Santisima Trinidad / Karrex

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / Balkony

Post autor: Rado »

Tomku, wszedłem Ci na jakiś odcisk kiedyś czy to bezinteresowne ?

Czy to cokolwiek udowadnia? Nie wiem, na ile pan Hoyt jest specjalista historykiem od Santisimy, a pan Carr Laughton nawet nie potrudzil sie o prawidlowe pismiennictwo w nazwie okretu, wiec jak mam mu wierzyc?


Nigdy nie twierdziłem że to przesądza o czymkolwiek. Po prostu podzieliłem się informacjami jakie znalazłem zamiast trzymać je dla siebie.
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / Balkony

Post autor: Leon27 »

Rodo wydaje mi się osobiście iż nie masz się o co obruszać. Tomek jak najbardziej jest u nas nadwornym i co należy nadmienić bardzo wiarygodnym weryfikatorem wszystkich możliwych informacji jak również autorem wielu konstruktywnych krytyk. Każdy ma prawo do wyrażania zdania a forum jest po to aby to konsultować.

Podsumowując
Rodo nie idź w ślady MARJANA !!!!
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Galion

Post autor: Karrex »

Witam wszystkich z zaśnieżonej Gdyni.
Bardzo dziękuję za wszelkiego rodzaju informację, ale kwestie medyczne (odciski ;)) to proszę wyjaśniać na PW.
Co do galionu, to jak już pisałem decyduję się na lwa (przemawia do mnie najbardziej jako motyw dekoracyjny - po prostu lubię kocury ;)).
Gdybym robił model redukcyjny oparty na planach i tam byłby motyw Trójcy Świętej, to z pewnością bym go rzeźbił - cykorem nie jestem, dłutka potrafię trzymać w garści :laugh:.
Pochwalę się przy okazji kilkoma figurami szachowymi, które wykonałem testując UNIMAT1.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rado, to co teraz napiszę nie jest zachętą do żadnej polemiki, bo nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy (ani zemstą za odciski ;)), tylko wyjaśnienie moich wątpliwości.
Z wiedzy o sztuce (miałem taki przedmiot w szkole :)) i historii pamiętam, że w drugiej połowie XVIII w, a przypomnę, że Santisima Trinidad to lata 1769 - 1805, barok zastąpiło rokoko i również pojawił się klasycyzm, więc ustalenie w jakim stylu mógł być galion (czy galiony, bo mogły się zmieniać - pięć przebudów), jest faktycznie dość wątpliwe.
Co do Habsburgów, o których pisałeś (to chyba jakieś przejęzyczenie z Twojej strony), bo przypomnę linia hiszpańskich Habsburgów wygasła w 1700 roku, wraz ze śmiercią (bezpotomnie i chwała mu za to) Karola II.
Karol III i Karol IV - to Burbonowie.

Informacje na temat ozdoby na balkonie ciągle aktualne.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Galion

Post autor: Karrex »

POST SCRIPTUM
Wypowiadając się na temat galionu i decyzji, że będzie to LEW, zapomniałem napisać, że LEW jest na modelu – projekcie do realizacji i tym drugim z Museo de Naval w Madrycie.
To oczywiście jeszcze o niczym nie świadczy, ale jak weźmiemy rysunek, najprawdopodobniej z 1796 roku – projekt zadaszenia (tej najistotniejszej) przebudowy, na którym też jest LEW, to moja decyzja jest jak najbardziej właściwa (i właściwsza niż kombinowanie z Trójcą Św.).

Obrazek

Martin pisze:...
Prawdę mówiąc reprezentuję dość liberalne poglądy co do wierności historycznej modeli. Myślę, że Santisima z galionem przedstawiającym trójcę św. nawet na podstawie historycznej plotki, byłaby czymś ciekawym i oryginalnym w tłumie tysięcy takich modeli na świecie. Tutaj decydujące jest podstawowe pytanie "czy model który buduję ma być jak najwierniejszą kopią oryginału, czy ma być to moja interpretacja?". Czy to poprawne politycznie? Każdy z nas ma swój pogląd na to. Nie negowałbym takich odmiennych postaw co do wierności historycznej modeli. Nie jestem żadnym autorytetem w tej dziedzinie, ale przyklasnę idei zrobienia odmiennego galionu jeżeli komuś się tego zachce.
...

