HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Korzystając z bezsenności zacząłem robić przygotowania do budowy latarni ..dobrze że tylko jedna. Muszę wykonać 8 sztuk ram do szyb. Prawdopodobnie zrobię o 2-4 więcej aby wybrać najlepsze. Dużo czasu to pochłonie. Ramy robię z klepanego drutu miedzianego. Po pomalowaniu ma fajną fakturę co widać na poniższej fotce. Faktura do złudzenia przypomina kute żelazo...Latarnie są trudne do zrobienia boję się ze mi nie wyjdzie i trzeba będzie od nowa...Czas pokaże
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: mirek »

Tak patrzę na te latarnie i zastanawiam się czy nie dałoby się tych elementów zrobić metodą fototrawienia. Fakt nie bedzie efektu kutego żelaza , ale mozna spróbować
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-osada steru

Post autor: oksal »

Mirku trawienie też biorę pod uwagę. Prawdopodobnie było by dużo łatwiej no i ładniej. Nawet rozglądałem sie po sieci za poptrzebnymi materiałami sugerując sie doświadczeniami Jurka. Dużo łatwiej Spróbuję jeszcze powalczyć drutem. Choć dziś rano nasuną mi się inny sposób mianowicie zrobić coś w rodzaju giętarki (bardzo prymitywnej)
pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: ataman »

Tez właśnie sie głowie nad problemem latarni do mojej Łani. Jakim sposobem łączyłeś ta miedzianą ramke? klej czy lutownie?
No tak... ale Twoje ramki do szybek latarni mają chyba prawie 2 cm wysokosci.. a moja latarnia powinna mieć szybki 0,9-1 cm. wysokie.. :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Ataman napisał:
Tez właśnie sie głowie nad problemem latarni do mojej Łani. Jakim sposobem łączyłeś ta miedzianą ramke? klej czy lutownie?
No tak... ale Twoje ramki do szybek latarni mają chyba prawie 2 cm wysokosci.. a moja latarnia powinna mieć szybki 0,9-1 cm. wysokie.. :(


Lutuję, ale nie jestem zadowolony z tego lutowania. Pewnie przy Twojej Łani lutowanie będzie nie wskazane
PS
Atam dobrze ocenileś rozmiar
latarni mają chyba prawie 2 cm wysokosci..
mają 17 mm
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: Piotrek »

oksal napisał:
Pewnie przy Twojej Łani lutowanie będzie nie wskazane


A to dlaczego? Chodzi o wielkość lutu? To tylko kwestia odpowiedniej techniki, no i grot trzeba mieć bardzo dobry. Ale polutować się da.
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Piotrek napisał:
oksal napisał:
Pewnie przy Twojej Łani lutowanie będzie nie wskazane


A to dlaczego? Chodzi o wielkość lutu? To tylko kwestia odpowiedniej techniki, no i grot trzeba mieć bardzo dobry. Ale polutować się da.


Może masz rację ... Przed chwilą skończyłem kolejne 4 "ramy" Mam już 5. Te cztery są dużo lepsze- estetyczniejsze od pierwszej...Poniżje fotka jak się prezentują

pozdrawiam Adam
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Cześć
No i popełniłem błąd w robieniu "ram" latarni. Zrobilem je za wysokie o jakieś 3-4mm. Wszystko przez źle skserowany fragment planów. Ksero było lekko powiekszone.musiałem wszystko od nowa lutować. Poniżej fotki złaczonych "ram" latarni. teraz to bedeł musiał opiłowac, odtłuścic i pomalowac a potem wkleic szyby no i robic pozostałe elementy. Szybki zamierzam przykleić ClearFix- em (chyba tak to sie nazywa) z Humbrol-a. To na razie tyle z relacji budowy latarni
Obrazek
tu w penesecie trzymama jedną z zadużych "ram"
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Psia krew znow wlecialo w nowym watku. Prosba do Admina proszę to przenieśc do głównego watku

Dziś też co nieco wysiedziałem. Zrobiłem kopułę latarni. Do ram przykleiłem ją klejem epoksydowym dwuskładnikowym – przezroczysty. Fotka została zrobiona tuż po połączeniu obu elementów. Można do patrzeć się błyszczącego kleju. Jutro jak wyschnie to go opiłuje i podmaluje .Zostaje mi teraz zrobienie dołu latarni wraz z uchwytem.
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Póki co pociągnę go dalej. Znalazłem dzisiaj trochę czasu i żonie nieznacznie skróciłem kij od miotły... był z twardego drewna (buk) Tak więc mam podstawę latarni. Poniżej kilka fotek z etapu budowy tej części
Pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zablokowany