Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Post autor: Karrex »

Witam.
Przygodę z modelarstwem szkutniczym rozpocząłem budową galeonu z XVII wieku,
San Juan Bautista / Św. Jan Chrzciciel na podstawie kolekcji DeA.
Z kolekcji kupiłem tylko (lub aż ;-) ) 11 zeszytów, gdyż zamierzam wykorzystać tylko niektóre elementy i detale.
1, 2 - wiadomo ;-) , reklama dźwignią handlu :lol:
8, 9 - głównie dla raminu na pokłady, niestety w sklepie modelarskim był tylko fornir sosny i dębu (mam go do dziś - częściowo wykorzystałem na wykonanie pozostałych elementów owrężenia);
10, 11 - 3 elementy owrężenia;
15 - ramin i pokłady;
59 - ramki i klapy ambrazur (12 szt.), listwa z orzecha afrykańskiego;
62 - ramki i klapy ambrazur (5 szt.) - pozostałe odlewałem z Distalu, jufersy (12 szt.), tralki podwójne (15 szt.), drut mosiężny ø= 0,8 mm, listwa z orzecha afrykańskiego; w numerze powinien być też dzwon, ale go nie było - dokupiłem w sklepie Safari ze Szczecina, również jufersy i katalogi Constructo 2003 i Billing Boats;
86 - jufersy (24 szt.), bloki wiolinowe (15 szt.), koraliki (raksloty) więźby (24 szt.) - dokupiłem w pasmanterii, gdyż żona miała tylko kolorowe, nić o gr. 0,5 mm;
97 - żagle fok i fokmarsel, bloczki 4 mm (10 szt.).

Budowę rozpocząłem już jakiś czas temu ( czerwiec 2003 ) i niestety nie dysponuję dokumentacją fotograficzną, gdyż nie zamierzałem się nigdzie publikować ;-) .

Model wykonuję z modyfikacjami ( m.in. zakryta burta ) i w 90 paru % (oprócz tych wymienionych powyżej ;-) ) elementy wykonywałem własnoręcznie (czyli prawie model od podstaw :lol: ):
• pozostałe detale stewy (podłużnicy), wręgi, pokłady - balsa 4 i 2 mm oklejona fornirem (dąb, sosna)
• deskowanie z raminu;
• pokrycie dennoburtowe dwuwarstwowe - warstwa końcowa fornirem sapeli i meranti (zbliżony do mahoniu);
• odbojnice i elementy dekoracji z mahoniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista

Post autor: Karrex »

Wg wydawcy jest to model XVII wiecznego galeonu, ale wielu twierdzi, że jest to model nieistniejącej jednostki.

Dane modelu:
skala 1:50
dł. kadłuba - 69 cm, całkowita - 80 cm
wysokość - 68 cm
uzbrojenie - 24 działa.

I parę zbliżeń.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Morton
Posty: 26
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista

Post autor: Morton »

Witaj. San Juan Bautista istniał rzeczywiście. Jednak wyglądał trochę inaczej i nie był okrętem Wielkiej Armady. Był to galeon zbudowany przez Japończyków (!) też chyba w XVII wieku. Miała nim popłynąć do Europy jakaś delegacja, bodajże do papieża. Obecnie w Japonii można zobaczyć jego replikę. Obrazki można obejrzeć na stronach japońskich. Jest także notka w Wikipedii.
Model DeAgostini powinien się nazywać po prostu Gelaon z XVII wieku. Takiego okrętu akurat chyba nie było. Ostatnio przeglądając ofertę firmy Occre znalazłem model galeonu San Marcos, którego kadłub i rozplanowanie elementów wygląda identycznie jak w modelu DeAgostini. Mam wrażenie, że ten model to jakaś przeróbka właśnie modelu Occre.
Pozdrawiam, Michał.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista / San Marco

Post autor: Karrex »

Dzięki Michał za info, ale to też nie jest tak do końca. Okrętów o tej nazwie było kilka.

Ale masz rację, co do japońskiego galeonu San Juan Bautista z 1613 - i repliki z 1993 roku.
Więcej na temat japońskiej repliki TUTAJ

Oglądałem też relację z budowy japońskiej i podpatrzyłem kilka rzeczy, które wykorzystam w swoim modelu.

http://yaplog.jp/torayan/category_13/3 - inna japońska relacja.

W kolekcji DeA nosił nazwę "Galeon", ale pewnie nawiązali do SJB aby więcej sprzedać na japoński rynek ;)

Obrazek

i gadżetów.
Obrazek

...Ostatnio przeglądając ofertę firmy Occre znalazłem model galeonu San Marcos, którego kadłub i rozplanowanie elementów wygląda identycznie jak w modelu DeAgostini. Mam wrażenie, że ten model to jakaś przeróbka właśnie modelu Occre...

Masz dobre oko, faktycznie SanMarcos to wypisz wymaluj SJB z modyfikacjami, ale dodali falkonety na kasztelach, górne otwory działowe są okrągłe,
inna kolorystyka ozdób, no i flagi są inne (chyba Republiki Weneckiej), jeszcze zakryte burty, więc to musi być inny model ;).

