HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

To jest substytut Dremla, koszt 60 parę złotych, moc 18 W. Obroty do 30 000... Moc jest wystarczajaca bo jak by ręka drgneła to są mniejsze szkody:)

No a poniżej 120 minut (wtym czas na zrobienie fotki) roboty dało zakonczenie burt. Teraz jolka wyglada tak

Obrazek

PS
Buczek pokryłem rożcieńczona, bardzo rozcienczoną bejcą - jasny dąb. Fotki pokazuję lekko znekształcony kolor w kierunku żółci bo zdjęcia robię tuż pod moją warsztatowym oświetleniem
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Ahoj
Dzis też troszkę do przodu podgoniłem Jak na dłoni...
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Poniżej przedstawię kilka kolejnych fotek mojej jolki. Na pierwszych dwóch pokazuję jak zrobić imitację połysku metalu na okuciu. Otóż próbowałem Humbrolami metalicznymi ale kiszka, za gruba warstwa farby. Po rozcieńczeniu emalii tez kicha. Nie wiem może coś nie umiem malować. Spróbowałem matowym akrylem z Pactry i starym sposobem chyba z przed ponad 25 lat z czasów Małego Modelarza i robienia luf. Tam po czarnej papierowej lufie rysowałem ołówkiem. Na lufie pozostawał grafit co w rezultacie dawało lekki metaliczny połysk. Nie wierzyłem ze się to uda na matowej czarnej farbie akrylowej. .. Udało się.
A jeszcze jedno na zdjęciach tego nie widać ale biały kolor szalupy tez jest lekko złamany . Jolkę pokryłem z zewnątrz jeden raz (ciekawe co by na to żona powiedziała) rozcieńczoną bejcą jasny dąb i malując białym matem (akryl z Pactry) biel zrobiła mi się bardzo delikatnie zółtawa. Co dało efekt zużycia. Od razu tez poradzę zaczynającym przygodę z budową drewnianych modeli żaglowych. Nigdy nie malujcie drewna gęstą farbą. Drewno straci swą fakturę. Będzie wyglądać jak byście zrobili model z plastiku Najlepsze są rozcieńczone. Ja się coraz bardziej przekonuję do akryli
Pozdrawiam Adam
PS.
Teraz to tylko rumpel plus osprzęt i jolka będzie gotowa

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: rczarnec »

Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, ale autor tej porady robił w poniższy sposób "metalowe" działa: wytoczone z drewna malował Humbrolem na czarno i przed ostatecznym wyschnięciem farby palcem wcierał starty na papierze ściernym grafit z ołówka. Nie pisał nic o twardości grafitu więc potrzeba będzie kilku prób.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

rczarnec napisał:
Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, ale autor tej porady robił w poniższy sposób "metalowe" działa: wytoczone z drewna malował Humbrolem na czarno i przed ostatecznym wyschnięciem farby palcem wcierał starty na papierze ściernym grafit z ołówka. Nie pisał nic o twardości grafitu więc potrzeba będzie kilku prób.

To chuba bedzie nawet lepsze od rysowania ołowkiem:)... Jak by nie było to rysik z ołowka "żłobi" powierzchnię farby co przy duzych elementach odpada. Do zawiasów jest ok. No i wcieranie pyłku z grafitu na ni ecałkowicie wyschnietą farbe jest trwalsze. Chyba jest to najwłaściwsza metoda. Zetrzeć rysik ołówka i palcem nanieść. Powinno byc ok. Jak będę robić jakiś wiekszy element to tak naniosę grafit
Popzdrawiam Adam
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Hej
Dziś byłem bednarzem. Do jolki dorobiłem baryłke słodkiej wody lub innej cieczy no i rumpel. Beczka to szablon z patyka od loda oklejony klaepkami z bloku technicznego, które potem pociagnąłem bejcą rustikalną. Beczkę robiłem nie całe 30 minut. Baryłka fajnie się prezentuje. Widac idelanie kołnierz klepek przy jej denkach. Ponizej mą beczke piwa (dziś Tyskiego:) uwieczniłem na fotkach
PS
ciekawe czy powstanie z tego postu nowy wątek? oczywiście tak jak zawsze naciskam klawisz : ODPOWIEDZ, piszę post , dodaje fotki i klikam DALEJ

Pozdrawiam Adam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Ahoj
Ponizej krotka relacja z budowy bosaka. Materiał to :
a) rozłupany bambusowy patyczek do szaszłyka
b) skrawek kalki technicznej
c) bejca i srebrny Humbrol
d) bezbarwny klej szybkoschnący - ja uzeyłęm Super Glue, zasychc w 10 sek

Z kalki zrobiłem grot bosaka odpowiednie nawijajac scinek kalki na drzewce a potem dokleiłem hak. Obsmarowałem cały grot z hakiem klejem Suepr Glue. odczekałem pare sekund i papierem 400 wyprofilowałem no i dałem bejcę i srebrenego Humbrola. A tak na marginesie z kalki technicznej idealnie robi sie pałasze, kordellasy, topory itp. oczywiście ostarz nalezy usztywnic klejem lub lakierem. Lepszy jest szybkoschnacy klej...
Pozdrawiam Adam

PS
Z wielką niesmiałością wykonuję procedurę wciskania klawiszy: ODPOWIEDZ> tekst > DALEJ...Oby nie powstał nowy wątek


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

A ja sobie wiosła skrobię. Jeszcze 4 sztuki. Jolka postawiona prowizorycznie na śródokręciu wygląda tak
Pozdrawiam Adam
PS
Wciąż się boję wystawiac posty :) Mam nadzieje ze ten dobrze wyląduje

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Cześć
Dzisiaj nic mi się nie chciało drobnego robić. Więc zajałem się skorupiakami i świdrakami:) A tak na poważnie to autentycznie jakiś robal mi po kadłubie spacerował. Chyba to był roztocz. Wywrociłem więc Endevoura do góry stepką Jak poniżej i farbą pokryłem

Pozdrawiam Adam

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Hej
no i jakoś udało mi się zrobic wiadro metodą "beczek"
http://www.copyship.com/bbs/Datum_Page.asp?ID=1725
No może jak na pierwsze wiaderko niezaładne jest ale da się do niego wody nalać:)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zablokowany