Akurat co do tego modelu, też jestem liberalny – jeżeli ktoś chce wykonać inny galion, to oczywiście będę trzymał kciuki, żeby mu się to udało.
A swoją drogą ciekawi mnie jakie uzasadnienie w galionie Santisima Trinidad ma Archanioł Michał, bo taki galion zrobił Hiszpan o niku curro z Badajoz do Dioramy Trafalgar (wielokrotnie odnosiłem się do tego modelu).

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 paź 2021, 15:18 przez Karrex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Pilastry

Post autor: Karrex »

Wracam do prac nad pilastrami.
Z dolnymi pilastrami miałem trochę problemów, podchodziłem do nich trzy-, czterokrotnie i efekt był ten sam tzn. brak efektu. Robiłem tą samą metodą co poprzednie i widocznie fornir był źle dobrany bo się łamały, co przy poprzednich nie zdarzyło się ani razu.
Zrobiłem je drugim sposobem widocznym na zdjęciach. Skleiłem szersze paski lekko przeszlifowanego forniru (5 warstw, co dało szerokość pilastra 2,2 mm) i po wyschnięciu odciąłem "plastry" pilastrów :).

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Następnie przykleiłem u góry w poprzek 2 mm pasek forniru /ścięty pod kątem/, następnie jeszcze dwa paseczki 0,5 mm, tworząc kapitel pilastrowy.

Obrazek

Na dole pilastra można powtórzyć poprzeczne paski, tworząc bazę pilastra.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Pilastry

Post autor: Karrex »

Pilastry pozłociłem szlagmetalem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Pawęż

Post autor: Karrex »

Przed Świętami zacząłem wklejać pilastry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Święta to czas dla rodziny,
ale pawęży też się coś należało ;) /wkleiłem dwa brakujące na środku pilastry i mogę zademonstrować całość/.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy pawęży zostało jeszcze wkleić okna i zamontować na rufie kadłuba. Oczywiście jeszcze ornamentyka i ozdoby, ale na razie nie mam sprecyzowanej koncepcji. Chyba, że z pawężą się jeszcze wstrzymam, a zajmę się pracami przy kadłubie.

Wiedza wiedzą na ten temat, ale zacząłem się zastanawiać jak wykonać ten detal /dwie półkule, koronę i szarfę z napisem PLUS VLTRA/ na płycinie o wymiarach 7 x 10 mm :woohoo: .
Opracowuję drugą koncepcję: inicjały CR - CAROLUS REX lub KR lub napis KAR*REX ;-) :lol: - co o tym sądzicie???
Ostatnio zmieniony 23 paź 2021, 15:21 przez Karrex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 32
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Pawęż

Post autor: Martin »

Karrex napisał:
"Opracowuję drugą koncepcję: inicjały CR - CAROLUS REX lub KR lub napis KAR*REX - co o tym sądzicie???"

...i to lubie :woohoo: jestem za indywidualną sygnaturką na modelu! Mało tego na swoim modelu to zrobię. :evil:
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / Bandery, flagi

Post autor: Rado »

Może ten link Ci się przyda:

http://www.crwflags.com/fotw/flags/es.html

A co do wieszania flag- osobiście uzależnił bym rzecz od okresu którego odzwierciedleniem jest model. Dla Trafalgaru poprawne byłoby chyba to co pokazał Brugada (w załączniku) dla San Vincente (nb. też ST)


Obrazek
http://erka.ovh.org/
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / Galeria rufowa

Post autor: Karrex »

Dzięki, też tak uważam, dlatego poszukuję flag i bander i datowania tychże, żeby chociaż to się zgadzało z prawdą historyczną (kiedyś się mówiło "prawdą czasu, prawdą ekranu" ;) ).

Element wykończeniowy zwęziłem na grubości (usuwając jedną warstwę forniru) i przyciąłem na dole, aby wpasować
dolną listwę wykończeniową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Detale te wsadzone na sucho.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2021, 15:21 przez Karrex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