Obrazek<

Obrazek

Może gdybym zmienił flagi na nasze z 1627r. to może mógłbym podciągnąć model pod któryś z naszych galeonów z bitwy pod Oliwą
np. Święty Jerzy (Sankt Georg) - 31 dział, 400 t, Król Dawid (König David) - 31 dział, 400 t czy Latający Jeleń (Fliegender Hirsch) - 20 dział, 300 t.
To tylko kwestia dozbrojenia w przypadku dwóch pierwszych lub odjęcia czterech dział przy trzecim oraz wprowadzenia narodowej dekoracji ;).

Podoba mi się ten pomysł ;).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista

Post autor: Karrex »

Dalszy ciąg fotek (tym razem z okolic grotmasztu).

Obrazek

Kołkownica (nagelbank), winda (kabestan) i pompa (pompa zęzowa).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(z trudem dobrnąłem do szalupy):S

Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista

Post autor: Karrex »

Wstawiłem (tylko do fotki :)) dzwonniczkę, którą zrobiłem do SantisimaTrinidad i chyba tu zostawię (podpatrzone z japońskiej relacji).
Kilka fotek szalupy i dzwonniczki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
(lepszy efekt gretingów byłby, gdyby miały proporcje [otwór do listwy] 1:1, tu zrobiłem gretingi opierając się na kolekcji DeA)
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:San Juan Bautista / Dzwonniczka

Post autor: Karrex »

Robiąc dzwonniczkę opracowałem kilka wzorów. Przedstawiam jeden z nich. Budowa niezbyt skomplikowana, a efekt ciekawszy od metalowego odlewu.

Obrazek

Obrazek

Daszek ma wymiary 23 x 24 x 6 mm wykonany z meranti.
Obrazek

Kolumienki 4 x 4 x 21 mm /meranti/.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na podstawie dzwonniczki zrobiłem Różę Wiatrów metodą intarsji /jesion, wenge, meranti/.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
___
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Morton
Posty: 26
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista

Post autor: Morton »

Fajnie wygląda Twój model. Ja też go budowałem- prawie udało mi się go skończyć. Nie udało mi się wgrać fotek, ale jeszcze spróbuję. Napisałeś, że budujesz go na podstawie DA, ale większość elementów zrobiłeś sam. Ja zbudowałem swój całkowicie z elementów DA. Był to mój pierwszy model drewniany, więc nie miałem odwagi próbować robić wszystkeigo samemu- traktowałem go raczej jak próbkę moich możliwości po modelach z kartonu.
Co do modelu Occre, to faktycznie ma flagi weneckie, więc nie do końca rozumiem, dlaczego nazywa się galeon hiszpański (San Marcos to też chyba nazwa włoska).
Pomysł zrobienia z niego modelu jakiegoś polskiego okrętu bardzo mi się podoba;) Mój SJB miał pójść do rozbiórki, ale może i ja go przerobię;)
Pozdrawiam, Michał.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Galeon San Juan Bautista / San Marcos

Post autor: Karrex »

SAN MARCOS - galeon hiszpańskiej ARMADY
Historia dotyczy czasów Filipa II króla Neapolu i Sycylii, Niderlandów, Hiszpanii i Portugalii
i konfliktu z Anglią w 1588r, gdzie Filip II wysłał 130 okrętów (tzw.Wielka Armada) na wojnę z Anglią.

...Jednym z najważniejszych okrętów był San Marcos, portugalski galeon 790 ton. ... 33 działa, 292 żołnierzy i 117 marynarzy.
Mocno uszkodzony w czasie bitwy i dobity przez silne wiatry, San Marcos rozpadł się na rafie między Mutton Island a Lurga
tuż przy zachodnim wybrzeżu Irlandii...

http://www.historicships.com/TALLSHIPS/OcCre/OcCreMenu.htm

Co do flagi na modelu w zestawie OcCre - to musimy poczekać na wyjaśnienia miłośnika historii :)
Obrazek<
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon San Juan Bautista / Burty

Post autor: Karrex »

Pokrywanie dwuwarstwowe - warstwa wykończeniowa to prawdopodobnie meranti (może też być kilka listew z sapele /sapelli, aboudikro/).
Planki robiłem w ten sposób, że odrysowywałem na papierze kształt po pierwszej listwie przyklejonej przy podłużnicy, następnie robiłem szablon.
Wycinałem z forniru i dopasowywałem. Jak idealnie pasowało wklejałem. I tak po kolei następne listwy, raz po jednej, raz po drugiej stronie stewy /podłużnicy/ - symetrycznie.
Metoda pracochłonna, ale efekt końcowy mi się podobał.

Obrazek

Fragment stewy dziobowej /jakby ktoś rozpoznał jaki to fornir byłbym wdzięczny/.

Obrazek

Talrepy fokmasztu, kotwica z zestawu, nagle kupne.

Obrazek

Furty działowe, działa toczone 43 mm (kupne).

Obrazek

Talrepy grotmasztu

Obrazek

Tralki balkonu.

Obrazek

Intarsja na kasztelu rufowym /brzoza, mahoń/. Talrepy bezanmasztu.

Obrazek

Obrazek

Wyblinki na wantach bezanmasztu.

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