Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Opisy budowy jednostek żaglowych
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: emilc78 »

TomekA pisze:Tu masz zdjecia budowanej repliki w Chile: https://www.flickr.com/photos/hmsbeaglereplica/page1


Tomku, jak zawsze w punkt, lecz z tego co zauważyłem nie tylko na zdjęciach z budowy repliki Beagle'a, ale również z filmu odwiedzających tę konstrukcje, to jest ona mocno uproszczona (swoja drogą, ciekawy czy to by pływało / czy jest zaplanowane wodowanie?).
https://www.youtube.com/watch?v=Oce7sfB44OU
Owszem, jest kilka szczegółów które warto podejrzeć, ale IMHO książeczka z serii "Anatomy of Ship" daje dużo więcej informacji na planach i rysunkach.
Są jeszcze ciekawe wizualizacje pokazujące jednostkę,
https://www.youtube.com/watch?v=OTo1X9EzFDQ
Nie jestem pewien jak do tego wszystkiego jeszcze pasują ujęcia z filmu BBC z 1978:
https://www.youtube.com/watch?v=1hoDaxVIVPE
Jestem jeszcze na początku budowy, a już układ parkietu zupełnie inny, detale układu ścian pod pokładem dziobowym inne, itp. Fakt, popełniłem te same błędy co kolega, lecz skończyło nie to zerwaniem klepek i położeniem ich na nowo - łącznie z waterwayami. Po to tu chyba jesteśmy, uczymy się na własnych błędach i nie stosujemy żadnych "półśrodków". Sylwisz, zrobienie czasem jednego kroku wstecz oznacza zrobienie kilku kroków do przodu.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: TomekA »

emilc78 pisze:
TomekA pisze:Tu masz zdjecia budowanej repliki w Chile: https://www.flickr.com/photos/hmsbeaglereplica/page1


Tomku, jak zawsze w punkt, lecz z tego co zauważyłem nie tylko na zdjęciach z budowy repliki Beagle'a, ale również z filmu odwiedzających tę konstrukcje, to jest ona mocno uproszczona (swoja drogą, ciekawy czy to by pływało / czy jest zaplanowane wodowanie?).
https://www.youtube.com/watch?v=Oce7sfB44OU
Owszem, jest kilka szczegółów które warto podejrzeć, ale IMHO książeczka z serii "Anatomy of Ship" daje dużo więcej informacji na planach i rysunkach.
Są jeszcze ciekawe wizualizacje pokazujące jednostkę,
https://www.youtube.com/watch?v=OTo1X9EzFDQ
Nie jestem pewien jak do tego wszystkiego jeszcze pasują ujęcia z filmu BBC z 1978:
https://www.youtube.com/watch?v=1hoDaxVIVPE
Jestem jeszcze na początku budowy, a już układ parkietu zupełnie inny, detale układu ścian pod pokładem dziobowym inne, itp. Fakt, popełniłem te same błędy co kolega, lecz skończyło nie to zerwaniem klepek i położeniem ich na nowo - łącznie z waterwayami. Po to tu chyba jesteśmy, uczymy się na własnych błędach i nie stosujemy żadnych "półśrodków". Sylwisz, zrobienie czasem jednego kroku wstecz oznacza zrobienie kilku kroków do przodu.


Nie znam blizej tego Beagle'a, poinstruuj mnie wiec, prosze, jakie konkretnie uproszczenia zastosowal tam ow szkutnik/szkutnicy. O ile wiem, jest to prywatna osoba, facecik pewnie leci na ograniczonym budzecie, no moze ma kilku sponsorow, wiec najpewniej dziala z tym co ma, a nie z tym co by chcial miec.
Zreszta, o ile wiem, takie kontrowersje pojawiaja sie zawsze przy konstrukcji jakiejs repliki. Gdy Francuzi budowali L'Hermione wg. monografii Boudriota, ten podobno mocno sprzeciwial sie temu przedsiewzieciu, ze rzekomo szkutnicy owi dopuscili sie tam jakichs uproszczen i niescislosci, po czym oficjalnie wycofal sie z popierania tego projektu. Dzis, jak wiemy, L'Hermione zegluje po morzach i oceanach, i jest znanym ambasadorem kultury i historii Francji, szczegolnie dla USA, bo na jej pokladzie (tej oryginalnej Hermionki) przybyl tam markiz de LaFayette, ktory potem walczyl w szeregach powstancow amerykanskich przeciw opresji W. Brytanii. Dzis jest on, podobnie jak nasz Kosciuszko czy Pulawski, bohaterem narodowym tego kraju.
Podobnie bylo z amerykanska replika hiszpanskiego galeona San Salvador z San Diego. Nikt szkutnikom nie dowierzal, ze budowali oni wierna kopie oryginalu, zwlaszcza, ze dzis nie mamy zadnych wiarogodnych planow czy dokumentow tych jednostek, postepuje sie wiec tak troche "na oko", uogolniajac te jednostki na podstawie jakichs ogolnych uwag dotyczacych sie ogolnych klas owczesnych okretow.
Tak tez bylo z replikami Santa Maria, czy to w wersji galeonu czy portugalskiej nao.
Ciekawym, jak postepowali Ruscy z budowa ichniej Poltawy?

