budowa modeli żaglowców

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »


Jezeli przyrzad nie jest "zastrzezony" to moze by umiescic sposob jego wykonania na forum. Tez sie meczylem z wyblinkami.
Moge zamiescic "przyrzad" (nazwa przesadzona ) do wykonywania relingow. (pewnie kazdy modelarz go zna ).
Pozdrawiam
Romeks

Już wisi, wczoraj Stefan przesłał:
Przyrząd do robienia want
Pozdrawiam, Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Założyłem na forum nowy wątek:
http://koga.net.pl/index.php?option=com_forum&Itemid=113&page=viewtopic&t=27
i właśnie tam bedę mówić o nowościach w opisach.
Pozdrawiam !!!
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: RomekS »

Witam.
Przyrzad do want juz niedlugo sie przyda. Chciaz w domu nazywaja mnie "wodnik".... :ohmy: Musze zajac sie tez innymi sprawami.

Jedno pytanie : w tej chwili robie wiekszosc elementow z kartonu 1,5 mm. nasaczanego cyjanopanem na krawedziach. Podejrzewam ze technologie sklejkowe sa podobne tylko no wlasnie :
jaka sklejka jest najlepsza w obrobce, ilu warstwowa i z jakiego drewna. Niektore elementy z tektury maja tendencje do rozwarstwiania co bardzo denerwuje.
Wiem ze pytanie jest troche w stylu "co jest lepsze" no ale jak juz mam pytac w sklepie to o co?

Dzieki, pozdrawim
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Witaj !!!
W przypadku sklejki raczej nie ma mowy o rozwarstwieniu, zwykła np. trzywarstwowa sklejka się nada. Warstw jednak nie może byc za dużo, bo w przypadku, gdybyś chciał przybijać gwździkami poszycie do grodzi to ten efekt może wystąpić. Dlatego najepiej jest stosować 1-warstwowe drzewo. Tym bardziej, że w przypadku stosowania sklejki bardzo często trzeba ją "waloryzować" Patent polega na tym, że w przypadku sklejki kil wystający na zewnątrz też będzie złożony z warstw, co brzydko wygląda. Często ludzie robią w ten sposób, że ścinają sklejkę na obrzeżach (kilka milimetrów) i obklejają ją listewką o tej samej grubości. Dzięki temu część wystająca jest nie sklejką, a pięknym kilem. Natomiast taka deska ma też swoje wady - czyli możliwość wygięcia się wzdłuż słoi. Ogólnie więc jednak stosuje się sklejki, szczególnie w przypadku pełnych szkieletów. Stosowanie sklejek zapobiega zjawisku zwichrowań, bo z reguły słoje w warstwach sklejki ułożone są pod innym kątem względem siebie, więc naprężenia się znoszą. Tak czy inaczej, w obu przypadkach warto stosować stolik montażowy. Są jego dwie odmiany - montujemy całość albo kilem do góry, albo kilem w dół. Jego zadaniem jest nadanie odpowiedniej sztywności powstającej konstrukcji, w wyniku czego nie musisz ciągle pilnować geometrii statku. Ja swoją kogę robiłem właśnie na takim stoliku i zrobiłem go bardzo na skróty - po prostu z grubego kartonu. Na nim na początku położyłem pokład i przykleiłem go - był zrobiony z forniru więc się ładnie układał, potem na pokład położyłem wręgi i przymocowałem. Na tak zamocowanym szkielecie zacząłem robić poszycie. Zdjęcie poniżej. Dzięki temu udało mi się zupełnie zachować geometrie statku. Choć szkół jest kilka, od sposoby budowy stolika, po kolejnośc montowania. Stoliki - kilka typów bedę chciał opisac na stronie ;)

Obrazek
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: radek »

Jeszcze jedno - te białe paski - było ich więcej - miały na celu "separację" pokładu od stolika montażowego, żeby mi się przypakiem pokład nie przykleił do niego ;)
Radosław Kubera
Koga Portal
Janusz
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

nowy

Post autor: Janusz »

