HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Dziś zakończyłem etap budowy latarni. Gotową latarnię zamocowałem prowizorycznie- bez kleju. Tak aby w razie potrzeby podczas wykonywania olinowania czy innych prac wyjąć ją bez problemu. Zresztą wszytkie elementy jakie są na pokładzie mogę wyjąć. Na stałe przymocuje je po wykonaniu takielunku. Poniżej kilka fotek gotowej latarni
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek 21
Posty: 149
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: Piotrek 21 »

Oksal, latarnie według mnie wyglądają ładnie a nawet bardzo ładnie. A to białe w środku to co plastelina czy coś innego?
Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

james1986 napisał:
Oksal, latarnie według mnie wyglądają ładnie a nawet bardzo ładnie. A to białe w środku to co plastelina czy coś innego?

Pozdrawiam Piotrek G.

To białe w środku to kawałek izolacji z przewodu miedzianego. Pomalowałem go białum matem. Powiedzmy ma imitować świecę. Właściwie to mam wątpliwości jak żeglarze z XVIII w utrzymywali światło w latarnii. Rozumiem warunki sztormowe to światła nie było ale podczas dobrej pogody co było źródłem światła w tego typu latarniach? Ja tego nie wiem . Założyłem ze świeczka... taka większa śweczka:)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Dziś nie próżnowałem. Wziąłem się za klapy ochronne okien rufowych. Poniżej to co mam na dziś

Pozdrawiam Adam

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Na krótki moment przeholowano ze stoczni bark HMS Endevour i zacumowano przy Ingermanlandzie 64 działowym liniowcu..:).
Można porównać wymiary obu jednostek . Skala jednego i drugiego modelu to 1:50
Pozdrawiam Adam


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Jedna klapa ochrony okna rufowego prawie zamocowana... prawie bo brakuje jeszcze buchty na knadze...nie mam już dziś cierpliwości do wiązania szydełkiem węzłów


Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

No to rufa na dzień dzisiejszy wyglada tak jak poniżej
Pozdrawiam Adam
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Opiszę jak będę robić dwie figury rufowe. Ale na razie wziąłem się za szalupy. Zacznę od jolki. Budowę zrobię według porad Francuzów. Gdzieś na kodze jest link... Jeden minimalny mankament tej metody już zauważyłem. Trudność wykonania kopyta. Myślę ze łatwiej będzie wykonać kopyto przy użyciu kartonu i pianki. Co by prawie odpowiadało memu pomysłowi jaki kiedyś opisałem w artykule Modelarza o budowie szalup Chyba było to w 1994 r. Opisaną metodą zrobiłem szalupy w Ingermanlandzie. W zasadzie jest to samo co proponują Francuzi .. różnica to kopyto...
Poniżej stan na dzień dzisiejszy JOLKI
Pozdrawiam Adam
PS
Aha z pasków forniru przed ułożeniem na kopycie ugotowałem zupę:) i z ciepłej zupki je wyjmowałem, przycinałem i formowałem.


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

znów w telewizji nic ciekawego niema...kuszą tylko reklamami piwa.. oj jak kuszą... zaszyłem się w mojej stoczni i mam „wydmuszkę” jolki. Skorupa jest tak delikatna ze aż bałem się ją odrywać od kopyta. Operacja się udała Przede mną wykonanie nadburcia, ławeczki, wyposażenie. Poniżej fotki . Aż żal mi jest malować jolkę z zewnątrz na biało.
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek

PS
Co ja mam ze mi co jakiś czas robią sie nowe wątki. Adminie: Jak bys mógł to sklej to razem
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

No trudno cztery wątki budzą we mnie strach przed Adminem...Ale ważny jest spokuj i cierpliwość dzięi której znów w mojej stoczni coś zrobiono. Poniżej dzisiejsza robocizna

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS
Na alegro sprawiłem sobie trzecią rękę za 9 złotych i 90 groszy plus koszt wysyłki. Lupa: 60 mm srednicy i 2.5 krotne powiększenie. Za te pieniądze to az zaduzo

Trzecia kończyna w akcji

Obrazek
Zablokowany