HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-Działa

Post autor: oksal »

Ahoj wszystkim Szkutnikom
Niestety mam przestoje w moje stoczni...Stąd też aby coś się działo w temacie Endeavour-a podam kilka fotek dotyczących artylerii głównej tego barku (piwa u mnie brak.. taki więc temat mam) Pierwsza fotka przedstawia kopyto działa umieszczone w gotowej formie gipsowej. Co prawda forma jest już zdezelowana, bo wykonała swą robotę. Działa odlewałem z ołowiu (jakoś było to z końcem ubiegłego wieku :), cholernie obijają się moi szkutnicy). Ewentualne naddatki spiłowałem iglakami. Kolejne fotki przedstawiają lawetę oraz zamocowane działa wraz z uprzężą. Skala modelu to 1:50
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

Cześć
Coś mnie wczoraj wzieło na dlubanie i zrobiłem sobie uszczelnienie steru. Zastosowałem ten sam pomysl co do usczelnienia pomp- woreczek foliowy. Ale miesznke kolorów zrobiłem ciemniejsza. Chciałbym w najblizszym czasie zakończyć częśc rufową pokładu. W zasadzie to nie wiele trzeba: dwie bakisty, 6 knag, jażmo flagsztoku no i tego najważniejszego CZASOCHĘCI a może CHĘCIOCZASUPOGANIACZA :)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

Jak relacja zbudowy to relacja...brzmi jak motywacja
Okolice osady steru wyglądają już tak

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

Dzisiaj poszedlem za ciosem. Przysiadłem fałdy mięsni brzucha i z drutu miedzanego wylkepałem "zamek" flagsztoku rufowego. teraz malowanie, zrobienie drzewca flagsztoku no i bandery głównej. Poniższe fotki przedstawiają moje zmagania z drutem miedzianym
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

zbyszek napisał:
No widać że kolega wzrok ma OK na duże 5 rączki też się nie telepiom, diagnoza zdrowy. Super to wychodzi.

:) Wzrok to raczej na -2,5 D. Ręce się nie telepią więc temat flagsztoku na dzień dzisiejszy jest 99% zakończony. Wystarczy na stałe flagsztok umocować ale zrobię to gdy będę mieć bezanmaszt wraz z takielunkiem. Fotki przedstawią jak Endeavour prezentuje się z banderą
Pozdrawiam Adam

...bandera
Obrazek
...węzeł flagowy
Obrazek
..węzeł knagowy
Obrazek
..buchty
Obrazek
..fordewind
Obrazek
no i mordewind:)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

Płótno (bawełniane, możliwie jak najcieńsze jest takie tylko w tej chwili zapomniałem fachowej nazwy, zaleca się z niego robić żagle) . Farbki to matowe akryle - firma pactra. Nie polecam Humbrolli lub do nich podobnych. Po namalowaniu i wyschnięciu farb , wyciąłem flagę do właściwego rozmiaru do boku przylegającego do flagsztoku przykleiłem linkę zakończoną z obu końców „uchem” do których to mocowałem flaglinkę .Przyklejoną linkę zamalowałem. Po wyschnięciu farby zanurzyłem flagę w wodzie i wilgotną banderę uformowałem tak jakby łopotała na wietrze. I to tyle

Adam


Obrazek

Załamka... Wciskam ODPOWIEDZ piszę dodaję fotkę klikam DALEJ i laduje w nowym wątku.
PONAWIAM PROŚBĘ DO ADMINA:
Proszę przenieśc to do głownego wątku o HMS ENDEAVOUR
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

Hej
No to dzisiaj w mojej stoczni wykonano zawiasy do rufowych bakist i klap chroniących okna rufy. Zawiasy wykonywałem podobnym sposobem jak opisał Zbyszek w swym artykule „Zawiasy do drzwi”

http://koga.net.pl/content/view/418/323/

Różnica to materiał, ja stosuje klepany drucik miedziany. Ale tak się przyglądam postępom Jurka i zdobywaniu przez niego doświadczenia w trawieniu...możne kiedyś spróbuję to zastosować do większej ilości zawiasów. Może się uda. Poniżej efekty dzisiejszej robocizny
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: mirek »

No teraz juz jak widzę nie masz problemów z postami !!
Teraz chyba będziesz czernił zawiasy napisz może w miarę dokładnie jak to robisz i jakich chemikaliów używasz .
Proszę o to ponieważ temat ten na forum był swego czasu tylko liźnięty .
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

mirek napisał:
No tera juz jak widzę nie masz problemów z postami !!
Teraz chyba będziesz czernił zawiasy napisz może w miarę dokładnie jak to robisz i jakich chemikaliów używasz .
Proszę o to ponieważ temat ten na forum był swego czasu tylko liźnięty .


Tu Cię Mirku rozczaruję... Zamierzam je pomalować czarnym matem. To jest miedź i wyżarzenie nic nie da. Co prawda można by pomyśleć o patynie ale to nie będzie odpowiadać rzeczywistość. Tak więc nie ma ciekawego pomysłu na czarnienie miedzi . Sam tez chętnie bym czegoś innego spróbował niż farba
Awatar użytkownika
majster
Posty: 58
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Stanis\u0142aw\u00f3w","desc":"Stanis\u0142aw\u00f3w,gmina Stare Babice,powiat warszawski zachodni,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2801003","lng":"20.749

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: majster »

Witam.Wg. książki 'Galwanotechnika domowa"S.Sękowski z 1983r.można czernić miedż chemicznie.ROSTWÓR-woda-100ml,azotan miedziowy Cu[NO3]2-20g,azotan srebraAgNO3-0,2g.Przygotowanie:w80ml wody destylowanej rozpuścić azotan miedziowy,a w 20ml wody azotan srebra.Bezpośrednio przed czernieniem oba roztwory połącz i wymieszaj ,zwilż czernione powierzchnie a następnie ogrzewaj powoli nad palnikiem.Ogrzewaj tak długo aż początkowy kolor zielony zmieni się w czarny.Jeżeli kolor jest nierówny zabieg powtórz.Lub bez opalania roztwór--woda-100ml,wielosiarczek potasuK2S4-3g,chlorek amonu NH4CL-1g.Natrzyj czernione przedmioty roztworem i czekaj , szybko z szarego przejdą w czerń.Życzę sukcesów w czenieniu.Pozdrawiam MARIAN;)
60+2;iK&M już w porcie
Zablokowany