HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Perty grotrei nie są ciekawe:) więc fotkę robię na wysokości ławy wantowej grotmasztu. Marnie ta robota idzie, Stefan się już przyznał, że poluje;) i ja też się przyznaję:)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Kto rano wstaje temu...trochę więcej niż dwie godziny ale zawsze na plus:) to teraz mogę do pracy jechać:)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

U mnie w stoczni żar, płyny pomagają ale inaczej;) Jednak udało mi się zrobić (aż) dwa bloczki, stad też żeby było ciekawiej pokażę fotkę z prowizorycznie podwieszoną grotreją no i oczywiście te daw wymę(o)czone bloczki:))
Obrazek
Obrazek

i w powiększeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Jako, że nie robię nic ciekawego- wciąż drobnica postanowiłem pokazać jak tą drobnicę łapię w pętle. Wiem że każdy ma swój warsztat (czytaj metody pracy) i nie każda metoda musi być tą najlepszą i jedyną właściwą. Poniżej na fotkach pokażę kolejne etapy wykonywania pętli dwóch typów. Na linie owiniętej cieńsza linką oraz na linie nieowiniętej. Obie metody są bardzo proste i ułatwiają pracę z drobnicą- konkretnie trzymanie tego drobiazgu w paluchach przy błądzących myślach i pałętających się Żubrach;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i to tyle, teraz tylko zostaje mi popasać do końca drugiego Żuberka i rano udać się z kurtuazyjną wizytą do kapitana La Belle;))
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: Emilius »

Adam, nie do końca tak jak mówisz, stropy,stryczki, jako takielunek stały był smołowany, zatem jeśli tylko resztę linki pociągniesz, to jest OK. Ogólna zasada była jednakowa, stały smołowany, ruchomy niesmołowany, oczywiście istnieją kontrowersje odnośnie lin w jufersach , ale to rozwiązania były indywidualne, a na różnych jednostkach mogły być stosowane niestandardowe rozwiązania, ale to wiadomo jedynie z super dokładnych opracowań lub z fotografii a mogło zależeć nawet od preferencji tych, którzy stawiali takielunek na jednostce.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

To ja mam super tempo:) Poniżej prawie gotowa grotreja. Jeszcze rakslot i zwinięty grotżagiel i wieszam. Będzie to ostatni element jaki pojedzie do Tczewa. No może jeszcze zrobię kilka linek takielunku ruchomego no i skrzynkę transportową. Zastosuję podpatrzony patent RyskaW:)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Dziś jest trzynasty i cholerny pech mnie dopadł a raczej skrzynkę na Endeavor'a. Nie da sie zapakować do samochodu. jest o pięć centymetrów za wysoka, osiem za szeroka aby pojechać w kabinie w pionie. Wejdzie na płasko do bagażnika ale klapa musi być niedomkniętą. Transport na płasko może okazać się pechowy. Coś muszę wymyślić. Skrócenie skrzynki odpada- jak przyjdą bramstengi i flagsztoki to skrzynka na nic się nie zda. Poniżej E w opakowaniu.
Obrazek
Obrazek

EDIT:
Skróciłem ile mogłem- 10cm; chyba na styk dla bramsteng; bagażnik już mi się zamyka:)

Pomimo trzynastego mam nadzieję, że styropianowe zabezpieczenia wytrzymają ewentualne drgania leżącego kadłuba. Sposób prymitywny ale myślę, że te ~1300km pudło objedzie
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

W stoczni to jestem z "doskoku" ale udało mi się zrobić otaklowanie bezanżagla bez talii szotowej. Wygląda to tak jak poniżej:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Wykonałem ostatnią cześć przed tegorocznym zjazdem zostanie mi tylko odkurzyć i zapakować E, a poniżej kiedyś prawie (dwa lata temu) było tak

Obrazek

a dziś po zmianie flaglinek (nie podobała mi się stara wersja były ciut za grube) i dodaniu talii szota bezana jest tak

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Wróciłem do stoczni:)) dzisiaj wypakowałem E z pudła, siedział tam od zjazdu, prawie 4 tygodnie:)

A poniżej po naprawie szkód- zerwany łańcuch
Obrazek
Obrazek

tu można zobaczyć to samo ale w dużej rozdzielczości
http://www.epomoce.pl/ladujalbum.php?parametr1=HMS%20Endeavour%201768-%201771&%20parametr2=0
Zablokowany