Ścierarka bębnowa

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Ścierarka bębnowa

Post autor: Zbyszek »

Co to jest ścierarka bębnowa i do czego służy to opisywać nie będę. Na dzień dzisiejszy wrzucam 3 fotki posiadanego urządzonka.

Zalety:

- w tym wykonaniu bardzo dokładna możliwość obrobienia materiału nawet jak ktoś się uprze to do setnych;
- bardzo dobry silnik, zero zmęczenia przy pracy;
- obudowany bęben z odsysaniem pyłu, nie zabija się papier i wytrzymuje bardzo długo no i świerze powietrze w pomieszczeniu.

Wad:

jeszcze nie stwierdziłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeśli będzie ktoś potrzebował dokładniejszych danych to proszę pytać.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: RomekS »

Zbyszku, jak jest mocowany papier na bębnie , i o jakiej gradacji jest najlepszy
do tego typu prac.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: krzysztof »

Ja używam papieru No 60, mocowany jest listeweczką z cieniutkiej sklejki na wcisk w naciętą szczelinkę w wałku. Mam podobną ale bez silnika - napęd wiertarka
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Toolamasz
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: Toolamasz »

sam buduję takową teraz i mam zamiar zastosować rozcięty simmering (w zasadzie kilka różnych średnic dla różnych gradacji paperu ściernego) również wciskany w wyfrezowaną szczelinę - obawiam się tylko czy nie będą powstawały "bicia" przy ścieraniu - nie wiem jak to jest rozwiązane w fachowych ścierarkach
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: krzysztof »

Nie miałem żadnego bicia do tej pory. Jest to jedna z najbardziej trafionych maszynek do modelarstwa.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: Zbyszek »

Odpowiadając z grubsza na pytania, to nie ja jestem budowniczym tego urządzenia ale posiadaczem więc mogę się podzielić uwagami z użytkowania, wałek ma nacięcie w które wchodzą końce papieru, w moim modelu jak i Mirka bo mamy praktycznie takie same jest dość wąskie nacięcie więc osobiście ja najmniejszą gradację jaką zastosowałem to było 80, ale 120 jest idealnym rozwiązaniem. Przy odbróbce deseczek można zmieniać papier i wyszlifować drewno do połysku jeśli oczywiście jest tak potrzeba. Ostatnio szlifowałem deseczki 70 mm szerokości papierem 120 bez problemów. Oczywiście podstawą jest idealne wytoczenie i wyważenie bębna, wtedy nie ma problemu.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Toolamasz
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: Toolamasz »

a papier ścierny można dostać z rolki - muszę więc bęben dostosować do jego szerokości - czyli 117mm roboczej powierzchni - nawet ma kształt już "owalny" ;)
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: logitec »

Zbyszku ...patrze na zdjęcia i.... czy Ty tam masz dwa papiery załozone i miedzy nimi jest przerewa czy to "czarne " to jest cos innego (taka niesymetrycnie ustawiona przerwa)?


a możre zdradzisz namiary na tego speca to sie i my do niego uśmiechniemy o podobne ustrojstwo :)
www.modelsdockyard.com
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: Zbyszek »

Odpowiadając o szerokości papieru, oczywiście można wykonać wałek takiej samej szerokości jak papier z rolki ale jeśli nie masz takiej możliwości to wystarczy dociąć papier do wałka.
Nie to jest jeden kawałek papieru, w ramach testu troszeczkę się przygrzał na sęku.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: RomekS »

W swojej ścierarce mam rozwiązanie mocowania papieru za pomocą gumowego
wałka z uszczelek od rur kanalizacyjnych, niemniej planuję rozwiązanie nr 2
jako bardziej praktyczne. A jak jest u Ciebie?
Obrazek
ODPOWIEDZ