HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Hadżi: Ekspertem nie jestem :( na rysunkach tak jakie posiadam do Endeavor'a tak klinowane są wszystkie stengi (mysle ze wiele szczegółow w roznych planach jest pomijana stada wiele nie domowień. W zasadzie najlepszym żródlem sa ryciny...)Ten sposób klinowania byłl sewgo rodzaju amortyzatorem no i podczas pasowania stengi w dyby zawsze mozna było dac grubsze/ciensze liny jako kliny. Praktyczne podejscie podczas awarii i dorabiania nowego drzewca
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Wieczorek zaliczyłem przy maszynie. Krawiec ze mnie żaden ale jakoś wychodzi...


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: Tomek Aleksinski »

oksal napisał:
Hadżi napisał:
Mam pytanie odnośnie mocowania stengi w dybach. Czy ten sposób klinowania stengi w dybach był powszechny w tamtych czasach? Czy miał on zastosowanie tylko do stengi bukszprytu, czy też do innych masztów i co za tym przemawiało?

"Hadżi"


Hadżi: Ekspertem nie jestem :( na rysunkach tak jakie posiadam do Endeavor'a tak klinowane są wszystkie stengi (mysle ze wiele szczegółow w roznych planach jest pomijana stada wiele nie domowień. W zasadzie najlepszym żródlem sa ryciny...)Ten sposób klinowania byłl sewgo rodzaju amortyzatorem no i podczas pasowania stengi w dyby zawsze mozna było dac grubsze/ciensze liny jako kliny. Praktyczne podejscie podczas awarii i dorabiania nowego drzewca



W ksiazce z serii Anatomy of the Ship o "Endeavourze" jest podane, ze tam byla tylko wysciolka ze skory (pozycja 18). Oto ilustracja z tej ksiazki:
http://img261.imageshack.us/img261/9605/endeavourbowspritdc6.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

a ja głupi myślałem ze to "kocyk" z lin :( Od tej pory będzie to imitacja skóry :)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Hadżi: Ok dzięki za wyrozumiałość:) Przepraszam za wprowadzenie w błąd

No a poniżej prowizorycznie rozpięty żagiel. Jedynie zamocowany jest na nokach rei. W tygodniu przymocuję go na stałe i dalej z takielunkiem...


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Kurcze dzisiaj ocieplanie dachu dało mi w kość.. wełna mineralna to niewdzięczny materiał Zaś stocznia wprawiła mnie w dobry nastrój . Zrobiłem dwa bloczki metoda opisaną przez Andrzeja (Stefan). Zastosowałem materiał to śliwka bliżej rdzenia pnia ma fajny ciemny kolorek Wzmacniacze optyczny to
2xZagłoba = 2xbloczek... Jak tak dalej pójdzie to przy takielunku majątek wydam na piwo:)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Odzyskałem wewnętrzny spokój no i dłubiąc w głowie na spokojne układają mi się pomysły na programy. Same plusy. No a poniżej moje dalsze zmaganie z bukszprytem. Żagiel został przymocowany i zrobiłem pertę stengi bukszprytu. Powoli do przodu:)


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Hej
Chłopaki w boxie zaczeli bananami rzucac:) Ciekawe co Was do tego zmusiło.... No ale dobr awidocznie ktoś zasłuzył. A pnizej etapy produkcji czegoś w rodzaju kauszy. Tylko proszę nie myslec ze we wszystkich linowych "okach"/"oczach" :) takie zakładam. Przy bukszprycie musze zrobic 4 bo są widoczne...

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Cześć

Bukszpryt zamocowałem na stałe. Co prawda nie ma jeszcze wszystkich odciągów ale kolumna jest osadzona. Mam nadzieję ze pozostałe olinowanie związane z bukszprytem nie będzie sie uciążliwe mocować...

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

No to ja wykonałem wszystkie stałe odciągi bukszprytu Poniżej kilka fotek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zablokowany