HMS Terror

Opisy budowy jednostek żaglowych
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: HMS Terror

Post autor: emilc78 »

Throd pisze: Konsultantem na planie był Matthew Betts wielki znawca tej jednostki na podstawie którego planów opracowany został zestaw occre. Polecam także jego bloga http://buildingterror.blogspot.com/
Z ciekawością poczytam bloga, a za ten model też planowałem się kiedyś zabrać. Historia jest tu faktycznie arcyciekawa, a szczególnie jak był przerabiany dostosowywany do wyprawy. O odwadze uczestników już nie wspomnę - jak dla mnie odkrywanie biegunów i wyprawy polarne tamtej ery to niedoścignione wyczyny, i dowód na to, że wcale nie potrzeba wielkich technologii żeby dokonywać wielkich rzeczy. Scott, Shackleton i Amundsen (choć to już późniejsza historia) też dokonywali niemożliwego, a wyczyny i przygody załóg RRS Discovery, Endurance, czy Fram to też niesamowita lektura. Może dlatego właśnie Terror jest tak atrakcyjny dla modelarzy? Swoją drogą, przeszukałem przed chwilą nasze zacne forum, i nie ma jeszcze chyba modeli wspomnianych wyżej jednostek wykonanych przez żadnego Kogowicza.
Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Terror

Post autor: Nina »

"A marynarze na pokładzie szorują do czysta pokład za pomocą kamieni nazwanych przez nich cegiełkami, zachęcani do czynu okrzykami oficerów. Pomimo dodatkowej pracy wszyscy są w doskonałych humorach, uradowani perspektywą wieczornej uczty i dodatkowych porcji grogu."
Dan Simmons "Terror"

Powstał pokład :)
Załączniki
04.jpg
04.jpg (279.63 KiB) Przejrzano 5358 razy
03.jpg
03.jpg (259.6 KiB) Przejrzano 5358 razy
02.jpg
02.jpg (221.45 KiB) Przejrzano 5358 razy
01.jpg
01.jpg (426.99 KiB) Przejrzano 5358 razy
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
Awatar użytkownika
Throd
Posty: 0
Rejestracja: 18 wrz 2019, 09:27

Re: HMS Terror

Post autor: Throd »

No w moim Terrorze już wanty zakładam
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Terror

Post autor: Slawek Kromer »

Throd - dobrze by było założyć relacje i nie tylko pisać ale i pokazywac fotki
Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Terror

Post autor: Nina »

Prace posuwają się ku przodowi w małych kroczkach. Z burtami było ciężko przy klejeniu, dosyć sztywne drewienko, ale udało się.
Nastąpił moment dla mnie najtrudniejszy czyli poszycie. Mój umysł nie może tego ogarnąć nawet po przejrzeniu relacji innych. Z tego co zaobserwowałam to OcCre nie pokazuje poprawnego poszywania czym denerwuje TomekA , ale mając instrukcję z reguły opieramy się na niej. Ja postaram się zrobić to prawidłowo, ale .... co by TomekA nie miał kolejnego nerwa to może weźmie urlop od internetu, albo nieco złagodzi swoje restrykcyjne normy ;)
Ale mam stresa :D
Załączniki
03.jpg
03.jpg (362.55 KiB) Przejrzano 4821 razy
02.jpg
02.jpg (298.26 KiB) Przejrzano 4821 razy
01.jpg
01.jpg (405.78 KiB) Przejrzano 4821 razy
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: HMS Terror

Post autor: Emerjan »

Podobno każda sroka swój ogon chwali to i ja polecę Ci imadło do planek przedstawione w dziale narzędzia. Koszt niewielki bo dwie blachy łącznikowe z marketu budowlanego a efekt może być zgodny z Twoimi planami. W przedstawionym poście uzyskałem po 28 planek na obu burtach zarówno na dziobie, śródokręciu jak i na rufie. Powodzenia Janek.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Terror

Post autor: Borek »

Nina, super że działasz z modelem i się nie poddajesz. Sugeruję nie opierać się całkowicie na instrukcji, tylko na relacjach bardziej doświadczonych kolegów.
Moim zdaniem źle Ci się ułożyło poszycie przy dziobie - rozjechało się dołem. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
03.jpg
03.jpg (102.96 KiB) Przejrzano 4607 razy


Przyklej najpierw stępkę wraz ze stewą dziobową. Podklej stępkę listewką od strony szkieletu węższą od stęki aby poszycie mogło się za nią schować, i rób poszycie do stępki. W ten sposób będziesz w stanie każdy kawałek poszycia ładnie dopasować .
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Terror

