budowa modeli żaglowców

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

budowa modeli żaglowców

Post autor: stefan »

Z jakiego drewna wykonac pokłady iposzycie modelu żaglowca?.
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Cześć Stefan !!!
Na początek powiem jak to wygląda u mnie. Ja osobiście buduję modele z forniru. Fornir jest doskonałym materiałem, choć ma tez swoje wady. Przede wszystkim często jest łupliwy i osiągalny w niewielkich raczej grubościach. Ma też swoje zalety - modeluje się z podobną lekkością jak papier, można go ciąć nawet nożem szewskim. Co do stosowanych gatunków drewna - to różnie. Najczęściej stosuję drewna takie same, jak były wykorzystywane podczas budowy prawdziwego statku. Ale nie zawsze. Chodzi raczej o odwzorowanie koloru i faktury drewna, niż o wierność absolutną. Dobrym przykładem może być poszycie.
no właśnie, co do poszycia - to były prawie zawsze dębowe. Dąb jednak jest bardzo cięzki w obróbce a dodatkowo jest dosyć włóknisty. W wyniku tego ten materiał nie nadaje się do budowy modeli. Mozna go zastąpić np. bukiem - który już jest dużo mniej włóknisty, a jego drobne cętki w świetny sposób oddają właśnie włókna dębowe w skali. Dodatkowo kolorystyka dębu i buku jest bardzo podobna. Choć buk też nie jest najłatwiejszym drewnem do modelowania. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że podczas budowania statków drewno konserwowano między innymi w taki sposób, że moczono je w słonej wodzie. Właśnie to, między innymi, nadaje charakterystyczny ciemny kolor poszyciom statków.
Co do pokładów - w Kodze np zastosowałem jesion. Ale wszystko zależy od tego np. z jakiej epoki budujesz statek. Bo np. Dar Pomorza ma pokład z sosny, ale jego ciągłe czyszczenie (wykonywane tak często) nadało mu ciemny kolor, napewno nie przypominający sosny.
Zatem jak widzisz, wszystko zależy od tego, jaki model budujesz i jaki efekt chcesz uzyskać. Przed budową natomiast musisz zastanowić się nad tym, czy będziesz bejcować i malowac rewno, czy nie. Jeżeli tak to masz sprawę uproszczoną - stosujesz rodzaj drewna jaki Ci pasuje i bejcujesz. Ogólnie najlepsze są oczywiście drewna liściaste. Jeżeli nie - no to od początku musisz dbać o zachowanie kolorystyki. Ale Twój post podsunął mi pewną ideę - postaram się w najbliższym czasie na Kodze powiesić tabelkę z rodzajami drewna i zastosowaniami. Widziałem coś podobnego w książce "Budowa modeli Dawnych okrętów" Stefana Eleka i Zofii Drapelli. Powieszę w dziale modelarstwo tabelę tego typu na podstawie tej książki.
Jeszcze jedno - nie przejmuj się tym co Ci odpisano na pl.rec.modelarstwo. Tomek Aleksiński mimo wszystko jest badzo dobrym modelarzem i bardzo chętnie dzieli się wiedzą. Wiele z tego co dziś wiem, dowiedziałem się od Niego. Wystarczy zobaczyć na forum PWM http://modelarstwo.org.pl/forum w dziale szkutniczym lub zobaczyć na PWM w dziale Technika artykuły i zobaczysz ile wiedzy ten szanowny modelarz "sprzedaje" polskim kolegom.
A teraz pozdrawiam i dam znać jak powieszę ten opis materiałów,
Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Cześć Stefan !!!
Zgodnie z obietnicą zrobiłem. Zobacz tu:
Gatunki drewna i wykorzystanie w modelarstwie
lub z menu wejdź do "Modelarna".
Mam nadzieję, że Ci to pomoże. A teraz pozdrawiam,
Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: stefan »

witam!