Ja bylbym w siodmym niebie, gdyby owemu modelarzowi - Sylwsz, udalo sie zbudowac swoj model Beagle'a tak, jak buduja swa replike ci szkutnicy chilijscy. Trzymam za niego kciuki!
A co do ksiazeczek z serii Anatomy of the Ship, to sa wsrod nich ksiazeczki lepsze i gorsze, zaleznie od istniejacych danych na temat oryginalu i od autora tych wydawnictw. Znawcy tematu czasem ostro krytykuja je, z takich czy innych powodow. Ja nie jestem az takim autorytetem, by tu zabierac glos.

Robmy wiec najlepiej jak umiemy i wg. ogolnie nam dostepnych dokumentacji. Kazdy wysilek jest na wage zlota!

PS: Mysle, ze ta chilijska replika ma w zalozeniu plywac - jest budowana tuz obok wybrzeza, wiec mysle ze ja rychlo zwoduja (a moze juz zwodowali!).
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

Witam
Podłogę pomalowałem dwa razy lakierem zakupionym w MODELNET
Jest to lakier wodny półmat. Po otwarciu zdziwiła mnie konsystencja bo wygląda jak mleczko kokosowe :D
20200723_142305.jpg

Nawet fajnie wyciągnął fakturę drewna
Zdjęcia są robione z lampa błyskowa i przy naturalnym świetle
20200723_142119a.jpg

20200723_142138.jpg

20200723_142235.jpg

Teraz przyklejanie pokładu do szkieletu
W związku z tym że po przyklejeniu wręg znów co nieco szkielet stracił liniowość to przyklejam
wręga po wrędze klejem cyjanoakrylowym potem wzmacniam wikolem żeby było sztywne połączenie przy manewrowaniu następnymi wręgami i staram się żeby każda była dokładnie wklejona na swoim miejscu
20200723_142509.jpg

A tu zauważyłem ze już się rozjeżdża pasowanie, wręga jest lekko przesunięta względem ścianki
20200723_142055.jpg

Przymierze górny pokład i zobaczę co trzeba przesunąć
wiec lecę dalej
stępką będę się martwił później
Na razie chce złapać linowość wszystkich pokładów względem siebie i burt.
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: emilc78 »

Może wypowiem się jak informatyk, ale "u mnie działa". :)
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

No i się nie udało :(
teraz to i pokład się mi lekko zdeformował
Katastrofa
że na mnie trafił akurat model z pogiętymi arkuszami sklejki.
Nie wiem co teraz zrobić.
Chyba ponacinam szkielet i ustawie wszystko w jakimś uchwycie ?
Tragedia
nie chce żeby wyglądał byle jak bo im dalej to wszystkie ubytki ergometrii będą wyłazić
na razie chyba go odstawie i coś wymyśle bo pod wpływem emocji jeszcze trafi do kosza
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

Uff udało się
Nie będę pokazywał jak bo normalnie wstyd.
Wziąłem dwie "żabki" i za ich pomocą i trochę siły zacząłem to wszystko wyginać i formować .
Wszystko trzeszczało- Vikol dobrze trzyma.
Mikropęknięcia materiału spowodują ze raczej już drzewo nie wróci do krzywizn.
O to efekt jest prawie idealnie
20200725_151439.jpg

20200725_151418.jpg

Teraz przyklejam dwie burty jednocześnie cały czas sprawdzając czy znów model nie próbuje się wypaczyć
A tutaj zdjęcia po montażu element pokładu.
Na jednym ze zdjęć widać szczelinę pomiędzy ściankami a pokładem. Jest tak ponieważ ich wysokość pasowałem do górnych pokładów.
Zależało mi żeby nie było tam żadnego prześwitu
20200725_151418.jpg

20200723_184551.jpg

No to jedziemy dalej :D
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

tak to wygląda po przyklejeniu górnego pokładu
20200725_153637.jpg
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

Burty przyklejone , oklejone oszlifowane i polakierowane
20200726_184314.jpg

20200726_184335.jpg
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

Zastawiałem się nad zakupem grzałki do wyginania listw , ale kopiłem i powiem wam że te 100 parę złotych
jest dobrze wydane. Sprawdza się idealnie tak ze polecam
20200726_195901a.jpg

Bez tytułu.jpg

20200726_200335.jpg

Tu tez podam ciekawostkę byc morze nie wszyscy o niej wiedza bo ja też wpadłem na to przypadkiem jak oglądałem jakiś filmik na YT.
Dotyczy to klejenia małych elementów klejem cjanoakrylowym.
Też się męczyłem szpilka lub patyczkiem a są idealne nakładki mikrodozowniczki naprawdę super sprawa. Długo tego szukałem bo nie wiedziałem pod jak nazwa szukać ale w końcu znalazłem, Okazuje się ze mat o większość sklepów modelarskich.Kosztuje grosze a bardzo ułatwia klejenie.
Koncóweczka sama zasycha potem możemy kawałek uciąć i znów jest gotowy do klejenia
20200726_200440a.jpg

20200726_200530a.jpg
Awatar użytkownika
Sylwsz
Posty: 58
Rejestracja: 03 lip 2020, 23:01

Re: Beagle Occre ref.12005 Scala 1:60

Post autor: Sylwsz »

nowy aplikator ma no końcu średnice około 0.1 mm tak że naprawdę jest precyzyjny i można sięgnąć do trudno dostępnych miejsc
ODPOWIEDZ