Witam wszystkich.
Dołączyłem dzisiaj do waszego grona miłośników żaglowców.
Znalazłem pokrewną duszę żmudnej pracy budowy repliki, PREDESTYNACJI cara Piotra I. Zbudowałem ten piękny model w skali 1-48
po kilku latach pracy znalazł miejsce na Ogólnopolskiej Wystawie Modeli
Redukcyjnych w Warszawie. Można go obejżeć jeszcze do końca stycznia
w Muzeum Techniki. Chętnie pomogę w problemach związanych z budową,
literaturą, porady.Pozdrawiam wszystkich czekam na odpowiedż Janusz.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: budowa modeli żaglowców

Post autor: RomekS »

Witam kolege serdecznie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: nowy

Post autor: radek »

Dołączyłem dzisiaj do waszego grona miłośników żaglowców.
Znalazłem pokrewną duszę żmudnej pracy budowy repliki, PREDESTYNACJI cara Piotra I. Zbudowałem ten piękny model w skali 1-48
po kilku latach pracy znalazł miejsce na Ogólnopolskiej Wystawie Modeli
Redukcyjnych w Warszawie. Można go obejżeć jeszcze do końca stycznia
w Muzeum Techniki. Chętnie pomogę w problemach związanych z budową,
literaturą, porady.Pozdrawiam wszystkich czekam na odpowiedż Janusz.

Witam witam !!!!
Cieszę się, że tu się znalazłeś !!!!
Stefan - chyba cza żebys w stoczni założył swój własny wątek o tym pieknym zaglowcu mimo Twoich problemów z piłą :) Ja też już zaopatrzyłem się w jego plany modelarskie i je studjuję. Nie żeby od razu go teraz budować, ale podoba mi się, może się kiedys skuszę ;) Janusz, a może masz jakieś fotki swojego modelu, chetnie umieścimy je w galerii. Jak zdąże, to wybiorę się, żeby Twój model zobaczyć !!!
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością "co dalej",
Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Janusz
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Poszycie kadłuba

Post autor: Janusz »

Witam wszyskich zakręconych marynistów.
Podziwiam cię Stefan za odwagę podchodząc do tak pięknej galery, nie mylę się w nazwie bo spędzone 6000 godzin dało mi popalić niżle.
Nie jest to pierwsz mój tak duży żaglowiec ale historia i piękno architektury zdobnictwa samego Cara Piotra I jest majstersztykiem.
Mam dla Ciebie jeszcze jeden pomysł co do poszycia który w mojejwypalił
Pokrywałem ją fornirem lecz najpierw robiłem to paskami twardego brystolu naciągając pod żywice od wewnącz to zabespiecza przed skręcaniem usztywnia cały kadłub na sto lat. Potem szlifujesz karton na lusterko szpachla delikatnie a paski forniru wchodzą jak spod żelaska. To można również stosować poszyciu zakładkowym, uwaga na dobór kleju. Niemam skanera ale w niedługim czasie ktoś prześlle do was zdjecia.
Córka uczy mnie pisać i obsługiwać blaszaka więc się streszczam pozdrowienia czekam na pytania i dysputę Janusz. A wystawa w PKIN
przedłużona do 15 lutego.
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Budowa modeli zaglowcow

Post autor: stefan »

Witam serdecznie kolege Janusza! ja tez sie bardzo ciesze ze znalazl sie ktos ,kto zbudowal "PRIEDIESTINACJE". Bardzo mi sie podoba okreslenie "galera"! :laugh:: :laugh:: :laugh:: ,ale mysle ze sobie poradze(jakos napewno),no i licze na Twoja pomoc.Napewno bardzo by pomogly zdjecia,i oczywiscie zgadzam sie z Radkiem ze fajnie byloby je zamiescic w galerii.Przedstawiasz ciekawy sposób n a zrobienie poszycia,ja jednak sprobuje listew,nie zebym mial jakies uprzedzenia do forniru! ale...tak mi sie zdaje(?)lite drewno tez powinno sie sprawdzic.Przekonam sie joz niedlugo,pozdrawiam wszystkich
Stefan
ODPOWIEDZ