Post autor: TomekA »

Nina pisze:Prace posuwają się ku przodowi w małych kroczkach. Z burtami było ciężko przy klejeniu, dosyć sztywne drewienko, ale udało się.
Nastąpił moment dla mnie najtrudniejszy czyli poszycie. Mój umysł nie może tego ogarnąć nawet po przejrzeniu relacji innych. Z tego co zaobserwowałam to OcCre nie pokazuje poprawnego poszywania czym denerwuje TomekA , ale mając instrukcję z reguły opieramy się na niej. Ja postaram się zrobić to prawidłowo, ale .... co by TomekA nie miał kolejnego nerwa to może weźmie urlop od internetu, albo nieco złagodzi swoje restrykcyjne normy ;)
Ale mam stresa :D


Po pierwsze, to ja sie nie denerwuje osiagnieciami innych. To sa Wasze modele i owoce Waszej pracy, a kazdy w koncu robi jak umie...
Mysle, ze modelarstwo jest imitacja w skali pelnowymiarowych praktyk i nauka tychze. Nalezaloby wiec dazyc do jak najwierniejszego (wg. mozliwosci kazdego) nasladowania tego co inni kiedys robili, budujac przed laty swe drewniane kadluby.
Sa wsrod nas tacy, ktorzy raczej beda wywazac zamkniete drzwi i robic po swojemu, nizli otwierac je za pomoca klamki. Chyba jednak latwiej jest (i taniej!) omijac typowe bledy zrobione juz wczesniej przez innych i korzystac z tego doswiadczenia, nizli powielac je od nowa?
Po drugie - typowe zestawy (przeznaczone dla przecietnego adepta modelarstwa) sa juz sporymi uproszczeniami przez ich fabrykanta, w instrukcjach tez widzi sie duze skroty, czesto niezgodne z zasadami szkutniczymi - i efektem sa wyrazne bledy. Jest OK gdy ktos patrzacy na model nie zna najbardziej podstawowych zasad i model sie "podoba", ale ktos kto sie ogolnie orientuje co w trawie piszczy, zaraz ujrzy te niedociagniecia i wytknie je modelarzowi, nie mowiac juz o tym, ze sam modelarz bedzie ich swiadom.
Oczywista, najbardziej poczatkujacy modelarze i nowicjusze byc moze raczej powinni sie sztywno trzymac zestawowych instrukcji i budowac tak, jak jest tam napisane, zdajac sobie jednak sprawe, ze koncowym produktem bedzie raczej zabawka kominkowa, niz wierna kopia (w miniaturze) jakiegos okretu. Byc moze, nastepnym modelem bedzie juz cos dokladniejszego... ;)

Nina, Ty sobie buduj jak Ci pasuje i nie przejmuj sie tym co ja pisze. Byc moze, z tej mojej pisaniny skorzystaja ci, ktorym sie chce potrudzic o jakies waloryzowanie zestawow i zbudowanie z nich cos lepszego niz to co oferuje pudelko.
Ja ze swej strony obiecuje, ze tez przyhamuje z tymi moimi uwagami (skoro one draznia az tak co niektorych) a owe forum raczej stanie sie galeryjka (z)budowanych juz modeli przez ich czlonkow nizli platforma do wymiany mysli i doswiadczen w celu doskonalenia swych umiejetnosci. Niech i tak bedzie...

Radze Ci tylko, pojdz gdzies gdzie stoi zacumowany jakis drewniany kadlub i popstrykaj mu swa komorka kupe zdjec najrozniejszych detali i potem zanalizuj je z uwaga. W swym modelu staraj sie je powielic na tyle na ile pozwola Twe umiejetnosci, warsztat i skala tego modelu. Reszta sie nie przejmuj i nie wpadaj w jakies niepotrzebne kompleksy!

Dobrej zabawy!!!
Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Terror

Post autor: Nina »

Umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem to zacna cecha ;)
Załączniki
20200125_211844.jpg
20200125_211844.jpg (344.74 KiB) Przejrzano 4327 razy
20200125_211753.jpg
20200125_211753.jpg (345 KiB) Przejrzano 4327 razy
20200124_195819.jpg
20200124_195819.jpg (286.36 KiB) Przejrzano 4327 razy
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
Awatar użytkownika
Maniek41
Posty: 0
Rejestracja: 26 sty 2020, 09:26

Re: HMS Terror

Post autor: Maniek41 »

Witaj Nino.
Jestem tu nowy i na etapie wyboru pierwszego modelu. Zasiadam i oglądam twoją budowę.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