HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Mi znów przybyły cztery liny, nie piszę które bo to w tym gąszczu nie ma znaczenia. Powoli zamykam takielunek fokmasztu:)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

To co poniżej to efekt kilku dniowej pracy. Wszystko z doskoku zwłaszcza szycie żagla przy prawie "trzyzębnym" wnerwionym Prezesie się odbywało...No to po kolei jadę z relacją

1) Mocowanie talii sztagu kliwra- no cóż chyba tylko ja wiem w którym miejscu;)
Obrazek

2) "Przelot" sztagu i fału kliwra
Obrazek

3) outholer -to lina ale jak się nazywa "to" Może holer(?) Tak czy siak brakuje mi kontrafału kliwra
Obrazek

4) kliwer i foksztaksel łapią wiatr;)
Obrazek

5) tak prezentuję się gotowe "szmatki". Prawdopodobnie pozostałe zrobię zwinięte, może jedynie fokbramsel rozwinę. Ale wątpię
Obrazek

Temat kliwra zamknę gdy zrobię szoty i kontrafał a potem "rzucam" się na bramstengę i fokmaszt będzie gotowy:)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Poniżej dzisiejszy drobny wykon. Jeszcze (chyba) 4 linki i mogę zacząć olinowanie fokbramstengi:)

Widok na dużej fotografii i na małej;)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Co do planów "E" dotyczących Modelarza. Rozpoczynając budowę to na nich się opierałem. Zdobyłem Anatomię.. i się "wnerwiłem" na Modelarza. Rysunki opublikowane w Modelarzu w odpowiednich numerach z 1996r. są okrojoną kopią z anatomii "E" Z resztą teraz po latach patrząc na różne publikacje ukazujące się w Modelarzach i po porównaniu z rysunkami dostępnymi w sieci to można łatwo wskazać palcem jak skąd się wzięły w dokumentacji Modelarza. Modelarz podaje okrojone kopie tych dokumentacji i od kilku lat już tego czasopisma nie kupuję...
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

...ale cisza...:)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: Jarek »

Adam, Twój Endeavour to prawdziwe dzieło sztuki.
Dla pozbycia się być może kompleksów zamieszczam Ci fotki Endeavoura jakiego znalazłem w Science Museum w Londynie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Jarek napisał:


Obrazek


Widocznie mam lepszą dokumentację...

Chyba o kipach przy żaglach jeszcze nic nie wspominałem. Wiem powinno być "oko" metalowe lub drewniane w przelotce. Kilka takich mam zrobionych ale dziś jakoś nie miałem chęci na dokładniejsze dłubanie a i prawdopodobnie chyba by mi nic nie wyszło...Ataman wspominał, że Żubry się popsuły i dzisiaj takiego miałem...smak: spiryt z "chmielem" a może to sugestia?

No nic wracam do fotorelacji z tworzenia kipy:)

Etap 1: Igłą przewlekam nić przez nić
Obrazek

Etap 2: Na grubszej igle kształtuje "oko" kipy, po ukształtowaniu kropelka kleju szybko schnącego utwardza drobnicę
Obrazek

Etap 3: obcięcie jednego z naddatków, drugi zostawiam posłuży do przewlekania przy pomocy igły przez płótno żagla
Obrazek

Etap 4: przewlekanie
Obrazek

Etap 5: Kolejna kropelka kleju zabezpiecza mocowanie kipy w żaglu...po paru chwilach przez "oko" przewlekam kontrafał kliwra
Obrazek

I takim oto sposobem została mi tylko jedna lina do zrobienia w części dziobowej:) Chyba, że jeszcze się jakiejś dopatrzę:)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Mam przygotowane wanty fokbramstengi. W tygodniu pasuje je napiąć. Bagsztagi jedynie zostawię luźne aby nie przeszkadzały przy sten- i bramstensztagach grota.
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

...to mi już się bramstenga fokmasztu nie przewróci;)
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Nareszcie coś zrobiłem:)-koraliki dla tubylców. Powinienem jeszcze zabarwić i zamocować jednym końcem ale to jak żagiel do rei przyczepię...tylko kiedy? Wciąż jest lato:)
Obrazek
Zablokowany