Co to za żaglowiec???

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Tomek Aleksinski »

baqn napisał:
Stwierdziłem że dam sobie spokój z tamtym okręcikiem lecz mam kolejne pytanie jestem posiadaczem tych samych planów HMS Ajax co rado. :Pytanie dotyczy czy ta jednostka która widnieje na planach jest w 100% fikcyjna czy może jest pomylona nazwa okrętu (mam na myśli to czy istnieje jednostka którą mógłbym zbudować na podstawie tych planów).
Pozdrawiam Mate'o


Niestety nie. W historii Royal Navy bylo osiem okretow o nazwie "Ajax", ale wszystkie znacznie wieksze od tej fikcyjnej fregaty z Euromodel. Przewaznie byly to jednostki trzeciej rangi (74dzialowce), dwa inne to wczesne pancerniki, lekki krazownik z czasow II wojny sw. (bral udzial w slynnej bitwie z niemieckim pancernikiem kieszonkowym Graf Spee u ujscia rzeki La Plata w Urugwaju) oraz zupelnie juz wspolczesna fregata brytyjska z lat 60tych.

Kompletna lista brytyjskich Ajaxow jest tu: http://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Ajax

Moja wiec rada jest taka, ze albo przymknij oko na ta historyjke w ktora ubrala swoj zestaw firma Euromodel i z cala swiadomoscia zbuduj ow model jako fikcyjny (co samo w sobie nie jest w koncu przestepstwem), albo tez zabierz sie za cos zupelnie innego.
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: Rado »

Euromodel próbował całą aferę tłumaczyć tym że niby to fregata francuska przejęta przez Anglików bla bla bla. Faktem jest że kształt rufy jest nieprawidłowy jak na początek XIX w. a linie galerii rufowych są błędne i to nie w stosunku do historii a po prostu niezgodne ze sobą w rzutach (ktoś nie bawił się w rzutowanie krzywych na krzywe tylko odrysował "jak leci" prosto- dość częste przy ręcznych rysunkach).

Jeśli ściągałeś plany z tej rosyjskiej strony weź raczej HMS Serapis. Jednostka istniejąca, zgrabna, jest o niej trochę w sieci (inna rzecz że plany też z zestawu czyli "takie sobie").
http://erka.ovh.org/
baqn
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Co to za żaglowiec???

Post autor: baqn »

Zastanawiałem się też nad Serapisem. Szukam właśnie jekiejś fregaty z tego okresu ze względu na ich malowanie (żółto czarne pasy) oraz znikomą ornamentyke. Zainteresowany jestem też planami HMS Surprise lecz nie mogę ich znaleźć w sieci:( Może ktoś wie gdzie są dostępne za darmo a jak nie to ewentualnie gdzie można je zakupić.
Pozdrawiam Mate'o
ODPOWIEDZ