Dużo pytań

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Tristan
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Dużo pytań

Post autor: Tristan »

Witam jestem na tym forum nowy a więc mam dużo pytań:
1. Jak wykonujecie z drwena np. kozły, pachoły ktowicze, imitacje wystających fragmentów wręg jak to jest w holku z MM? Jakim narzędziem?

2. z jakich nici wykonujecie olinowanie

3. Jaki materiał nadaje się na żagle?

4. Jaki fornir jest odpowiedni do poszycia statku?

5. Ile forniru zakupić na 1 statek? Korzystam z allegro.pl (polecacie?)

6. Jaki fornir? Brzozowy, olchowy?

Na razie chyba wystarczy jak mi się jeszcze coś przypomni to napiszę

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re:Dużo pytań

Post autor: radek »

Witaj !!!
Ciesze się, ze tu jesteś.
Nie odpowiem Ci na wszystkie pytania, ale postaram Ci się w jakims stopniu pomóc.
Fornir do poszywania statku to tak troche jak wybór drewna. Ja swoją Kogę poszyłem bukiem (fornir), ale jest ciężki w obróbce. Zdecydowałem się na niego ze względu na to, ze dośc wiernie oddaje dąb. A dąb to już nie jest drewno do modelarstwa, choć niektórzy fanatycy (nawert na tym forum ;)) to i z dębu robią. Brzoza wydaje się być dobrym wyborem. Tak jak i większość drzew owocowych. Ja raczej chciałbym Ci zwrócić uwage na jedną rzecz - fornir nie moze byc za cienki! Bo wtedy się źle modeluje i prześwituje pod swiatło. Ja niestety padłem ofiarą tego lekkiego prześwitywania.
co do żagli to większośc ludzi poleca stosowanie tych samych materiałów co w duzych starych żaglowcach - czyli len w najlepszym gatunku. Najlepiej chustki leniane bez grudek. Z tą mała różnica, że dziś len się w zsadzie zawsze zabarwia. A na statkach len był nie barwiony. Aby zatem "odwrócić" barwienie lnu często stosuje się moczenie w esencji herbaty tej chustki przez noc. Wtedy uzyskuje się beżowy kolor podobny do naturalnego koloru lnu.

Co do wzmocnień burtowych to już nie z forniru a z listewki. Tniesz na długość, nanosisz ołówkiem z delikatnym nadmiarem profil i wycinasz. Potem już dopasowujesz do burty, szlifujac drobnym pilniczkiem lub papierem ściernym. Ja przynajmniej tak robiłem w Kodze.

Co do pachołów i kabestanów również polecam tym razem już listewki okragłe i prostokatne. Mimo wszystko mniej pracy jak przy obklejaniu fornirem.

To na poczatek tyle, pytaj, a chetnie pomożemy.

Radek.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Dużo pytań

Post autor: mirek »

Pytań istotnie wiele jak na początek. Na część pytań odpowiedział Radek :) Ja ze swej strony mogę dpowiedzieć w ten sposób : Od jutra rusza nasza internetowa modelarnia i własnie w modelarni otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania jakie zadaleś . W trakcie budowy modelu :laugh: Karl und Marie uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!!! Więc zapraszam do wspólnej zabawy ;)
Pozdrawiam Mirek Rybus
Tristan
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Dużo pytań

Post autor: Tristan »

Chętnie bym wziął udział w budowie ale nie wiem czy mogę skoro będę korzystał z kafejki od września :( Myślę że 2 razy w tygodniu będę.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Dużo pytań

Post autor: mirek »

Nie jest to istotne jak się bedziesz z nami kontaktował ;) ważne abyś z nami budował model o ile masz na to ochotę i zapał :)
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