Santisima Trinidad / Karrex

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Lwy / Projekt

Post autor: Karrex »

Przygotowałem projekt galerii z lwami.
Obrazek
Już podjąłem decyzję jaką techniką wykonam LWY. Po "drutoplastyce" czas na bardziej tradycyjną technikę. Na forum mówiono już o masach plastycznych Green Stuff i Milliput, ja wspominałem też o wosku dentystycznym, w którym rzeźbiłem przed laty (właśnie przeprosiłem się z tym materiałem ;)) i w wosku wyrzeźbię te LWY.
Tylko jeszcze czekam na "modela" :).

Zapodam fotkę wosku dentystycznego, jak wróci aparacik :).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Wosk

Post autor: Karrex »

Przedstawię archaiczny (w dobie tworzyw i silikonów) materiał rzeźbiarski stosowany przeze mnie w odlewnictwie, no jakiś czas temu ;).
Wosk dentystyczny - w formie płytek o wym. 170 x 85 x 1,6 mm, kolor różowy, niezwykle plastyczny.
Właśnie z tego wosku zamierzam wyrzeźbić lewki, następnie zrobić formę i odlać z Distalu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
na tym kawału na dole popróbuje swoich możliwości :ohmy: (być może).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Lew / Płaskorzeźba

Post autor: Karrex »

W oczekiwaniu na modela właściwego :), zrobiłem sobie próbki rzeźbienia lwa (format 23 x 18 x 1,6mm) wg "rekonstrukcji". Teraz trzeba dopieścić detale (i tu potrzebny lepszy model). Jak na brak odpowiednich narzędzi (dwa skalpele i igła) i to, że poprzednią taką zabawę uskuteczniałem 30 lat temu to wyszło nawet nieźle :) .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byłbym zapomniał ;).
Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Lew / Płaskorzeźba

Post autor: bartes123 »

Albo za dużom wypił albo un tyn lew mo trzy giry. Znaczy że trzy nogi ma. Ale i tak jest słodziucha ;]
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / Wosk

Post autor: oksal »

Karrex napisał:
Przedstawię archaiczny (w dobie tworzyw i silikonów) materiał rzeźbiarski stosowany w odlewnictwie, no jakiś czas temu ;).
Wosk dentystyczny - w formie płytek o wym. 170 x 85 x 1,6 mm, kolor różowy, niezwykle plastyczny.
Właśnie z tego wosku zamierzam wyrzeźbić lewki, następnie zrobić formę i odlać z Distalu.
Obrazek


Dlaczego archaiczny;) W końcu wiem czego mogę szukać:) Pytanie: gdzie najłatwiej tego szukać? Na razie zacznę na allegro:) Chętnie bym spróbował wydłubać w tym wosku wielokrotnie powtarzający się element a potem odlać serie...lub serią się;)
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Wosk

Post autor: wurcelstock »

Witaj,

Szukaj w sklepach dla techników dentystycznych.
Taki wosk jest w użyciu do dzisiaj - służy do formowania modeli protez dentystycznych.
Po odlaniu gipsowej formy wosk zastępuje się akrylem w procesia wosku traconego

T.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Lew / Płaskorzeźba

Post autor: Karrex »

bartes123 napisał:
...Albo za dużom wypił albo un tyn lew mo trzy giry...

A widzisz Bartes..., dobrze widzisz, że czwartej nie widzisz ;):laugh:.
Właśnie dlatego zrezygnowałem z rekonstruowania ozdób z "pierwszego modelu", gdyż wielu elementów tam nie dostrzegam. Na razie są widoczne trzy łapy bo czwarta będzie obok lub wsparta na herbie (tego jeszcze nie wiem, to będzie zależało od "modela"), a to rzeźbienie to dopiero rozgrzewka ;).

Oksal na allegro to chyba nie trafisz, ale w sklepach dentystycznych jak pisze Tomek to najprędzej, gdyż technicy sztuki protetycznej i ortodontycznej dalej z niego korzystają.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Lew / Płaskorzeźba

Post autor: Karrex »

Dla tych co będą korzystali z tej technologii mały opis i porady.
Do podłoża (w moim przypadku do odpadu z pawęży - mam obłość pawęży na której będą lwy, chociaż to nie ma znaczenia, gdyż wosk jest plastyczny i da się później uformować do każdego kształtu) przytwierdziłem kawałki wosku w których będę rzeźbił. Polega to na tym, że nad płomieniem nagrzanym ostrzem noża delikatnie topi się wosk i przykleja do podłoża (w ten sam sposób łączy się ze sobą płytki, jeżeli potrzebujemy grubsze niż 1,6mm). Przytwierdza się po to, żeby ułatwić sobie operowanie detalem przy rzeźbieniu, a i formę łatwiej oddzielić od modelu.
Obrazek
Po wyrzeźbieniu, detal obsypałem talkiem i wycisnąłem formę w modelinie (oczywiście można zrobić formę z silikonu, wtedy model natłuszczamy lub używamy odpowiedniego separatora).
Przy robieniu odcisku w modelinie może zdarzyć się tak, że model odklei się od podłoża i zostanie w formie, wtedy delikatnie „rozruszamy” formę, aż model się rozluźni,
Obrazek
lekko odginamy formę z jednego lub kilku brzegów i igłą podważamy model
Obrazek

Obrazek
Gotową formę zalałem Distalem.
Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / Lew / Płaskorzeźba

Post autor: Leon27 »

Na jakiejś puszcze od trunku lepszego są eleganckie wytłaczane lwy. Na ballentine`s chyba:)))) Mozna połączyc przyjemne z pożytecznym:))))
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Lew?

Post autor: Karrex »

Leon27 napisał:
Na jakiejś puszcze od trunku lepszego są eleganckie wytłaczane lwy. Na ballentine`s chyba:)))) Mozna połączyc przyjemne z pożytecznym:))))

No łączę ;), ale na moim są konie:( :woohoo:
Obrazek
Dodane 19.01
Obrazek
Jedyne lwy to te na stole ;).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