Dzieki bardzo Radku! sory ze tak lakonicznie ale niemam glowy do pisania.
Co do Tomka Aleksinskiego dobrze mi tak! :x troche sie wyglupilem
za co przepraszam tych ktorzy poczuli sie dotknieci. aczkolwiek moim skromnym zdaniem wszyscy "Amerykanie" uwazaja ze sa lepsi od nas ciemnych "polaczkow".Narazie pozdrawiam niebawem napisze wiecej.
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

witam!

Co do Tomka Aleksinskiego dobrze mi tak! :x troche sie wyglupilem
za co przepraszam tych ktorzy poczuli sie dotknieci.

Moim zdaniem to właśnie Ty najmniej się nie wygłupiłeś....
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: stefan »

Witaj!!!

Jesli chodzi o Twój ostatni post nie bede sie spieral ale ja nie o tym chcialem.
Modele z forniru sa super(chociazby Twoja koga) jednak mysle ze poszycie listewkowe jest latwiejsze do wykonania.Dzisiaj dostalem kilka numerow "Modelarza"(od kolegi "latacza") gdzie jest zamieszczony cykl artykulow Kazimierza Ratajczaka "Budowa Modeli Okretow Zaglowych".Nadmienie tylko ze to wlasnie Jego modele mnie zainspirowaly
a podziwialem je ("San Felipe"," Royal Carolin"," Victory","Smok","Wodnik")w Rudzie Slaskiej w r. 2002
Modelarz ten wykonuje poszycie i poklady z brzozy bejcujac na odpowiedni kolor. Nie znalazlem w necie jak wykonac np. wanty, bloczki,latarnie itd. W "Modelarzu to wszystko jest! chociaz brak mi kilku nr.napewno je zdobede!!!O rany ale sie rozpisalem!!! wiec koncze, biore sie za robote(zaczynam "Priediestinacje" Piotra Wielkiego. Pozdrawiam
Stefan
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Witaj!!!
(zaczynam "Priediestinacje" Piotra Wielkiego. Pozdrawiam
Stefan

To mam nadzieję, że będziesz robił dużo zdjęć i podzielisz się doświadczeniami z budowy !!! A może sam opiszesz jak robiłeś bloczki itp? Bo jak nie ma tego w Necie, to może właśnie dzięki tobie się znajdzie ;)
Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: stefan »

Witam!!!

Obiecuje ze zdjec bedzie duzo! i chetnie sie podziele doswiadczeniami z budowy.Niewiem czy jest w necie cos o bloczkach itd.bo nie szukalem,jest w Modelarzu"(mam wszystkie nr.)Najbardziej podoba mi sie przyrzad do wiazania wyblinek(zaluje ze niemialem go budujac "Mayflowera" k... i h... sypaly sie gesto ale efekt :ohmy: co?) kiedys go opisze.Jest tez wiele ciekawostek dotyczacych wykonania np:latarnie,bandery,buchty itp.pozdrawiam
Stefan
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: RomekS »

Witam!!!

...Najbardziej podoba mi sie przyrzad do wiazania wyblinek(zaluje ze niemialem go budujac "Mayflowera" .


Witam
Jezeli przyrzad nie jest "zastrzezony" to moze by umiescic sposob jego wykonania na forum. Tez sie meczylem z wyblinkami.
Moge zamiescic "przyrzad" (nazwa przesadzona ) do wykonywania relingow. (pewnie kazdy modelarz go zna ).
Pozdrawiam
Romeks
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Moge zamiescic "przyrzad" (nazwa przesadzona ) do wykonywania relingow. (pewnie kazdy modelarz go zna ).
Pozdrawiam
Romeks

Zna - nie zna - ja może nie ? Zamieść !!!
Ja ostatnio opisałem kręcenie lin bez Ropewalka. Pewnie, że z Ropewalkiem dużo łatwiej, ale każdy opis jest potrzebny;)
Pzdr.
Radosław Kubera
Koga Portal
ODPOWIEDZ