Noże tokarskie (Armatka)

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Noże tokarskie (Armatka)

Post autor: Rychu »

Witam serdecznie chciałem przedstawić jak można wykonać armatki do modeli przy pomocy noży tokarskich (szczególnie jak jest ich w okręcie znaczna ilość jak w moim HMS. Victory chyba ze 115 sam nie wiem dokładnie :), oczywiście noże były robione na zamówienie u kolegi znajomego innego kolegi :) , samemu taki noży oczywiście się nie wykona jest to za bardzo precyzyjna robota która maszyna wykonuje.
Poniższe zdjęcia pokazują jak mniej więcej owa jedna armatka wygląda, i kilka noży tokarskich armata 32f, 24f, i cannona.
Noże były mojego pomysłu które trzeba było przelac na program komputerowy Profil, a maszyna reszte zrobiła ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

i jeszcze 2 zdjęcia

Post autor: Rychu »

kolejne foto :)

Obrazek
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Noże tokarskie (Armatka)

Post autor: RomekS »

Rychu !!!. Niesamowite, cos pieknego.
Zbieram resztki szczeki..... :ohmy:
Ile trzeba zainwestowac w taki nozyk (nie u znajomego) i czy na "duzej tokarni jest to wykonalne (chodzi o toczenie)
Wspanialy pomysl i robota...
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Witam

Post autor: Rychu »

Witam Pana Romka byłem u kolegi i mniej więcej wypytałem co i jak i z czym to się je :),
A więc,
To co mi powiedziano robota takiego noża trochę czasu zajmuje, po pierwsze trzeba napisać program, napisanie takiego programu mniej więcej trwa z półtorej godziny, wycinanie takiego noża zajmuje około trzech godzin (zależy od wielkości noża) potem nóż idzie do precyzyjnego szlifowania i na końcu jest hartowany, a może kolejność odwrotna zapomniałem J.
Jeszcze bardzo ważna sprawa nóż tokarski tak jak na zdjęciach jest wykonany ze stali czy twardości 56HRC za bardzo nie wiem o co tu chodzi ale chyba o twardość noża i składa się z dwóch części, tak jak by armatkę ktoś przeciął na pół widać to na zdjęciach powyżej, to oczywiście też wszystko zależy od wielkości noża i armatki, ponieważ za duży nacisk noża na materiał wyrwie ten materiał z toczenia, ta armatka jest po prostu tak mała i cienka, także trzeba toczyć bardzo powoli z lekkim naciskiem na materiał, ale najlepiej najpierw zrobić z pręta mosiężnego niewielki stożek a potem tym nożem robić kształt wtedy będziemy na pewno pewni że armatki nam nie wyrwie z tokarki.
Ja chociaż nie jestem zawodowym tokarzem na początku z dwa razy nieudała mi się armatka po prostu ucięło mi materiał w najcieńszym miejscu, więc spiłowałem troszeczkę nóż (dreemel) gdzie najbardziej wystaje taki element przy końcu armatki i wszystko dalej szło jak po maśle.
Ta armatka co jest na zdjęciach długość ma 33,4mm a szerokość w najgrubszym miejscu 7mm więc niezłe maleństwo, ale za to jaki wygląd no i wszystkie takie same będą, bo tokarka z kopiałem nie da rady wytoczyć takich maleństw nóż tokarski musiał by być grubości chyba szpilki.
Jeśli chodzi o cenę takiego noża zaznaczam że są to dwa noże ale zależy od wielkości armatki
Na przykład te wymiary armatki co podałem za 2 noże 50zł, mniejsza armatka 40zł , a większa 60zł tak to wygląda jeśli chodzi o ten kształt i wzór armatki, jeśli wzór armatki by się zmienił oczywiście koszt będzie troszkę większy ale niewiele.

