłości i będzie git. Nauka kosztuje :-)
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Karrex »

Leon27 napisał:
Tego pokładu i tak nie widać. Przychodzi greting z kasetami na kule. Na wierzch przychodzą szalupy. Coś tam zasłaniają drabinki. Kurzu się potem nazbiera i nic a nic nie będzie widać.

Jak widzisz Michale odpada Ci również robienie imitacji lawet, bo przecież tego nie widać ;) .

I dalej Leon27 napisał:
...Daj sobie luz nic nie poprawiaj... ...Nauka kosztuje :-)

No właśnie, jeżeli dasz sobie na luz, to się niczego nie nauczysz, ale jeśli "wyprowadzisz ten pokład na ludzi" to zyskasz kolejne doświadczenie i bardziej zapadnie w pamięć.

Budowanie modelu to nie jest wyścig, w pewnym sensie to jest walka z własnymi ułomnościami, z materią (czyt. drewno i inne) i chęcią zrobienia czegoś lepiej.

Nie budujemy modelu, aby wyrzucić go przez okno, tylko żeby ozdabiał i cieszył oko.
Czy każdemu, kto będzie oglądał Twój model, będziesz komentował a "tam nie patrzcie, bo się dopiero uczyłem".

W pewnym sensie Leszek ma rację, niewiele tego pokładu będzie widać, ale z drugiej strony niewiele tego pokładu masz do poprawy ;).
Na tym etapie jest to najłatwiejsze, na następnych już nie będzie tak łatwo.
To jest oczywiście tylko moje subiektywne zdanie. Model jest Twój i zrobisz jak zechcesz.

Na fotce zaznaczyłem o jakim obszarze pokładu mówimy.
Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Leon27 »

Chcąc nie chcąc zgadzam się z przedmówcą. Wynika to z tego że czasem czuje że materia mnie pokonuje :-)
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: gruby0606 »

Dzieki chłopaki za rady jestem wdzięczny. Myślałem żeby teraz użyć Hartz Lacka a potem na to jeszcze werniks matowy albo sam werniks dać ?? Znalazłem na allegro werniks za 23 zł 500 ml . Pół literka starczy mi na model czy nie bardzo ??? jeszcze jutro pojade do sklepu dla plastyków i tam zobaczę czy nie maja werniksu....



Co do pokładu wie m że go nie będzie widać , ale cos postaram się w nim poprawić choć na początku myślałem żeby nic nie robić żeby został taki :brudny", ale to chyba nie będzie to...
Jak widać jestem nie doświadczonym modelarzem w drewnie, ale wiem ze pośpiech jest złym doradcą, tego pokładu nie będzie widać ale sama moja myśl o tym ze tam jest coś zrobione pomalowane itp podniesie moje morale ... z bliska jak się przyjrzy to będzie tam co nie co widać przez otwory :)
Pozdrawiam Michał
ODPOWIEDZ