Teraz najważniejsza sprawa jeśli ktoś jest zainteresowany tymi nożami to niema sprawy, mogę temu panu powiedzieć co i jak i po zrobieniu noża paczkę ja wyśle na podany adres za zaliczeniem pocztowym oczywiście trzeba dodać koszt przesyłki chyba 8 lub 12 zł zależy od wagi.
Uff ale się rozpisałem proszę o wybaczenie za taki długi tekst.

Obrazek
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Noże tokarskie (Armatka)

Post autor: RomekS »

Rychu !!!!
z kad wzioles "TAKA OGROMNA ZAPALKE" :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Na razie z zamowieniem musze sie wstrzymac ...
Wodnik tez spoglada na mnie z nostalgia.
Mysle , ze to przesilenie wiosenne :lol: :laugh::
Awatar użytkownika
daszka
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Noże tokarskie (Armatka)

Post autor: daszka »

!!!wow!!!
no nie mam pytań - po prostu cacko i tyle - no i zauważyłam w końcu Twojego Vikiego - w tle armatki :ohmy: - i w jakim celu ty się podpisujesz że i "tak się nie uda"??? chłopie po tym co pokazujesz powinieneś napisać jestem mistrzem :lol:

Fajnie że masz tokarza który potrafił wykonać takie nożyki - myślę że jak będę na odpowiednim etapie budowy zgłoszę się do niego przez Ciebie, ale i tak musisz wyjaśnić na czym Ty takie maleństwa toczysz?? a może też to robi ten mistrz tokarski? Faktem jest że ja po prostu nie wiem czy dam radę wykorzystać te nożyki, ale efekt jest super!

Powodzenia w dalszej robocie - musi się udać :laugh:: i popisz coś o swoim modelu - może czegoś się nauczę i mój model także pojawi się na forum ;)

Pozdrawiam
Daszka :laugh::
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Witam

Post autor: Rychu »

Witam Pana Romka ehehe:) nom ta zapałka to tylko postawiona koło armatki żeby pokazać jak jest ona mała, wytoczenie takiej jednej armatki zajeło mi prawie godzine czasu na wynajętej średniej wielkości tokarki na warsztatach szkolnych za odpowiednią opłatą, niestety w dzisiejszych czasach niestać nikogo na taki sprzęt jak tokarka do metalu, oczywiście jest w sklepie nowa tokarka bosch jeśli dobrze pamiętam za 2500zł masakra ehehe :ohmy:

Powitać Panią Daszka
narazie niekończe modelu HMS.Victory ponieważ brakuje mi podstawowych narzędzi materiału itp. niestety niestać mnie narazie na pilarke modelarska która kosztuje prawie 700zł , a zresztą wogle wszystkie narzędzia są okropnie drogie więc je robie sam, pomału kończe piłe do wycinania gretingów jak skończe to umieszcze pare zdjęć na forum w dziale gretings.

oki to by było na tyle pozdrowionka :P
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Witam

Post autor: radek »

Rychu czy po tym jak obrobię troszeczkę swój dyplom będę mógł to wrzucić na Kogę jako odzielny artykuł?
Pzdr, Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Witam

Post autor: Rychu »

Witam, jasne Panie Radku możesz robić z tym co będziesz chciał u mnie niema żadnej cenzury :laugh::
ja sam się dopiero uczę budowy galeonów statków itp. HMS.Victory jest moim pierwszym statkiem z drewna na razie nie mam zielonego pojęcia np. jak się kładzie poszycie ale może z czasem załapie, twoja stronka bardzo mi w tym pomaga, może jakiś pomysł załapie od kogoś no i bardzo mnie cieszy że stronka się rozwija.
Pozdrowionka.
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Noże tokarskie (Armatka)

Post autor: krzysztof »

Ta artyleria będzie mi się śniła!!! Co powie żona?
Genialny pomysł z tymi nożami. Pytanie: jaki program do przetworzenia armat na nóż i czy ten geniusz wykona każy nóż? a może też armatki?
Krzysztof
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
ODPOWIEDZ